Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja krytykuje brytyjskie poparcie dla sankcji USA za piractwo | Rosja

Rosyjscy dyplomaci skrytykowali Wielką Brytanię za przystąpienie do Stanów Zjednoczonych w potępieniu międzynarodowych wysiłków Rosji w zakresie cyberszpiegostwa, w tym ingerencji w wybory i hakowania SolarWinds.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Rosji, Deborah Brunart, spotkała się w piątek z rosyjskimi dyplomatami w MSZ w Moskwie, kilka godzin po tym, jak ambasada Rosji w Londynie określiła ujawnienie przez Wielką Brytanię szczegółów włamania do rosyjskiego wywiadu SVR jako „nic więcej niż próba. „Zagrać ze Stanami Zjednoczonymi”.

Ambasada stwierdziła, że ​​Brunert nie został wezwany i że spotkanie zostało zaplanowane z wyprzedzeniem. Brunarte wyszedł z ministerstwa godzinę później, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Pytanie i odpowiedź

Jaki jest przełom SolarWinds?

Okazało się

Na początku 2020 roku złośliwy kod wkradł się do aktualizacji popularnego programu o nazwie Orion, stworzonego w USA przez SolarWinds, który monitoruje korporacyjne i rządowe sieci komputerowe pod kątem awarii.

To złośliwe oprogramowanie umożliwiało hakerom zdalny dostęp do sieci organizacji w celu kradzieży informacji. Do najbardziej znanych użytkowników oprogramowania należą departamenty rządu USA, w tym Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, Departament Stanu i Departament Sprawiedliwości.

Brad Smith, prezes Microsoftu, określił to jako „największy i najbardziej wyrafinowany atak, jaki kiedykolwiek widział świat”, a amerykańskie agencje wywiadowcze oskarżyły Rosję o przeprowadzenie ataku.

SolarWinds z Austin w Teksasie zapewnia monitorowanie sieci i inne usługi techniczne setkom tysięcy organizacji na całym świecie, w tym większości firm z listy Fortune 500 i agencji rządowych w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Jego zainfekowany produkt, Orion, jest centralnym narzędziem monitorującym, które wyszukuje problemy w sieci komputerowej organizacji, co oznacza, że ​​włamanie dało atakującym „boski pogląd” na te sieci.

Ani SolarWinds, ani amerykańskie organy ds. Cyberbezpieczeństwa nie wskazały publicznie, które organizacje zostały naruszone. Tylko dlatego, że firma lub agencja używa SolarWinds jako dostawcy, nie musi oznaczać, że była podatna na włamanie.

Carrie Paul I Martin Bellam

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w czwartek rosyjskiego ambasadora w Londynie, aby wyraził zaniepokojenie „złośliwym zachowaniem” Rosji i wyraził poparcie dla Amerykańskie sankcje ogłoszone przez administrację Bidena. Ambasada rosyjska odpowiedziała, że ​​jej krytycy „stanęli w obliczu niedawnego niepowodzenia w zapewnieniu własnego cyberbezpieczeństwa i, jak zwykle, próbowali winić Rosję”.

Rosja przedłużyła zakaz lotów do Wielkiej Brytanii do 1 czerwca, rzekomo z powodu obaw przed szczepem koronawirusa w Wielkiej Brytanii, pomimo agresywnego programu szczepień w Wielkiej Brytanii, w którym prawie połowa populacji otrzymała pierwszą dawkę. Mniej niż 10% Rosjan otrzymało pierwszą dawkę Sputnika V lub jakiejkolwiek innej szczepionki. Rosja zawiesiła loty w grudniu ubiegłego roku.

Niedawno Rosja nałożyła zakaz lotów do iz Turcji ze względu na koronawirusa, którego termin był częściowo podejrzewany przez spotkanie Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz rozmowy o sprzedaży broni jednemu z najbardziej bezwzględnych przeciwników Rosji.

Najsilniejsze reakcje nadal były wymierzone w Stany Zjednoczone, które nałożyły sankcje na firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem i podejrzewały rosyjskie punkty sprzedaży dezinformacji oraz zakazały amerykańskim instytucjom finansowym zakupu nowo wyemitowanych obligacji rublowych. Rosyjscy prawodawcy, dyplomaci, a nawet szef amerykańskiego wywiadu oskarżyli Stany Zjednoczone o prowadzenie niebezpiecznej gry na krawędzi z Rosją.

Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że sankcje USA nie zagrażają rosyjskiej gospodarce i że „efektywność naszego skrzydła gospodarczego jest uznana na arenie międzynarodowej i nie widzimy powodu, by wątpić w ich skuteczność”.

Rubel spadł przed ogłoszeniem sankcji USA, ale odnotował zyski, gdy okazało się, że ich zakres jest ograniczony. Jeden z analityków opisał te środki jako „ćwiczenie w dużej mierze sygnalizujące”, aby pokazać, że Joe Biden negocjował z silnej pozycji.

Rosja jeszcze nie zareagowała na sankcje USA, chociaż Pieskow napomknął o przyszłych wydaleniach i sankcjach, mówiąc, że reakcja Rosji będzie oparta na „zasadzie wzajemności”. W piątek powiedział, że reakcja będzie „całkowicie zależna” od decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wcześniej Siergiej Naryszkin, szef SVR, rosyjskiego odpowiednika MI6, określił sankcje jako „nieprzyjazne posunięcie, które moim zdaniem również jest złe”. Powiedział, że przyczyniłoby się to do „zniszczenia stabilności międzynarodowej”.

Amerykański wywiad i brytyjska agencja szpiegowska GCHQ po raz pierwszy przypisała włamanie do SolarWinds SVR. GCHQ oskarżył również agencję o atakowanie instytucji dyplomatycznych i wojskowych w państwach NATO od 2011 r. Oraz instytutów badawczych od 2015 r.

Pieskow wyraził bardziej przemyślane uwagi niż wiele gniewnych odpowiedzi rosyjskiego establishmentu i określił sankcje jako „umiarkowane”.

Wiecie, że prezydent Putin mówił o prawdopodobieństwie nawiązania, normalizacji i deeskalacji stosunków [with the United States]- powiedział Pieskow. „To naprawdę pozytywne, że obaj prezydenci mają z tym do czynienia”.

READ  Saudyjski książę koronny i przywódcy afrykańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie