Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 116 dniu inwazji | Ukraina

 • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna Rosji na Ukrainie może potrwać lata. Musimy przygotować się na to, że może to zająć lata. „Nie możemy nie wspierać Ukrainy” – powiedział. „Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko w przypadku wsparcia wojskowego, ale także z powodu rosnących cen energii i żywności”.

 • Rosja wysyłała do Siewierodoniecka dużą liczbę sił rezerwowych z innych stref bojowych”. Aby spróbować przejąć pełną kontrolę nad oblężonym miastem wschodnim, władca Ukrainy Ługańsk Dystrykt powiedział w niedzielę. „Dzisiaj, jutro lub pojutrze wyrzucą wszystkie rezerwy, które mają… ponieważ jest ich już tam dużo i są w masie krytycznej” – powiedział Serhi Gaidai w telewizji krajowej.

 • Dwóch starszych dowódców bojowników, którzy bronili huty Azowstal w Mariupolu, zostało przeniesionych do Rosji Podała oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS. Powołując się na anonimowe rosyjskie źródło organów ścigania, TASS podał późną sobotę, że Światosław Palamar, zastępca dowódcy batalionu Azow i Serhij Wołyński, dowódca 36. Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy, zostali przeniesieni do Rosji.

 • Potężna eksplozja wstrząsnęła w sobotę obszarem w pobliżu Siewierodoniecka. Rodion Miroshnik, urzędnik w rzekomej separatystycznej administracji Ługańskiej Republiki Ludowej, opublikował nagranie wideo z chmurą w aplikacji Telegram.

 • W sobotę w ukraińskich strajkach na wschodnie separatystyczne miasto Donieck zginęło pięciu cywilów, według władz lokalnych. „W wyniku bombardowań sił ukraińskich w Donieckiej Republice Ludowej zginęło pięć osób, a 12 zostało rannych” – poinformowały władze w oświadczeniu na stronie internetowej Telegram.

 • Kilka rosyjskich pocisków uderzyło w stację benzynową w regionie Izyum we wschodniej Ukrainie. Gubernator obwodu charkowskiego Oleh Sinihopov powiedział w sobotę. „Wybuchł pożar na dużą skalę, a ratownicy zlokalizowali pożar” – napisał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Reuters poinformował, że dodał, że niektóre inne budynki również zostały uszkodzone.

  READ  Izrael uniemożliwił Ukrainie zakup oprogramowania szpiegującego Pegasus w obawie przed gniewem Rosji | Izrael
 • Rosyjskie rakiety zniszczyły w sobotę magazyn paliwa we wschodnioukraińskim mieście Nowomoskowsk. Według szefa administracji wojewódzkiej do szpitala trafiły trzy osoby.

 • Pentagon rozważa wysłanie czterech dodatkowych wyrzutni rakietowych na UkrainęPolityka Raporty. Według urzędników Departamentu Obrony USA, którzy rozmawiali z portem anonimowo, Stany Zjednoczone prawdopodobnie wyślą cztery wysoce mobilne systemy pocisków artyleryjskich, co zwiększy ich łączną liczbę do około ośmiu. Urzędnik powiedział Politico, że decyzja „będzie oparta na pilnych potrzebach Ukrainy”.

 • Gazeta Kyiv Independent poinformowała, że ​​Rosja i Ukraina przeprowadziły wymianę więźniów. Według Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, pięciu schwytanych ukraińskich pracowników zostało zwróconych na Ukrainę 18 czerwca w zamian za pięciu schwytanych rosyjskich pracowników.

 • Julia Bayevska AKA „Taira”, ukraińska sanitariuszka, która została schwytana w ciągu tygodnia w rosyjskiej niewoli, opublikowała nagranie wideo dziękujące prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za jej uwolnienie. „Zawsze wierzyłam, że wszystko będzie dokładnie tak, a każdy, kto jest teraz po drugiej stronie, wie, że wszystko się ułoży” – powiedziała.

 • Zełenski wręczył oficjalne odznaczenia pogranicznikom z Odessy podczas wizyty w oddziałach na południu Ukrainy w sobotę. „Chciałbym wam podziękować od narodu Ukrainy i naszego kraju za wspaniałą pracę, którą wykonujecie, za waszą heroiczną służbę” – powiedział prezydent. „Ważne, że żyjesz. Dopóki żyjesz, istnieje silny ukraiński mur, który chroni nasz kraj”.