Po istotnej rewizji danych za lipiec (saldo jest o 0,6 mld euro niższe w porównaniu do danych wstępnych i przesunięciu się z nadwyżki do niewielkiego deficytu na poziomie 0,1 mld euro), deficyt obrotów bieżących powiększył się w sierpniu do 0,2 mld euro. Było to znacznie słabsze od konsensusu i naszej prognozy (odpowiednio 0,7 mld € i 1,0 mld €), jednak opierały się one na wstępnych szeregach czasowych. W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że saldo obrotów bieżących wzrosło z 0% PKB w lipcu do 0,3% PKB w sierpniu. Natomiast saldo handlowe w sierpniu (0,5 mln euro) było porównywalne z lipcowym (0,3 mln euro), a w ujęciu 12 miesięcy saldo handlu towarami poprawiło się z -0,2% PKB do -0,6% PKB. w zeszłym miesiącu
W pozostałych składnikach rachunku bieżącego w sierpniu nadwyżka w handlu usługami w wysokości 3,4 mln euro nie przewyższyła deficytów w wysokości 3,8 mln euro dochodów pierwotnych i 0,3 mln euro dochodów wtórnych.
Dane dotyczące handlu towarami potwierdzają, że sprzedaż eksportowa osłabła w związku ze stagnacją gospodarki strefy euro (do której trafia 60% naszego eksportu) oraz spowolnieniem w ostatnich kwartałach w Niemczech (na które przypada połowa polskiego eksportu do strefy euro).
Po raz pierwszy w tym roku wartość eksportu wyrażona w euro (łącznie wolumen i ceny) spadła w sierpniu o 2,2% rok do roku, po niewielkim wzroście o 0,2% rok do roku w lipcu, przy nieznacznym mniejsza aprecjacja złotego wobec euro (5,6% r/r wobec 6,9% r/r w sierpniu). Jednocześnie spadek wartości importu o 12,3% r/r był znacznie głębszy niż w lipcu (-7,3% r/r). Do spadku wartości wymiany handlowej przyczynił się znaczny spadek cen r/r (głębszy w imporcie w związku z eksplozją cen energii latem 2022 r.) oraz spadek wolumenowy obu agregatów. Narodowy Bank Polski podał, że w sierpniu ceny eksportu spadły trzeci miesiąc z rzędu, a ceny importu piąty miesiąc z rzędu.
Na eksport wpływa słaba sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej, na import zaś wpływa słaby popyt krajowy, na co wskazują między innymi dane dotyczące sprzedaży detalicznej i płac realnych. Tegoroczne pozytywne trendy na światowych rynkach energii (zwłaszcza ropy i gazu ziemnego) zaczęły się odwracać w sierpniu, co będzie miało wpływ na wyniki handlu w kolejnych miesiącach. Raport NBP wskazał na słabe wyniki w pięciu z sześciu kluczowych pozycji. Wzrost w sprzęcie transportowym zanotowano dzięki wyższej sprzedaży pojazdów użytkowych i ciągników drogowych. W imporcie głęboki spadek odnotowano w zakupach paliw, materiałów eksploatacyjnych i dóbr inwestycyjnych. W dalszym ciągu rósł import nowych samochodów osobowych, natomiast import części samochodowych osłabł w związku z niższą dynamiką eksportu samochodów.
Dzisiejsze dane są umiarkowanie negatywne dla złotego, gdyż znacznie słabsze wyniki od konsensusu wiążą się z rewizjami danych historycznych, ale ogólnie saldo obrotów bieżących jest bliskie równowagi. Na złotego duży wpływ mają decyzje polityki pieniężnej oraz oczekiwania co do polityki krajowej po niedzielnych wyborach. Przed rewizją danych spodziewamy się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących PKB na poziomie 1,5% na koniec 2023 r., po deficycie 2,4% PKB w 2022 r. (skorygowanym w górę z -3,0%). Rosnące ceny ropy w połączeniu z napięciami geopolitycznymi i ryzykiem recesji w Niemczech mogą przełożyć się na bardzo niską nadwyżkę na poziomie 1% PKB.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive