Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin słabnie, ponieważ UE ma tendencję do zmniejszania gotówki dzięki nowemu cypryjskiemu gazowi w wielkim przełomie |  nauka |  Aktualności

Putin słabnie, ponieważ UE ma tendencję do zmniejszania gotówki dzięki nowemu cypryjskiemu gazowi w wielkim przełomie | nauka | Aktualności

Giganci energetyczni TotalEnergies i ENI donieśli o ogromnym odkryciu gazu u wybrzeży Cypru. Odkrycie w odwiercie Kronos-1 w bloku 6, 160 kilometrów od wybrzeża cypryjskiego, obejmowało odwiert, w którym natrafiono na ważną kolumnę gazu w zbiorniku węglanu. Firmy twierdzą, że jest to część udanych wysiłków na rzecz zwiększenia dostaw gazu w Europie, które mają miejsce, gdy Unia Europejska stara się odzwyczaić od rosyjskiej energii.

„Ten udany odwiert poszukiwawczy w Cronos-1 to kolejny przykład wpływu strategii poszukiwawczej skoncentrowanej na odkrywaniu zasobów przy niskich kosztach technicznych i niskiej emisji dwutlenku węgla” – powiedział Kevin MacLachlan, starszy wiceprezes ds. poszukiwań w TotalEnergies, w oświadczeniu. przyczyniać się do bezpieczeństwa energetycznego, w tym zapewniać dodatkowe źródła dostaw gazu do Europy.

Dzieje się tak, gdy Putin ogranicza dostawy gazu do bloku, od którego pozostaje w dużej mierze zależny (w zeszłym roku rosyjski gaz stanowił 40 proc. całkowitych dostaw do UE).

Starając się nałożyć sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę, Unia Europejska ma nadzieję zdystansować się od rosyjskiego gazu, podążając za strategią energetyczną REPowerEU.

Plan obejmuje wycinanie miliardów dolarów z Rosji, która nadal sieje spustoszenie wśród sąsiadów, częściowo poprzez dywersyfikację źródeł gazu.

Odkrycie gazu na Cyprze może stanowić wielkie zwycięstwo bloku w obliczu zbliżających się zagrożeń ze strony Putina.

Putin wciąż zarabia miliardy w unijnych pieniądzach podczas konfliktu na Ukrainie, pomimo prób uderzenia w rosyjską gospodarkę i zakończenia tyrańskiego wysiłku wojennego.

Putin ostrzegł jednak, że odetnie dostawy gazu do „nieprzyjaznych krajów”, które odmawiają płacenia za rosyjskie dostawy w rublach.

Szef Komisji Europejskiej ostrzegł, że podważyłoby to zachodnie sankcje wobec rosyjskich banków i wezwał członków bloku, aby nie ulegali żądaniom Putina.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zawarł w sierpniu umowę z Władimirem Putinem na zakup części rosyjskiego gazu w rublach, zadając cios sankcjom Unii Europejskiej.

READ  Honory pogrzebowe „inspirującego” irlandzkiego dziennikarza zabitego na Ukrainie | Irlandia

Erdogan odmówił również nałożenia jakichkolwiek sankcji na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Czytaj więcej: Średniowieczna mapa „Walia Atlantyda” ujawnia lokalizację dwóch „brakujących” wysp