Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Haji Geingob: Prezydent Namibii umiera w wieku 82 lat

Haji Geingob: Prezydent Namibii umiera w wieku 82 lat

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Alhaji Geingob ujawnił, że w zeszłym miesiącu zdiagnozowano u niego raka

Prezydent Namibii, Hage Geingob, zmarł w wieku 82 lat podczas leczenia w szpitalu w stolicy kraju, Windhoek.

U Geingoba, u weterana walki o niepodległość kraju, zdiagnozowano raka i w zeszłym miesiącu ujawnił publicznie szczegóły tej choroby.

Wiceprezydent Nangolo Mbumba ogłosił, że zmarł w niedzielę nad ranem w towarzystwie żony i dzieci.

Powiedział, że Namibia „straciła… wybitnego sługę ludu”.

Po raz pierwszy został zaprzysiężony na prezydenta w 2015 r., ale piastuje wysokie stanowiska polityczne od czasu uzyskania niepodległości w 1990 r.

Zgodnie z konstytucją pan Mumba jest pierwszy w kolejce do objęcia urzędu kolejnego prezydenta, ponieważ do drugiej kadencji pana Geingoba pozostał niecały rok. Na listopad zaplanowano już wybory prezydenckie i parlamentarne.

Dokładna przyczyna śmierci prezydenta nie została ustalona, ​​ale w zeszłym miesiącu przeszedł on w Stanach Zjednoczonych „nowe dwudniowe leczenie komórek nowotworowych”, zanim 31 stycznia wrócił do ojczyzny. Jego biuro podało.

W namibijskim radiu ludzie chwalili osobę, którą opisali jako wizjonera i zabawnego człowieka, któremu udało się podzielić dowcipem.

Przywódcy z całego świata przesłali kondolencje, a wielu z nich wspomniało wysiłki Geingoba na rzecz zapewnienia wolności swojemu krajowi.

Wśród nich był Cyril Ramaphosa, prezydent sąsiedniej Republiki Południowej Afryki, który opisał go jako „weterana wojennego, który przyczynił się do wyzwolenia Namibii od kolonializmu i apartheidu”.

Pan Jinpop, wysoki mężczyzna o głębokim, chropawym głosie i władczej prezencji, był długoletnim członkiem partii SWAPO. Przewodziła ruchowi przeciwko apartheidowi w Republice Południowej Afryki, który skutecznie zaanektował kraj, znany wówczas jako Afryka Południowo-Zachodnia, i wprowadził własny system prawnego apartheidu, wykluczający Czarnych z władzy politycznej i gospodarczej.

Ginpop przez 27 lat żył na emigracji, przebywając w Botswanie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie obronił doktorat z polityki.

Do Namibii wrócił w 1989 r., rok przed uzyskaniem przez kraj niepodległości.

Skomentuj zdjęcie,

Geingob wrócił z wygnania w 1989 roku, rok przed uzyskaniem niepodległości

„Patrząc wstecz, podróż polegająca na budowaniu nowej Namibii była tego warta”. – napisał w mediach społecznościowych w 2020 roku Udostępniając zdjęcie, na którym całuje ziemię po powrocie.

„Chociaż poczyniliśmy duże postępy w rozwoju naszego kraju, przed nami jeszcze więcej pracy, aby zbudować społeczeństwo włączające”.

Kiedy Geingob po raz pierwszy został prezydentem w 2015 r., był już premierem o najdłuższym stażu w kraju – sprawował tę funkcję przez 12 lat, począwszy od 1990 r., a następnie przez krótszy okres w 2012 r.

Jednak patrząc na wyniki sondaży, jego popularność spadła.

W wyborach w 2014 roku zwyciężył zdecydowaną większością głosów, uzyskując 87% głosów. Jednak po pięciu latach odsetek ten spadł do 56%.

Według Banku Światowego pierwsza kadencja Geingoba zbiegła się w czasie ze stagnacją gospodarczą oraz wysokim poziomem bezrobocia i ubóstwa.

Sprawujące władzę od czasu uzyskania niepodległości SWAPO wybrało Netombo Nandy-Ndayetwah na swojego kandydata na prezydenta w listopadowych wyborach.

Obecnie jest wicepremierem, a jeśli wygra, zostanie pierwszą kobietą-prezydentem kraju.

READ  Dwa Black Hawki armii amerykańskiej brały udział w kolizji, z których wiele prawdopodobnie nie żyje