Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ivan Gershkovitch: Stany Zjednoczone twierdzą, że dziennikarz jest niesprawiedliwie przetrzymywany w Rosji

Ivan Gershkovitch: Stany Zjednoczone twierdzą, że dziennikarz jest niesprawiedliwie przetrzymywany w Rosji

Stany Zjednoczone uznały dziennikarza Iwana Gerszkowicza za „niesprawiedliwie przetrzymywanego” przez Rosję i wezwały do ​​jego natychmiastowego uwolnienia.

Pan Gershkovich, doświadczony rosyjski reporter, został aresztowany w zeszłym miesiącu w mieście Jekaterynburg podczas pracy dla Wall Street Journal (Wall Street Journal).

Od tego czasu został oficjalnie oskarżony o szpiegostwo, ale Wall Street Journal temu zaprzecza.

Po raz pierwszy od czasów sowieckich Moskwa oskarżyła amerykańskiego dziennikarza o szpiegostwo.

Określenie „niesprawiedliwie przetrzymywane” w USA oznacza, że ​​sprawa zostanie teraz przekazana do Biura Specjalnego Wysłannika ds. Zakładników. Podniesie to rangę sprawy i pozwoli rządowi poświęcić więcej środków na zapewnienie jego uwolnienia.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken „ustalił, że Iwan Gerszkowicz jest niesprawiedliwie przetrzymywany przez Rosję”.

Wezwał do „natychmiastowego uwolnienia” Gerszkowicza i potępił „ciągłe tłumienie przez Kreml niezależnych głosów w Rosji i trwającą wojnę z prawdą”.

The Wall Street Journal powiedział: „To wyróżnienie uwolni dodatkowe zasoby i zainteresowanie na najwyższych szczeblach rządu USA w zapewnieniu jego uwolnienia”.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ivana i jego rodzinę” – dodała.

Patel powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że Rosja nie zezwoliła amerykańskim urzędnikom konsularnym na dostęp do Gerszkowicza, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w zeszłym tygodniu, że kwestia dostępu konsularnego została rozwiązana, ale dodało, że „zamieszanie w tej sprawie w Stanach Zjednoczonych, mające na celu wywarcie presji na rosyjskie władze… jest beznadziejne i bezsensowne”.

31-letni Gershkovich jest dobrze znany wśród zagranicznych korespondentów w Moskwie. Redaktor BBC Rosja Steve Rosenberg opisuje go jako doskonałego reportera i dziennikarza kierującego się wysokimi zasadami.

Rosyjska FSB powiedziała, że ​​zatrzymała „nielegalną działalność”, zatrzymując dziennikarza.

Reporterzy bez Granic, którzy monitorują wolność prasy, powiedzieli, że udał się do Jekaterynburga, by kryć rosyjską grupę najemników Wagnera, która brała udział w jednych z najbardziej zaciekłych walk we wschodniej Ukrainie.