Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że psy płaczą, gdy spotykają się ze swoimi właścicielami  zwierzęce zachowanie

Badanie wykazało, że psy płaczą, gdy spotykają się ze swoimi właścicielami zwierzęce zachowanie

Jeśli twój psi towarzysz jest tylko psim psem, który cały czas płacze, może to być spowodowane tym, że jest pełen emocji.

Naukowcy z Japonii twierdzą, że odkryli, że psy płaczą, gdy spotykają się ze swoimi właścicielami. Co więcej, paplanina wydaje się być związana z poziomem oksytocyny „hormonu wiążącego”.

„To pierwszy raport, który pokazuje, że pozytywne emocje stymulują łzawienie u zwierząt innych niż człowiek i że oksytocyna działa na łzawienie” – powiedział zespół.

Pisanie w czasopiśmie Current BiologyOpisują, w jaki sposób kontakt wzrokowy między ludźmi a psami zachęca tych pierwszych do dbania o drugiego, podczas gdy wzrok psa może spowodować, że jego właściciel uwolni oksytocynę. Psy wykształciły również umiejętność unoszenia wewnętrznych brwi, Przymiotnik, który mówią uczeni Zachęca ludzi do opieki nad nimi.

Teraz naukowcy z Japonii odkryli, że łzy mogą mieć podobny efekt.

„Mam dwa standardowe pudle i mam jedną samicę, która była w ciąży od sześciu lat” – powiedział „Guardianowi” profesor Takefumi Kikusui, współautor badań na Uniwersytecie Azabu. Kikusui zauważyła, że ​​jej twarz była bardziej delikatna niż zwykle, gdy opiekowała się swoimi młodymi, i zdała sobie sprawę, że jej oczy łzawią.

„To dało mi pomysł, że oksytocyna może zwiększyć łzy” – powiedział. Wcześniej zaobserwowaliśmy, że oksytocyna jest uwalniana u psów i ich właścicieli w wyniku interakcji. Przeprowadziliśmy więc eksperyment zjazdowy”.

W pierwszym kroku zespół zmierzył objętość łez, które wyprodukowały 18 psów, gdy znajdowały się w swoim normalnym środowisku domowym ze swoim właścicielem, za pomocą testu Schirmera. Polega to na umieszczeniu specjalnego paska papieru wewnątrz dolnej powieki i pomiarze odległości, jaką wilgoć pokonuje wzdłuż paska.

Zespół porównał tę ilość z ilością uzyskaną podczas pierwszych pięciu minut, gdy psy ponownie spotkały się ze swoimi właścicielami po rozłące trwającej ponad pięć godzin.

READ  Ostatni proces Alexa Murdaugha: zhańbiony prawnik mówi sądowi, że będzie zeznawał w sprawie brutalnego morderstwa żony i syna

Naukowcy twierdzą, że psy wylewały znacznie większą ilość łez, gdy ponownie spotkały się ze swoimi właścicielami, niż gdy włóczyły się samotnie po domu. Jednak wzrost ten nie pojawił się, gdy 20 psów połączyło się w podobny sposób ze znajomym człowiekiem, który nie był ich właścicielem.

Dodatkowa próba na 22 psach wykazała, że ​​wpuszczenie oksytocyny do oczu zwiększyło ilość wytwarzanych przez nie łez – wynik niewidoczny przy stosowaniu innego roztworu niezawierającego oksytocyny.

Następnie zespół zaprezentował 74 uczestnikom 10 zdjęć pięciu psów, przedstawiających każde zwierzę z mokrymi oczami lub bez, i poprosił ich, aby ocenili w pięciopunktowej skali, jak bardzo chcieli uniknąć lub zaopiekować się zwierzęciem. Kikusui powiedział, że wyniki pokazują, że liczba psów ze łzami wzrosła o 10 do 15 procent osób, które chcą się nimi opiekować. Zespół twierdzi, że wskazuje to, że załzawione oczy psów wywołują takie uczucia u ludzi.

Naukowcy dodają, że w przeciwieństwie do innych zwierząt, psy nabyły umiejętności komunikacyjne na wysokim poziomie z ludźmi za pomocą kontaktu wzrokowego.

„Dzięki temu procesowi ich łzy mogą odgrywać rolę w wywoływaniu zachowań ochronnych lub pielęgnacyjnych u ich właścicieli” – napisali, zauważając, że może to pogłębiać wzajemne relacje i więzi między ludźmi a ich psimi towarzyszami.

Ale Kikusui powiedział, że chociaż zespół odkrył, że psy wykazywały wzrost płaczu podczas spotkań z właścicielami, pytania pozostały.

„Nie wiemy jeszcze, czy psy częściej płaczą podczas zjazdu. Nie wiemy też, w jaki sposób psy wykorzystują łzy do komunikowania się ze sobą. „Musimy wyjaśnić społeczną funkcję psich łez”.