Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykańskie ataki powietrzne – na żywo: ostrzeżenie Iranu po amerykańsko-brytyjskiej kampanii w Jemenie, Iraku i Syrii

Amerykańskie ataki powietrzne – na żywo: ostrzeżenie Iranu po amerykańsko-brytyjskiej kampanii w Jemenie, Iraku i Syrii

Pentagon wie, kto jest odpowiedzialny za atak dronów w Jordanii

Stany Zjednoczone odmówiły wykluczenia ataków powietrznych na terytorium Iranu, twierdząc, że Stany Zjednoczone są zdecydowane odpowiedzieć zdecydowanie na ataki na żołnierzy.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że nie będzie wdawał się w dyskusję „na stole i poza nim”, jeśli chodzi o strajk w Iranie, ale że prezydent Joe Biden jest „zdeterminowany, aby zdecydowanie odpowiedzieć na ataki na nasz naród”.

Urzędnik administracji bagatelizował jednak obawy, że sytuacja ulegnie eskalacji. Iraccy urzędnicy ostrzegli w ten weekend, że po nalotach obszar ten znalazł się na „kraju przepaści”.

„Prezydent nie szuka także szerszej wojny na Bliskim Wschodzie” – dodał Sullivan.

Jego słowa padły po tym, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu sześciu krajów sojuszniczych, uderzyły w co najmniej 36 celów Houthi w Jemenie zaledwie kilka godzin po tym, jak Stany Zjednoczone przeprowadziły odwetowe ataki powietrzne na ponad 85 miejsc w Iraku i Syrii w związku z zabiciem trzech żołnierzy amerykańskich w … Jordania. .

1707078689

Biden powiadamia Kongres o atakach w Syrii i Iraku

W niedzielę prezydent Joe Biden formalnie poinformował Kongres o nalotach przeprowadzonych w piątek w Syrii i Iraku, twierdząc, że kierował nimi na swoją oficjalną odpowiedzialność.

„Kierowałem strajkami, aby chronić i bronić naszego personelu i aktywów znajdujących się w Syrii, Iraku i Jordanii” – powiedział Biden w liście skierowanym do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona.

Biden stwierdził, że takie działanie jest zgodne z jego obowiązkami jako dowódcy i prezydenta i zapowiedział, że zastosuje „dodatkowe środki” przeciwko Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej i powiązanym z nim grupom, jeśli będzie to konieczne.

Ariana Bayou4 lutego 2024 o 20:31

1707076829

Skrajnie prawicowy izraelski minister twierdzi, że Biden utrudnia izraelskie wysiłki wojenne

– powiedział w wywiadzie Itamar Ben Gvir, izraelski minister bezpieczeństwa narodowego z Dziennik Wall Street Że prezydent Joe Biden utrudniał izraelskie wysiłki wojenne, dostarczając pomoc humanitarną i paliwo mieszkańcom Gazy.

Ben Gvir powiedział: „Zamiast oferować nam pełne wsparcie, Biden jest zajęty dostarczaniem pomocy humanitarnej i paliwa (do Gazy), które trafiają do Hamasu”.

Ben Gvir, skrajnie prawicowy ekstremista, którego wypowiedzi w przeszłości określano jako „rasistowskie”, dodał, że „gdyby Trump był u władzy, zachowanie Stanów Zjednoczonych byłoby zupełnie inne”.

Ariana Bayou4 lutego 2024 o godzinie 20:00

1707075029

Iran wydaje ostrzeżenie w sprawie podejrzeń o statki szpiegowskie na Bliskim Wschodzie

Iran wydał w niedzielę ostrzeżenie dla Stanów Zjednoczonych w sprawie możliwego wybrania za cel dwóch statków towarowych na Bliskim Wschodzie, od dawna podejrzanych o służenie jako wysunięta baza operacyjna dla irańskich komandosów, po tym, jak Ameryka i Wielka Brytania rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę kampanię powietrzną przeciwko Houthi rebeliantów w Jemenie.

Oświadczenie wydane przez Iran w sprawie statków Behshid i Saviz wydaje się wskazywać na rosnące zaniepokojenie Teheranu w związku z atakami USA przeprowadzonymi w ostatnich dniach w Iraku, Syrii i Jemenie, których celem były bojówki wspierane przez Republikę Islamską.

