Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd widzi wyboistą drogę do odblokowania zamrożonych funduszy unijnych

Polski rząd widzi wyboistą drogę do odblokowania zamrożonych funduszy unijnych

Treść artykułu

Minister spraw europejskich powiedział, że polski rząd będzie walczył o uchwalenie ustawy, która złagodzi jego spór z UE i odblokuje miliardowe finansowanie.

Treść artykułu

Szymon Szynkowski Vel Sek, minister polskiego rządu, który w zeszłym miesiącu pomógł wynegocjować porozumienie w sprawie odblokowania 35,4 miliarda euro (38,1 miliarda dolarów) funduszy postpandemicznych poprzez cofnięcie zmian w sądownictwie, powiedział, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość spotyka się ze sprzeciwem ze wszystkich kręgów politycznych . . Stwórz w Warszawie.

Treść artykułu

„To będzie bardzo trudny proces” – powiedział Senkowski Phil Sek w wywiadzie w środę wieczorem, gdy prawodawcy rozpoczęli pracę nad projektem wniosku zgodnie z grudniową umową. Umowa z zeszłego miesiąca, powiedział, „nie zaprowadzi nas w połowie drogi do sukcesu”.

Prawo i Sprawiedliwość próbowało użyć jednego ze swoich najnowszych narzędzi, aby zakończyć wieloletnią batalię prawną z Komisją, organem wykonawczym Unii Europejskiej, o standardy praworządności. Ustawodawstwo odzwierciedlałoby zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości, który UE uznała za instytucję upolitycznioną, która powinna być wolna od ingerencji.

Treść artykułu

Ale porozumienie z Unią Europejską natychmiast napotkało blokadę ze strony koalicji rządzącej, ponieważ posłowie zbliżeni do eurosceptycyzmu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odrzucili porozumienie jako niezgodne z konstytucją. Posłowie opozycji, którzy szydzili z reformy sądownictwa i mogli ułatwić jej przeprowadzenie, wprowadzili zmiany odrzucone przez partię rządzącą.

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy, jeśli nie będzie ona spełniała jego mandatu do powoływania sędziów. Nie miał nic do powiedzenia w sprawie ustawy, ale wezwał prawodawców do wprowadzenia zmian.

Ten impas ma implikacje polityczne dla partii rządzącej na dziewięć miesięcy przed wyborami. Pomimo cofnięcia reformy sądownictwa, Prawo i Sprawiedliwość uważa, że ​​uwolnione środki unijne są niezbędne do przywrócenia malejących dotacji, gdy Polacy zmagają się z rosnącymi kosztami energii i chwiejną gospodarką.

READ  Polski dziennikarz wygrywa walkę prawną z Bannon Reserve - Boston 25 News

– Nawet wszyscy w partii PiS nie witają zmian z entuzjazmem – powiedział Szynkowski Vel Sek. Powiedział jednak, że kompromisy z UE są konieczne, „ponieważ mamy na uwadze wyższy cel strategiczny, jakim jest wzmocnienie Polski dzięki funduszom europejskim”.