Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cudzoziemki były odpowiedzialne za 5,5% urodzeń w Polsce w ubiegłym roku

Cudzoziemki były odpowiedzialne za 5,5% urodzeń w Polsce w ubiegłym roku

W ubiegłym roku liczba urodzeń cudzoziemek w Polsce podwoiła się, a obecnie matki z zagranicy odpowiadają za 5,5% urodzeń. Większość tej liczby stanowią Ukraińcy.

Wzrost ten nie był jednak wystarczający, aby zrekompensować utrzymujący się spadek liczby urodzeń ogółem, a GUS, agencja rządowa, która opublikowała te dane, ostrzegła, że ​​Polska „weszła w okres kryzysu demograficznego”.

W zeszłym roku w Polsce odnotowano 305 132 urodzeń żywych, najmniej od czasów II wojny światowej. Wśród nich 16 711 (5,5%) stanowiły cudzoziemki zamieszkujące na stałe w Polsce. W 2021 roku było to 8970 (2,7%).

Wśród cudzoziemek, które urodziły, 82% stanowiły obywatelki Ukrainy. Kolejne pod względem liczebności grupy to Białorusini (4,4%), Rosjanie (1,5%), Wietnamczycy (1,4%), Gruzini (1%), Mołdawianie (0,8%) i Hindusi (0,7%).

Liczba dzieci urodzonych w Polsce przez Ukrainki w 2022 r. – 13 738 – jest dwukrotnie większa od liczby odnotowanej w 2021 r. W zeszłym roku miliony ukraińskich uchodźców – prawie wszystkie to kobiety i dzieci – uciekły do ​​Polski po lutowej inwazji Rosji.

Źródło: Sytuacja demograficzna w Polsce do 2022 rokuGłówny Urząd Statystyczny (GUS)

Jeszcze przed napływem uchodźców Polska doświadczała niespotykanego w swojej historii i jednego z najwyższych w Europie poziomu imigracji. W ciągu ostatnich pięciu lat wydała więcej pierwszych zezwoleń na pobyt imigrantom spoza Unii Europejskiej niż jakiekolwiek inne państwo członkowskie.

Jednak szybko spadający wskaźnik urodzeń, a także imigracja i duży wzrost współczynnika zgonów podczas pandemii Covid-19 spowodowały w ostatnich latach spadek liczby ludności w Polsce. W ubiegłym roku liczba ta spadła do 37,77 mln, a w 2021 r. do 37,91 mln.

„Spadek liczby rejestrowanych urodzeń w 2022 r. potwierdza, że ​​Polska wkroczyła w kolejny kryzys demograficzny” – napisał GUS.

Agencja zauważa, że ​​Polska również doświadczyła przejściowego kryzysu demograficznego w latach 1997-2007, ale twierdzi, że „obecny okres może być dłuższy” pod względem urodzeń, zgonów, średniej długości życia, migracji i małżeństw.

Źródło: Sytuacja demograficzna w Polsce do 2022 rokuGłówny Urząd Statystyczny (GUS)

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Norwich City: Polskie Euro 2020 w Placetta po porażce Szwecji

Główny autor obrazu: Unia Europejska/Wojtek Radwański (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)