Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ceny gazu w Europie rosną z powodu niepowodzeń rosyjskiego rurociągu

Stacja gazociągu we wsi Bremda w zachodnich Czechach 14 stycznia 2013 r. [Petr David Josek/AP]

Europejskie ceny gazu ponownie wzrosły w środę po opóźnieniu w procesie zatwierdzania nowego dużego gazociągu z Rosji, który według źródeł niemieckiego rządu może nie działać do marca przyszłego roku.

Niemiecki regulator energetyki zawiesił we wtorek pracę gazociągu Nord Stream 2, zmniejszając nadzieje na to, że w kluczowych miesiącach zimowych dostarczy on do Europy jakichkolwiek znaczących dostaw gazu.

Opóźnienia w procesie zatwierdzania wzbudziły obawy, że Europa, która otrzymuje jedną trzecią swojego gazu z Rosji, może stanąć w obliczu przerw w dostawach energii z powodu ograniczonych dostaw.

Nord Stream 2 spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony Stanów Zjednoczonych i niektórych krajów europejskich, które twierdzą, że uczyni Europę zbyt uzależnioną od Rosji w kwestii gazu.

Jednak inne rządy europejskie twierdzą, że nowe połączenie jest niezbędne do zabezpieczenia dostaw energii, gdzie wyższe ceny już napędzały inflację. Cena gazu w przyszłym miesiącu w Holandii, uważana za punkt odniesienia dla Europy, wzrosła w środę o 8% do 101,60 euro za megawatogodzinę.

Kontrakt wzrósł w listopadzie o prawie 60%, chociaż nadal jest znacznie poniżej szczytowego poziomu 155 euro z 6 października.

„Spodziewam się opóźnić uruchomienie Nord Stream 2 do marca 2022 roku” – powiedział Reuterowi źródło w niemieckim rządzie.

East German Business Association stwierdziło, że ufa niezależności regulatora, nawet jeśli żałuje, że decyzja spowoduje opóźnienia. Grupa dodała, że ​​w interesie europejskich odbiorców gazu i operatora gazociągu leży to, aby projekt „nie był prawnie wykonalny i mógł dostarczać energię do Europy niezawodnie i bezpiecznie”.

Cena gazu również wzrosła na początku przyszłego roku, ponieważ obecnie rynek nie spodziewa się większych przepływów przez Nord Stream 2 aż do późnego zimowego sezonu grzewczego, do którego zapotrzebowanie mogło już osiągnąć szczyt.

READ  PINK widzi wzrost na regionalnych rynkach biurowych

Holenderski kontrakt na gaz w styczniu podskoczył o 7,8% do 101,61 euro za megawatogodzinę, podczas gdy brytyjski kontrakt na hurtową cenę gazu na pierwsze trzy miesiące 2022 r. podskoczył o 12% do 2,45 funta za ciepło.

Niektórzy analitycy twierdzą, że proces ratyfikacji może potrwać miesiące, ponieważ Bruksela nadal będzie musiała dać mu zielone światło, gdy niemieccy regulatorzy przedstawią swoje zalecenia.

„Obecnie szacujemy, że certyfikacja może zostać zakończona najwcześniej w kwietniu przyszłego roku, z dużą możliwością przedłużenia do sierpnia 2022 r., biorąc pod uwagę możliwość bardziej rygorystycznej oceny na kolejnym etapie przeglądu Komisji Europejskiej” – powiedział Rystad Energy gas. analityk rynku Zongqiang Luo.

inflacja

Rządy europejskie starają się złagodzić cios wymierzony w konsumentów i przedsiębiorstwa za pomocą środków takich jak ograniczenia cen i subsydia.

Wysokie ceny energii w Europie i na całym świecie już teraz żywią się inflacją, co z kolei może skłonić decydentów do podniesienia stóp procentowych wcześniej niż oczekiwano.

Dane opublikowane w środę pokazały, że stopy inflacji w obu krajach Unii Europejskiej wzrosły w październiku powyżej 4%, ponad dwukrotnie więcej niż cele banku centralnego, a ceny gazu płacone przez brytyjskich konsumentów wzrosły na przykład o 28%.

Na ceny gazu w Europie wpłynął również niższy w tym tygodniu eksport z Norwegii, kolejnego dużego dostawcy do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, który jest związany z pracami konserwacyjnymi na swojej infrastrukturze.

Niemiecki regulator energetyczny poinformował, że zawiesił akredytację Nord Stream 2, ponieważ szwajcarskie konsorcjum stojące za rurociągiem musiało utworzyć niemiecką spółkę zależną zgodnie z niemieckim prawem, aby uzyskać koncesję na eksploatację.

W swoich pierwszych komentarzach od czasu informacji o opóźnieniu Kreml stwierdził, że ratyfikacja jest „złożonym procesem” i nie widzi polityki stojącej za tą decyzją.

Rzecznik prasowy Dmitrij Pieskow powiedział, że konsorcjum terminowo rozpatruje wnioski niemieckiego regulatora, a Rosja powinna być cierpliwa.

READ  Polska nie opuści Unii Europejskiej. To jest największy problem

Interfax zacytował rzecznik rosyjskiego MSZ Marię Zacharową, która stwierdziła, że ​​Moskwa nie spodziewa się zmiany terminu ratyfikacji.

Tymczasem dane niemieckiego operatora sieci Gascad pokazały, że przepływ rosyjskiego gazu przez gazociąg Jamał-Europa do Niemiec utrzymywał się na stałym poziomie i powyżej poziomów na koniec tygodnia.

Gazociąg, przechodzący przez przechodzącą kryzys migracyjny i konfrontację z Zachodem Białoruś, jest jedną z głównych tras eksportu rosyjskiego gazu do Europy.

Dodając do obaw o możliwe zakłócenia w eksporcie gazu z Rosji, białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko ostrzegł, że może zamknąć gazociąg w rzędzie z Unią Europejską.

Dane pokazały, że przepływy przez gazociąg Jamał-Europa do Niemiec w punkcie pomiarowym Malno na granicy z Polską działały w środę z godzinowym wolumenem ponad 12,5 mln kWh, mniej więcej tyle samo, co we wtorek.

[Reuters]