Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W obronie budżetu UE: posłowie kończą wizytę rozpoznawczą w Polsce |  Sprawdź poprawność

W obronie budżetu UE: posłowie kończą wizytę rozpoznawczą w Polsce | Sprawdź poprawność

„Chcemy, aby unijne fundusze ratunkowe dotarły do ​​wielu osób i organizacji w Polsce, dając im wszystko, co mogą, aby pomóc uciekającym przed wojną i szkodami spowodowanymi przez pandemię. Jednak my, posłowie do PE, musimy zapewnić ochronę pieniędzy unijnych podatników i sprawiedliwie dystrybuowane, a to, co widzieliśmy podczas naszej wizyty, budzi niepokój.Wydaje się, że są problemy systemowe z rządem uniemożliwiające Polsce dojście do wszystkich warunków otrzymania unijnych pieniędzy.W szczególności są problemy z ich zgodnością z orzeczeniami Europejski Trybunał Sprawiedliwości” – powiedziała na zakończenie wizyty przewodnicząca delegacji Monika Holmeier (PPE, DE).

„Aby spojrzeć na dystrybucję i zarządzanie funduszami unijnymi w Polsce pod każdym kątem, staraliśmy się sprawdzić, czy istnieją systemy chroniące interesy finansowe UE. Fundusze unijne są na miejscu, jednak Skrzynka na listy we współpracy z dużymi firmami Apelujemy do rządu o zrekompensowanie szkód wyrządzonych MŚP, które ucierpiały w wyniku sprzeniewierzenia funduszy przez korporacje.

„Zostaliśmy poinformowani, że Fundusz Odbudowy i Resilience Facility (RRF), systemy zarządzania i kontroli funduszy RRF nie zostały jeszcze ustalone ani przygotowane.”

„Po rozmowach z politykami rządu i opozycji, prawnikami i sędziami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, dziennikarzami, organami płatniczymi i nadzorczymi oraz polskim Urzędem Kontroli, musimy teraz dogłębnie przeanalizować skargi i obawy związane z konkretnymi sprawami. „Istnieją oznaki, że dystrybucja środków publicznych, w tym unijnych, jest coraz bardziej upolityczniona, a złożone kryteria otrzymywania środków unijnych uniemożliwiają ich sprawiedliwą dystrybucję” – powiedziała pani Hohlmeier.

„Brak niezależnego sądownictwa i politycznej ingerencji w pracę sędziów i prokuratorów daje powód do niepokoju o narastający systemowy problem niezależnej weryfikacji wydatkowania środków unijnych. Oczekujemy poszanowania podziału władzy, który jest fundamentalnym filarem prawa europejskiego Wzywamy polski rząd do pilnej współpracy z Prokuraturą Europejską (EPPO) Prosimy, aby oszustwa podatkowe i schematy prania pieniędzy były odpowiednio ścigane w całej UE – dodał.

READ  UBH wjeżdża do Polski przez Wrocław

„Ograniczenia w polskim Krajowym Trybunale Obrachunkowym są dla nas szokującą rewelacją. Ważne jest, aby audytorzy pozostali niezależni i aby mieli ochronę i uprawnienia do przeprowadzania wszystkich audytów, które uznają za stosowne. presja na członków sądu, blokowanie ich spotkań, odmawianie im dostępu do niezbędnych dokumentów.Jesteśmy bardzo zaniepokojeni.

„Podobnie zostaliśmy poinformowani o braku przejrzystości przez polskich posłów i prasę przez instytucje rządowe. Jest to niepokojące, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z finansowaniem ratunkowym w systemie, w którym wymagana jest większa odpowiedzialność krajowa, a Parlament i Komisja mają mniej nadzór i kontrola władzy.

„Będziemy śledzić informacje, które otrzymaliśmy podczas naszej wizyty i uwzględnimy je w procesie wyjścia w 2023 r., a także przekażemy je Komisji, Europejskiemu Trybunałowi Obrachunkowemu, unijnemu organowi nadzorującemu zwalczanie nadużyć finansowych OLAF i EPPO” powiedział. dojść do końca.


Plan reprezentacji

Posłowie uczestniczący w spotkaniu spotkali się z Sejmem RP i sekretarzem stanu, prawnikami i sędziami, prezydentem Warszawy, właścicielami firm z problemami sądowymi oraz niezależnymi dziennikarzami śledczymi z Naczelnej Cenzury. Posłowie również odwiedzili Europejska Straż Graniczna i PrzybrzeżnaSiedziba Frontexu będzie kontynuować dyskusje po pierwotnej decyzji Parlamentu o odroczeniu zatwierdzenia rachunków Frontexu.


Członkowie delegacji

Monika Holmeier (szef delegacji) (PPE, Niemcy)

Tomáš Zdechovský (PPE, Czechy)

Laura Wolters (S&D, Holandia)

Ramona Strucariu (Nowa, Rumunia)

Mikulas Pexa (Zieloni/WSE, Czechy)

Joachim Kuss (IT, Niemcy)

Eider Gardiazabal Rubial (S&D, Hiszpania) (członek stowarzyszony)