Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Prezes polskiego banku centralnego ujawnia na wakacyjnym czacie plany związane z podwyżkami stóp

Prezes polskiego banku centralnego Adam Klapiński wspomniał o przyszłej polityce banku w sprawie ustalania stóp procentowych w rozmowie z kobietą, którą poznał na wakacjach w Sopocie w północnej Polsce.

Obecnie Narodowy Bank Polski (NBP) zacieśnia politykę pieniężną w celu zwalczania inflacji, która w czerwcu wzrosła do 15,6% r/r. Klapiński wskazał jednak, że zbliża się co najwyżej jeszcze jedna podwyżka stóp.

Wymianę między Klubińskim a bezimienną kobietą sfilmowano i opublikowano na kanale YouTube grupy aktywistów rolniczych Akrunya.

Pokazuje kobietę, która podchodzi do niedbale ubranego Klapińskiego i jego żony, pytając bankiera centralnego, jak może spłacić pożyczkę zaciągniętą dwa lata temu, przy kosztach pożyczki zaledwie 0,1%. Stopy wynoszą obecnie 6,5%, po serii podwyżek mających na celu ograniczenie rosnącej inflacji.

Glapiński odpowiedział, mówiąc kobiecie, jak może skorzystać z polskiego programu „wakacji kredytowych”, biorąc cztery miesiące płatnego urlopu, podał Bloomberg.

„Powinieneś wziąć jeden [vacation] Co kwartał przyszłego roku stawki będą wtedy niższe – dodał podczas ich pięciominutowej rozmowy.

Program daje posiadaczom kredytów hipotecznych możliwość odroczenia ośmiu miesięcznych spłat w tym i przyszłym roku.

Po tym, jak Narodowy Bank Polski (NBP) podniósł referencyjną stopę procentową 10 razy z rzędu w okresie od października do lipca, rząd wymyślił kontrowersyjny ruch, aby pomóc posiadaczom kredytów hipotecznych poradzić sobie z rosnącymi zaległościami.

Banki zdecydowanie się temu sprzeciwiały. Twierdzą, że propozycja rządu powinna być lepiej ukierunkowana na pomoc pożyczkobiorcom, a nie na pomoc wszystkim bez względu na ich sytuację finansową.

„Obecnie mamy wysokie stopy procentowe i wysoką inflację” – powiedział prezes banku centralnego. „Jeśli będzie jeszcze jeden [rate increase] Będzie to tylko 0,25 [of a percentage point],” on kontynuował.

Analitycy uważają, że wzrost cen w Polsce nie osiągnął jeszcze szczytu. Oczekuje się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) będzie nadal rósł o 16% w sierpniu, chociaż niepewność co do ścieżki indeksu pozostaje wysoka.

READ  Stany Zjednoczone i Polska prowadzą rozmowy w sprawie dostaw samolotów z czasów sowieckich na Ukrainę

Rzecznik Agruni powiedział Bloombergowi, że nagranie zostało nagrane wieczorem 15 lipca i że kobieta jest właścicielką małej restauracji w Sobocie. Rzecznik nie chciał jednak komentować, czy Klapiński wiedział, że jest filmowany.