Wszystkie te ataki, które same w sobie są kampanią odwetową za zabicie trzech amerykańskich żołnierzy i zranienie dziesiątek innych osób w Jordanii, wszystkie wywodzą się z wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy, która doprowadziła do eskalacji napięć na szerszym Bliskim Wschodzie i wzbudziła obawy związane z wybuchem konfliktu regionalnego.

W niedzielny wieczór jemeńskie naloty uderzyły w sześć jemeńskich prowincji kontrolowanych przez rebeliantów Houthi, w tym w stolicę Sanę. Houthi nie przedstawili żadnej oceny zniszczeń, ale Stany Zjednoczone opisały uderzające podziemne arsenały rakietowe, miejsca startu i helikoptery używane przez rebeliantów.

1707073229

Huti przysięgają odpowiedzieć na ataki powietrzne w Jemenie

Po tym, jak w niedzielę Stany Zjednoczone zniszczyły w Jemenie przeciwokrętowy pocisk manewrujący należący do milicji Houthi, ugrupowanie to obiecało odpowiedzieć na ataki, zapewniając, że nie pozostanie bezkarne.

Stany Zjednoczone uderzyły w rakietę przeciw okrętowi wycieczkowemu po wspólnym uderzeniu USA, Wielkiej Brytanii i sześciu sojuszników, który trafił w 36 celów Houthi w północnym Jemenie.

Na stronie internetowej X rzecznik sił Houthi, Yahya Saree, powiedział: Powiedział Podkreślił, że ataki te „nie powstrzymają nas od naszej moralnej, religijnej i humanitarnej postawy wspierającej niezłomny naród palestyński w Strefie Gazy i nie pozostaną bez odpowiedzi i kary”.

Houthi, wspierana przez Iran bojówka, w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadziła ataki na statki handlowe i wojskowe na Morzu Czerwonym, co ich zdaniem stanowi akt solidarności z Palestyńczykami.

Ariana Bayou4 lutego 2024 o godzinie 19:00

1707071429

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego twierdzi, że ataki odwetowe stanowią „początek” reakcji USA

W niedzielę rozmawiając z Jen Psaki z MSNBC, Sullivan powiedział, że Amerykanie mogą spodziewać się większej liczby „widocznych i niewidzialnych” odpowiedzi.

„Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​to, co widzieliście w piątkowy wieczór podczas ataków w Iraku i Syrii, było początkiem, a nie końcem naszej reakcji, dlatego w nadchodzących dniach podjęte zostaną dalsze kroki” – powiedział Sullivan.

Później Sullivan powiedział George’owi Stephanopoulosowi z ABC News, że Stany Zjednoczone są przygotowane na „każdą ewentualność”, w tym Iran, aby zemścić się na Stanach Zjednoczonych.

„Powiedziałbym tylko, że z punktu widzenia Teheranu, jeśli zdecyduje się on odpowiedzieć bezpośrednio Stanom Zjednoczonym, spotka się z naszą szybką i zdecydowaną reakcją” – powiedział Sullivan.

Ariana Bayou4 lutego 2024 o godzinie 18:30

1707069629

Na zdjęciach: członkowie plemienia Houthi sprzeciwiają się atakom powietrznym

Członek plemienia Houthi pozuje do zdjęcia podczas parady wojskowej, aby okazać sprzeciw po amerykańskich i brytyjskich nalotach na pozycje Houthi w pobliżu Sany, Jemen, 4 lutego 2024 r.

(Reuters)

Członkowie plemienia Houthi dali pokaz buntu po amerykańskich i brytyjskich nalotach na pozycje Houthi w pobliżu Sany w Jemenie, 4 lutego 2024 r.

(Reuters)

Członkowie plemienia Houthi dali pokaz buntu po amerykańskich i brytyjskich nalotach na pozycje Houthi w pobliżu Sany w Jemenie, 4 lutego 2024 r.

(Reuters)

Ariana Bayou4 lutego 2024 o godzinie 18:00

1707067229

Kalendarium amerykańskich ataków na Bliskim Wschodzie w ten weekend

2 lutego: W odwecie wojsko amerykańskie uderzyło w ponad 85 celów w Syrii i Iraku. Armia obrała za cel obiekty powiązane z siłami Quds irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i wspieranymi przez Iran bojówkami. Szacuje się, że w atakach zginęło 40 osób.

