Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Maksymalny pułap czynszu jest nielegalny w Berlinie. Przepisy niemieckiego sądu najwyższego Niemcy

Niemiecki sąd najwyższy orzekł, że pułap czynszów nałożony przez rząd berliński jest nielegalny, zadając poważny cios tym, którzy prowadzili kampanię na rzecz uczynienia miasta bardziej przystępnym.

Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił ustawę w czwartek, stwierdzając, że stanowi ustawodawcy nie mają prawa do wniesienia prawa, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i dyskutowanych aktów prawnych ostatnich lat.

Wynajem pułapu Zaczęło obowiązywać w lutym ubiegłego roku, zamrożenie czynszów 1,5 mln (90%) berlińskich mieszkań na poziomie z czerwca 2019 roku na okres pięciu lat. Nowe czynsze nie mogą przekroczyć tego poziomu, a od listopada 2020 roku istniejące stawki, które były jeszcze wyższe, powinny zostać obniżone.

Model ten został okrzyknięty triumfem na całym świecie przez tych, którzy dążą do utrzymania mieszanki społecznej w miastach, szczególnie w Berlinie, gdzie przystępność cenowa była główną atrakcją, ale gdzie czynsze rosły od lat, głównie za sprawą funduszy hedgingowych i sektora prywatnego. firmy od kilkudziesięciu lat wykupują ogromne połacie miejskich nieruchomości. Szacuje się, że w latach 2013-2019 czynsze wzrosły o prawie jedną trzecią.

Jednak właściciele nieruchomości i lobbystowie inwestycji w nieruchomości argumentują, że interwencja państwa na rynku prywatnym jest niewłaściwa i niezgodna z prawem. Powództwo wytoczyli właściciele lokali przy wsparciu polityków z koalicji konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej oraz pro-biznesowej FDP, którzy twierdzili, że jest to niezgodne z konstytucją, ponieważ rząd nie ma prawa ingerować w politykę mieszkaniową, co jest obowiązkiem rządu federalnego.

Sąd w Karlsruhe stwierdził, że ponieważ rząd federalny opracował już 120 lat temu ustawę regulującą prawa najmu, rządowi stanowemu nie wolno było wprowadzać własnych przepisów, które skutecznie podważałyby prawo federalne.

Krytycy prawa argumentowali, że pułap czynszów wypaczył rynek i miał ostatecznie szkodliwy wpływ na najemców, ponieważ skutecznie zniechęcił firmy budowlane do budowy nowych domów w Berlinie, zwiększając tym samym popyt na istniejące udziały. Ponieważ właściciele coraz częściej wprowadzali Wynajem roletLub klauzula najmu równoległego w umowach najmu, którą najemcy zostali poinformowani, że będą musieli zapłacić, jeśli sąd anuluje limit najmu.

READ  Strzelanina w Atlancie: policja aresztuje podejrzanego bandytę za zabicie jednego, raniąc czterech w strzelaninie w placówce medycznej | wiadomości z USA

Chociaż stowarzyszenia zajmujące się prawami najemców określiły klauzule jako nielegalne, właściciele twierdzą, że mają prawo żądać wyższych czynszów, do których mają prawo od momentu wejścia w życie pułapu czynszu.

Eksperci prawa nieruchomości powiedzieli, że spodziewają się wielu sporów prawnych w tej kwestii.

Sebastian Schell, berliński senator odpowiedzialny za rozwój miast, mówił o swoim rozczarowaniu decyzją. Powiedział, że teraz obowiązkiem rządu federalnego jest albo wprowadzenie skutecznej ustawy o kontroli czynszu, aby zapewnić miastom i miastom utrzymanie mieszkań po przystępnych cenach, albo przekazanie jurysdykcji 16 niemieckim landom.