Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Australia wysyła wojska na Wyspy Salomona, gdy wybuchają zamieszki w związku z decyzją Tajwanu

Australia przeniosła dziesiątki żołnierzy, policji i dyplomatów na Wyspy Salomona, ponieważ gwałtowne protesty trwały już drugi dzień.

Australijski premier Scott Morrison ogłosił rozmieszczenie w czwartek po otrzymaniu formalnego wniosku od swojego odpowiednika w ramach dwustronnego traktatu bezpieczeństwa między tymi dwoma krajami.

W środę na wyspie wybuchły gwałtowne demonstracje, kiedy ludzie wtargnęli do budynku parlamentu, żądając dymisji premiera Manasseha Sogavariego.

Pan Sugavari wprowadził 36-godzinną godzinę policyjną, nazywając to „najciemniejszym dniem w kraju”. Jednak uczestnicy zamieszek zlekceważyli blokadę i kontynuowali protesty na ulicach do czwartku.

Morrison powiedział, że Australia wyśle ​​23 funkcjonariuszy policji federalnej i do 50 kolejnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa w kluczowych miejscach infrastruktury, a także 43 żołnierzy, łódź patrolową i pięciu dyplomatów, aby załagodzić sytuację.

„Naszym celem jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa” – powiedział. Dodał, że rozmieszczenie będzie trwało przez kilka tygodni po ich przybyciu na Wyspy Salomona w czwartkowe i piątkowe wieczory.

W kraju, zwłaszcza w Malaicie, narasta gniew z powodu wielu lokalnych problemów, w tym zaniedbania przez rząd centralny obietnic dotyczących infrastruktury.

Prowincja Malaita, która ma powiązania kulturowe z Tajwanem, również sprzeciwiła się decyzji Sogavari z 2019 r. o zakończeniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i zacieśnieniu więzi z Chinami.

Dym unosi się z płonących budynków podczas demonstracji w Honiara

(AFP)

Kontrowersyjna decyzja Wysp Salomona o zmianie posłuszeństwa nastąpiła po tym, jak Pekin zaoferował finansowanie rozwoju w zamian za zaprzestanie wsparcia dla Tajpej.

Tajwan oskarżył Chiny o „dyplomację dolarową”, podczas gdy Pekin powiedział, że „bardzo chwali” decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych.

Zdjęcia rozpowszechniane w mediach społecznościowych pokazywały dym unoszący się z budynków podpalonych przez uczestników zamieszek w stołecznym Chinatown, Honiara. W czwartek kontynuowano plądrowanie sklepów i podpalenia.

Ludzie gromadzą się w pobliżu komisariatu policji w Naha, gdy wyspiarze przeciwstawiają się obowiązującej w stolicy godzinie policyjnej

(Reuters)

Ogłaszając godzinę policyjną, Sugavari powiedział, że „był świadkiem kolejnego niefortunnego wydarzenia, którego celem było obalenie demokratycznie wybranego rządu”.

READ  Francuscy piekarze cierpią z powodu przecenionych francuskich chlebów w supermarkecie | Francja

„Szczerze myślałem, że minęły już najczarniejsze dni w historii naszego kraju” – powiedział. „Jednak dzisiejsze wydarzenia są bolesnym przypomnieniem, że przed nami długa droga”.

Z drugiej strony rząd australijski organizuje pilne spotkanie w celu przeglądu niepokojów w kraju wyspiarskim.

Ponieważ sama Australia doświadcza napięć w stosunkach z Chinami, Morrison dał jasno do zrozumienia, że ​​jego intencją nie jest „ingerowanie w wewnętrzne sprawy Wysp Salomona”.

„Nasza obecność tam nie oznacza żadnego stanowiska w sprawach wewnętrznych Wysp Salomona” – dodał Morrison.