Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dziesiątki zabitych na Syberii po wybuchu kopalni węgla | Rosja

Według rosyjskich urzędników niszczycielska eksplozja w syberyjskiej kopalni węgla w czwartek zabiła 52 górników i ratowników około 250 metrów pod ziemią.

Kilka godzin po wybuchu metanu, który doprowadził do pożaru, który wypełnił kopalnię toksycznymi oparami, ratownicy znaleźli 14 ciał, ale potem musieli wstrzymać poszukiwania 38 innych z powodu nagromadzenia metanu i tlenku węgla z płomieni. Łącznie uratowano 239 osób.

Agencje informacyjne TASS i RIA Novosti cytowały urzędników nadzwyczajnych, którzy mówili, że nie ma szans na znalezienie większej liczby ocalałych w kopalni Listvaiznaya w regionie Kemerowo w południowo-zachodniej Syberii.

Agencja informacyjna Interfax zacytowała przedstawiciela administracji regionalnej, który powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 52, mówiąc, że zginęli z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Był to najbardziej śmiertelny incydent z kopalnią w Rosji od 2010 roku, kiedy dwie eksplozje metanu i pożar zabiły 91 osób w kopalni Raspadskaja, również w regionie Kemerowo.

Łącznie 285 osób przebywało w kopalni Listvaiznaya we wczesnych godzinach czwartkowego ranka, kiedy eksplozja uwolniła dym, który szybko wypełnił kopalnię przez system wentylacyjny. Ratownicy zaprowadzili na dach 239 pracowników, z których 49 zostało rannych, i znaleźli 11 ciał.

Według doniesień prasowych sześciu ratowników zginęło później tego dnia podczas poszukiwania innych uwięzionych w odległym obszarze kopalni. Urzędnicy regionalni ogłosili trzy dni żałoby.

Zastępca prokuratora generalnego Rosji, Dmitrij Demszyn, powiedział dziennikarzom, że pożar był najprawdopodobniej spowodowany wybuchem metanu wywołanym iskrą.

Górnicy, którzy przeżyli, opisują swój szok po wyjściu na powierzchnię. Powietrze Pył Jeden z uratowanych górników, Siergiej Golubin, powiedział w komentarzach telewizyjnych: „Potem poczuliśmy gaz i po prostu zaczęliśmy się wydostawać, najlepiej jak potrafiliśmy”. gaz.”

Inny górnik, Rustam Chipelkov, przypomniał dramatyczny moment, kiedy on i jego towarzysze zostali uratowani, gdy chaos ogarnął kopalnię. „Raczkowałem, a potem poczułem, że mnie trzymają” – powiedział.

READ  Początkujący poszukiwacz skarbów po raz pierwszy szuka ogromnej kolekcji 1500-letniego złota sprzed Wikingów za pomocą wykrywacza metalu

„Wyciągnąłem do nich ręce, nie mogli mnie zobaczyć, wizja była zła. Złapali mnie i zabrali, gdyby nie oni, bylibyśmy martwi.”

Wybuchy metanu z pokładów węgla podczas wydobycia są rzadkie, ale powodują największą liczbę zgonów w górnictwie węgla kamiennego.

Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​górnicy mają zapas tlenu, który zwykle wystarcza na sześć godzin i można go przedłużyć tylko o kilka godzin.

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie pożaru w związku z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa, które doprowadziło do śmierci. Dodał, że aresztowano kierownika kopalni i dwóch starszych kierowników.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje rodzinom zmarłych i nakazał władzom udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy rannym.

Czwartkowy pożar nie był pierwszym śmiertelnym wypadkiem w kopalni Listvyazhnaya. W 2004 roku wybuch metanu zabił 13 pracowników. W 2007 roku wybuch metanu w kopalni Uljanowskaja w regionie Kemerowo zabił 110 górników w najbardziej śmiertelnym wypadku kopalni od czasów sowieckich.

W 2016 roku 36 górników zginęło w serii wybuchów metanu w kopalni węgla na dalekiej północy Rosji. W następstwie wypadku władze przeanalizowały stan bezpieczeństwa 58 kopalń w kraju i uznały 20 z nich, czyli 34%, za niebezpieczne.

Według doniesień medialnych kopalni Listvyazhnaya nie było w tym czasie wśród nich.

Rosyjski Państwowy Organ Nadzoru Technologii i Środowiska Rostekhnadzor przeprowadził w kwietniu inspekcję kopalni i odnotował 139 naruszeń, w tym naruszenia przepisów przeciwpożarowych.