Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Atmospheric River: „Zagrażająca życiu” burza nawiedza Kalifornię z deszczem, wiatrem i śniegiem

Atmospheric River: „Zagrażająca życiu” burza nawiedza Kalifornię z deszczem, wiatrem i śniegiem

Wyjaśnienie wideo,

Ben Rich wyjaśnia, jak powstaje rzeka atmosferyczna

Prawie 500 000 Kalifornijczyków było pozbawionych prądu, gdy meteorolodzy ostrzegali przed „jednym z najbardziej dramatycznych dni pogodowych w ostatnim czasie”.

Ulewne deszcze i silne wiatry nawiedzają obecnie obszar rozciągający się od Santa Barbara po Los Angeles i mogą doprowadzić do „zagrażających życiu” powodzi we wtorek.

Jest to wynik efektu „rzeki atmosferycznej” spowodowanego gęstymi prądami wilgoci unoszącymi się w powietrzu.

Około 37 milionów mieszkańców, czyli 94% populacji, jest objętych ostrzeżeniami powodziowymi.

Wraz z nadejściem burzy w niedzielny wieczór gubernator stanu Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy w ośmiu hrabstwach w centrum i na południu kraju.

Stan wyjątkowy umożliwi szybkie uwolnienie zasobów państwowych na działania ratownicze, odbudowujące i naprawcze.

„Kalifornia: to niebezpieczna burza o poważnych i potencjalnie zagrażających życiu skutkach” – stwierdził Newsom w oświadczeniu.

„Prosimy o przestrzeganie wszelkich nakazów i ostrzeżeń wydawanych przez lokalne władze”.

Na początku tygodnia duże części stanu zostały już dotknięte przez inną rzekę atmosferyczną, przynosząc rekordowe opady deszczu, porywiste wiatry i obfite opady śniegu na dużych wysokościach.

Rzeki atmosferyczne to zjawisko, podczas którego woda wyparowuje do powietrza i jest przenoszona przez wiatry, tworząc długie strumienie, które płyną po niebie niczym rzeki płynące po lądzie.

System ten jest znany jako „Ananasowy Ekspres”, ponieważ dostarcza ciepłą subtropikalną wilgoć przez Pacyfik z okolic Hawajów.

Eksperci ostrzegają mieszkańców, że powodzie i problemy z podróżowaniem mogą zaostrzyć pozostałości poprzedniej burzy, która spowodowała rozległe zniszczenia, zmusiła do akcji ratowniczej w wodzie i zamknięcia części słynnej autostrady Pacific Coast Highway.

W sobotę tysiącom mieszkańców południowej i północnej Kalifornii nakazano ewakuację ze swoich domów, zanim ustąpią najgorsze skutki burzy.

Urzędnicy twierdzą, że na środkowym i południowym wybrzeżu zmobilizowano ponad 8500 osób udzielających pierwszej pomocy i rozdano około siedem milionów worków z piaskiem.

Meteorolodzy z National Weather Service twierdzą, że burza „prawdopodobnie spowoduje ciągłe opady deszczu przez 24 do 36 godzin (lub więcej), a najgorsze z nich spodziewane są między niedzielą a wtorkiem.

Na tym obszarze mogą padać opady deszczu sięgające miesiąca – od 7 do 30 cm – a w niektórych obszarach opady osiągają wartość cala na godzinę.

Służba pogodowa podała, że ​​może to spowodować powodzie w miastach, lawiny błotne i gwałtowne powodzie wymagające szybkiej akcji ratowniczej.

Służba pogodowa dodała, że ​​rzeka Los Angeles „szybko się zapełni i stanie się rzeką szalejącą i bardzo niebezpiecznym miejscem”.

W większości części stanu spodziewane są także obfite opady śniegu w górach i niszczycielski wiatr.

Pierwsza z dwóch burz, które miały miejsce w tym tygodniu, spowodowała zamknięcie kolejki linowej w rejonie Zatoki San Francisco, po czym ulewne deszcze zalały Los Angeles i San Diego.

Skomentuj zdjęcie,

W zeszłym tygodniu w Long Beach w Kalifornii samochód został całkowicie zanurzony w wodzie

Również w Północnej Kalifornii, niedaleko San Jose, sekwoja o długości 30 metrów zderzyła się z samochodem, zatrzymując dziewczynę w środku, zanim strażakom udało się ją uwolnić. Odniosła lekkie obrażenia.

Mieszkaniec San Diego Ruben Gomez powiedział The Associated Press, że strażacy musieli ratować jego rodziców po tym, jak ich dom został zalany wodą na głębokość 2 metrów.

Ulewne deszcze powstałe podczas tej burzy pobiły dzienny rekord opadów — na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles spadło 3,37 cala, pobijając rekord z 1960 r. wynoszący 1,55 cala.

W niektórych częściach Sierra Nevada spadło już od 30 do 35,5 cm śniegu, a następna burza może zrzucić w góry cztery stopy śniegu.

W zeszłym roku w wyniku podobnych niszczycielskich sztormów na rzekach zginęło w tym stanie ponad 20 osób.

Według CBS News, partnera BBC w USA, spowodowało ono również szkody o wartości 4,6 miliarda dolarów.

Służba pogodowa ostrzegła, że ​​tegoroczna burza może być podobna lub gorsza.

Wyjaśnienie wideo,

Powodzie i burze śnieżne nawiedziły Kalifornię

READ  Obawy sabotażu, gdy gaz płynie do Bałtyku z Nord Stream 1 i 2 | Nord Stream 1. rurociąg