3 lutego: Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu sześciu innych krajów sojuszniczych, przeprowadzają ataki na dziesiątki obiektów w Jemenie kontrolowanych przez bojowników Houthi. Atak jest powiązany z trwającym konfliktem na Morzu Czerwonym, gdzie Houthi atakują statki handlowe i wojskowe.

4 lutego: Huti zobowiązali się odpowiedzieć na ataki USA, a Iran ostrzegł Stany Zjednoczone, że przeprowadzenie większej liczby ataków doprowadzi do większej niestabilności w regionie.

Ariana Bayou4 lutego 2024 o 17:20

1707065542

W chwili, gdy samoloty brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły więcej ataków na cele Houthi w Jemenie

Wielka Brytania po raz trzeci dołączyła do Stanów Zjednoczonych, organizując więcej strajków, aby zapobiec dalszym atakom na międzynarodową żeglugę wzdłuż kluczowego szlaku handlowego.

Ministerstwo Obrony stwierdziło, że celem ataków były obiekty Houthi w Jemenie uczestniczące w kampanii wymierzonej w południowe Morze Czerwone i Bab al-Mandab.

Sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że nowe ataki „nie stanowią eskalacji”, ale mają na celu „ochronę życia niewinnych ludzi i zachowanie wolności żeglugi” na Morzu Czerwonym.

W chwili, gdy samoloty brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły więcej ataków na cele Houthi w Jemenie

W sobotę 3 lutego tajfuny RAF wystartowały, aby przeprowadzić dalsze ataki na cele Houthi. Wielka Brytania po raz trzeci dołączyła do Stanów Zjednoczonych, organizując więcej strajków, aby zapobiec dalszym atakom na międzynarodową żeglugę wzdłuż kluczowego szlaku handlowego. Ministerstwo Obrony stwierdziło, że celem ataków były obiekty Houthi w Jemenie uczestniczące w kampanii wymierzonej w południowe Morze Czerwone i Bab al-Mandab. Sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że nowe ataki „nie stanowią eskalacji”, ale mają na celu „ochronę życia niewinnych ludzi i zachowanie wolności żeglugi” na Morzu Czerwonym.

Aleksandra Butlera4 lutego 2024 o godzinie 16:52

1707062456

David Cameron powiedział, że Wielka Brytania uzna Iran za „odpowiedzialny za ataki proxy”.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że Wielka Brytania pociągnie Iran do odpowiedzialności za ataki przeprowadzone przez pełnomocników Teheranu w czasie, gdy Wielka Brytania przeprowadziła trzecią falę ataków na cele Houthi w Jemenie.

W sobotę myśliwce Królewskich Sił Powietrznych Typhoon ponownie dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych, bombardując pozycje Houthi, które prawdopodobnie zostały wykorzystane do ataków na statki na Morzu Czerwonym, dzień po tym, jak Waszyngton uderzył w cele w Iraku i Syrii w odpowiedzi na atak dronów, w wyniku którego zginęło trzech amerykańskich żołnierzy w przeszłości Jordana. weekend.

Sekretarz obrony Grant Shapps upierał się, że ostatnie strajki – wspierane przez Bahrajn, Danię, Kanadę, Holandię i Nową Zelandię – nie stanowiły „eskalacji”, ale miały na celu „ochronę życia niewinnych ludzi i zachowanie wolności żeglugi” na Morzu Czerwonym.

Aleksandra Butlera4 lutego 2024 o godzinie 16:00

1707059756

Biały Dom twierdzi, że należy podjąć dalsze kroki w sprawie zgonów w Jordanii

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że USA podejmą dalsze kroki w odpowiedzi na zabicie trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii tydzień temu, ale nie określił nalotów jako otwartej kampanii wojskowej.

„To, co wydarzyło się w piątek, było początkiem, a nie końcem naszej reakcji i będzie więcej kroków, niektóre widać, inne być może nie” – Sullivan powiedział CBS. „Nie określiłbym tego jako otwartej kampanii wojskowej”.

Członkowie irackich szyickich sił mobilizacji ludowej sprzątają gruz po amerykańskim ataku powietrznym w Al-Qaim w Iraku

Aleksandra Butlera4 lutego 2024 o 15:15