Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska domaga się zwrotu 55 000 dolarów dotacji po tym, jak dokumentalista Dani Karavan nie ocenzuruje

Wielokrotnie nagradzany izraelski filmowiec został zmuszony do zwrotu dotacji rządowi polskiemu po tym, jak krajowa agencja filmowa odmówiła cenzury materiału filmowego z filmu dokumentalnego o Holokauście.

Barak Hayman otrzymał od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej grant w wysokości 188 000 NIS (55 000 USD) na produkcję filmu High Maintenance o życiu rzeźbiarza i laureata Izraela Dani Karavan.

Firma chciała, aby pokazali projekt w pozytywnym świetle, przyczepę dedykowaną Polakom, którzy pomagali Żydom podczas Holokaustu.

„Wiem [Karavan] Zamierzał wykonywać pracę w Polsce, o której nie wiedziałem, że będzie tak kontrowersyjna” – powiedział Heyman na kanale 12 w oświadczeniu wyemitowanym w niedzielę.

„Jeśli wykorzystają moją pracę, aby rozgrzeszyć się ze swoich zbrodni, bardzo mnie to zaboli i sprawi, że będę bardzo smutny. Nigdy nie wybaczę sobie wejścia w tę historię”, najwyraźniej odnosząc się do Dhruvy w filmie Karavan z 2018 roku.

Rekonstrukcja Holokaustu i rewizjonizm wielokrotnie wpływały na stosunki izraelsko-polskie. Polska wielokrotnie pracowała nad zaprzeczaniem i bagatelizowaniem polskiego udziału w Holokauście, pomimo historycznych dowodów przeciwnych, wywołując oburzenie Izraela.

Firma nie widziała filmu od dwóch lat od wydania kopii, czytamy w oświadczeniu. Po jego oficjalnym wydaniu i zdobyciu kilku nagród, Heyman zażądał, aby firma przyjrzała mu się i ocenzurowała niektóre sceny w filmie lub zwróciła grant.

„Polacy nie pozwolą mi zrobić filmu za ich pieniądze, który wystawia ich na bolesną, wstydliwą i traumatyczną prawdę” – powiedział Heyman Channel 12.

Filmowiec początkowo zgodził się na drobne poprawki do dokumentu i pojechał do Polski na pokaz z wytwórnią filmową.

„Pół godziny później szef PISF wstał [from his seat] Rozwścieczony, zaczął wpadać w złość, przerwał projekcję i krzyknął: „Wynoś się stąd! Wierzę w wolność słowa, ale twój film to mowa nienawiści” – powiedział Heyman.

READ  Polska kupi czołgi Abrams wyprodukowane w USA - pierwsze wiadomości

Odrzucając ich żądania, Hayman musiał teraz zwrócić sumę i zaczął Kampania crowdfundingowa Zbierać pieniądze. Od poniedziałku kampania osiągnęła 161 600 NIS (47 000 USD) z celu 188 000 NIS.

PLIK: Izraelski rzeźbiarz Dani Karavan pozuje do zdjęcia w Knesecie 11 lipca 2013 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

Karavan, znany ze swoich pomników w Izraelu i na całym świecie, zmarł w zeszłym roku w wieku 90 lat.

Jego najbardziej godną uwagi pracą w Izraelu jest wielka rzeźba na ścianie, która zdobi plenum izraelskiego parlamentu, Kneset, zatytułowana „Jerozolima, miasto pokoju”.

Ściana przedstawia abstrakcyjny krajobraz Jerozolimy, otaczające góry i żydowską pustynię. Projekt rozpoczął się w 1966 roku i trwał osiem miesięcy.

Wśród jego wielu prac w Izraelu są Habima Square w Tel Awiwie, „Ohel” w Sheba Medical Center, „Kigar Levana” w Edith Wolfson Park w Tel Awiwie, Negev Brigades Memorial koło Beer-Szeby i „Droga Pokoju” przy granicy z Izrael. z Egiptem.

Dołącz do naszego izraelskiego doświadczenia kulinarnego!

Kuchnia izraelska szturmem podbija świat. Oto jest Masz możliwość dołączenia…

Społeczność Times of Israel jest podekscytowana prezentacją naszej nowej wirtualnej serii kulinarnej, P’devanŚwiatowej sławy szefowie kuchni pokazują, jak przyrządzać klasyczne i nowoczesne dania izraelskie.

Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

READ  Wolontariusze spotykają się na polskim obozie letnim, aby odnowić się na nadchodzący sezon

Korzystając z The Times of Israel, możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie Bez reklamJak również dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać