Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Arabia Saudyjska przedstawia Jemenowi propozycję pokoju po rozmowach Huti | Jemen

Arabia Saudyjska przekonała głównych graczy w koalicyjnym rządzie Jemenu, aby zgodzili się na zawieszenie broni na co najmniej osiem miesięcy z rebeliantami Huti, równolegle z rozmowami na temat przyszłości kraju, które mogą potrwać dwa lata, ponieważ spieszy się, aby to wykorzystać. nowe stosunki z Iranem.

Przywódcy Arabii Saudyjskiej i Huti spotkali się w niedzielę po raz pierwszy publicznie w kontrolowanej przez Huti stolicy, Sanie, z Saudyjczykami pragnącymi odrobić straty po katastrofalnej ośmioletniej interwencji, która rozpoczęła się od nalotów w 2015 roku. Oman również był obecny.

Wysłannik ONZ do Jemenu Hans Grundberg powiedział, że jest to najbliższy pokój w Jemenie od początku walk. Jednak optymizm przyćmiewa perspektywa nieporozumień co do delegacji do udziału w jakichkolwiek rozmowach pokojowych, wątpliwości co do wiarygodności Hutich, a także żądania utworzenia odrębnego państwa w południowym Jemenie.

Droga do zawieszenia broni w Jemenie, gdzie Iran wspiera rebeliantów Huti stacjonujących na północy kraju, jest powszechnie postrzegana jako jedna z głównych potencjalnych korzyści dla Rijadu w poprawie stosunków z Teheranem, ale niewielu spodziewało się tak szybkiego postępu.

Siła saudyjskiej retoryki została odzwierciedlona na zdjęciu ambasadora Arabii Saudyjskiej w Jemenie siedzącego na kanapie w pałacu prezydenckim w Sanie obok przywódcy Huti Alego Karszaha w niedzielę. W listopadzie 2017 r. przywódca Huti został wymieniony jako jeden z 40 terrorystów Huti, którym Arabia Saudyjska była gotowa zapłacić miliony dolarów nagród za informacje o miejscu ich pobytu. Rekin został wyceniony przez Saudyjczyków na 5 milionów dolarów (4,04 miliona funtów).

Dyplomaci z Teheranu mają przybyć do Rijadu we wtorek, aby rozpocząć proces ponownego otwierania długo zamkniętej ambasady.Podobny proces trwa między Iranem a Bahrajnem, co wskazuje, że porozumienie Teheran-Rijad osiągnięte 10 marca w Chinach ma potencjał . Odwrócić oblicze bliskowschodniej dyplomacji do góry nogami.

READ  Wojna na Ukrainie: Zełenski opublikował wideo pokazujące „dowody”, że rosyjska rakieta celowo uderzyła w centrum handlowe | wiadomości ze świata

Jednym z pierwszych zadań Arabii Saudyjskiej była próba uspokojenia uznanego na arenie międzynarodowej rządu Jemenu z siedzibą w Adenie, że Rijad go nie opuści, a lata walk nie zakończą się faktycznie kapitulacją.

Projekt porozumienia przedłożony rządowi Jemenu obejmuje w pierwszej fazie sześciomiesięczne zawieszenie broni w celu zbudowania zaufania, a następnie trzymiesięczny okres negocjacji w sprawie zarządzania fazą przejściową, która potrwa dwa lata, podczas której wynegocjowane zostanie ostateczne rozwiązanie między wszystkimi stronami.

Urzędnicy państwowi na obszarach kontrolowanych przez Huti będą opłacani dochodami z ropy i gazu z pól kontrolowanych przez rząd, co jest od dawna żądaniem Huti. Blokada portów zostanie zniesiona, a towary zostaną wpuszczone do Adenu bez uprzedniego udania się do Arabii Saudyjskiej.

Frakcje w jemeńskim rządzie mogą w tej chwili nie mieć innego wyboru, jak tylko zaakceptować propozycję pokojową Arabii Saudyjskiej, bez względu na ich obawy co do tego, co może przynieść przyszłość.

Arabia Saudyjska wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi finansuje rząd Jemenu, a także utrudnia przepływ towarów do kraju, zwłaszcza w portach kontrolowanych przez Huti. Zaledwie rok temu Rijad odegrał kluczową rolę w reorganizacji rządu Adenu, tworząc nowy organ, Prezydencką Radę Przywódczą, na czele której stał Rashad al-Alimi. Nadał również większą rolę Południowej Radzie Tymczasowej, największej grupie separatystów dążącej do niezależności od północnego Jemenu.

Pomimo zdjęć przywództwa saudyjskiego, które spotkało się w niedzielę z przywódcami Houthi w Sanie w obecności tylko mediatorów z Omanu, rząd Jemenu zaprzeczył, jakoby był poza umową, twierdząc, że konsultowano się z nim.

Minister spraw zagranicznych Jemenu Ahmed bin Mubarak powiedział: „Jemen jest najlepszym miejscem, aby udowodnić, że Iran porzucił swoje regionalne cele ekspansjonistyczne”.

Jemeński minister informacji Muammar Al-Eryani z zadowoleniem przyjął wysiłki Arabii Saudyjskiej zmierzające do zaprowadzenia wszechstronnego pokoju w jego kraju i powiedział, że jest „w pełni przekonany”, że Jemen utrzymuje kluczową pozycję w królestwie i jego przywództwie.

Mohammed al-Bukhaiti, rzecznik Hutich, zasugerował problemy czekające na utworzenie delegacji na jakiekolwiek rozmowy w sprawie przyszłej konstytucji Jemenu. Powiedział: „Arabia Saudyjska nie jest mediatorem, ale raczej stroną konfliktu i nie jesteśmy gotowi do ponownego negocjowania z nią przez Rashada Al-Alimi, którego wyznaczyłem, ale to nie zastępuje potrzeby dialogu jemeńskiego ”.

Rozmowy będą koncentrować się na wszystkich kwestiach, które leżały u podstaw wojny domowej w Jemenie, odkąd Huti przejęli kontrolę nad Saną. Arabia Saudyjska przystąpiła do tego, co według jej przywódców mogło być krótką wojną mającą na celu pokonanie Huti poprzez wypędzenie ich z Sany. Istnieje nadzieja, że ​​brak Iranu, Emiratów czy interwencji Arabii Saudyjskiej z bronią lub pieniędzmi zmusi różne partie w Jemenie do osiągnięcia porozumienia, ale nie ma gwarancji, ponieważ polityka i ideologia Huti są obce wielu Jemeńczykom.

Arabia Saudyjska będzie szukać zapewnień, że Huti nie wznowią kampanii wysyłania dronów do królestwa, co wymagałoby strefy buforowej wzdłuż 800-milowej granicy między Jemenem a Arabią Saudyjską.