Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ameryka odrzuca obronę Arabii Saudyjskiej przed cięciami wydobycia ropy przez OPEC +, opisując to jako „oszczerstwo”

Biały Dom w czwartek odrzucił twierdzenia Arabii Saudyjskiej, że ostatnie cięcia produkcji OPEC+ nie mają nic wspólnego ze stanowiskiem królestwa w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, nazywając je „spinem”, ponieważ spór obu krajów o ceny ropy naftowej pogłębił się.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, powiedział, odnosząc się do argumentu Arabii Saudyjskiej, że cięcia dokonane w zeszłym tygodniu zostały zdeterminowane czysto ekonomicznymi podstawami.

W ostatnich tygodniach Saudyjczycy poinformowali – prywatnie i publicznie – o zamiarze ograniczenia wydobycia ropy, o którym wiedzieli, że zwiększy dochody Rosji i zmniejszy skuteczność sankcji. To zły kierunek, dodał Kirby.

Nagana przyszła po uwolnieniu Arabii Saudyjskiej niezwykle szczegółowe I niezwykła obrona Cięcia OPEC+ W środę wieczorem przekonywała, że ​​ruchy były wynikiem jednomyślnej decyzji członków kartelu i nie mają nic wspólnego z wojną na Ukrainie.

Komunikat wydaje się również wskazywać, że Stany Zjednoczone starały się o miesiąc opóźnić nadchodzące cięcia wydobycia ropy, co zmniejszyłoby wpływ wzrostu cen ropy do czasu wyborów śródokresowych w USA.

Kirby nie zaprzeczył, że Waszyngton poprosił o odłożenie cięć o miesiąc, ale odrzucił sugestię, że wniosek był motywowany politycznie, mówiąc, że Stany Zjednoczone przedstawiły argument ekonomiczny, aby czekać na jakiekolwiek decyzje w sprawie cięć produkcji.

„Dostarczyliśmy Arabii Saudyjskiej analizę, która pokazuje, że nie ma podstaw rynkowych do obniżenia celów produkcyjnych i że mogą z łatwością poczekać na następne spotkanie OPEC, aby zobaczyć, jak się sprawy rozwiną” – powiedział. Organizacja ogłosiła w zeszłym tygodniu, że spotka się w grudniu, choć wcześniej spotykała się co miesiąc.

Kirby dodał, że Stany Zjednoczone słyszały prywatnie od innych krajów OPEC, że „również nie zgadzają się z decyzją Arabii Saudyjskiej, ale czują się zmuszone do wspierania saudyjskiego kierunku”.

Według osób zaznajomionych z dyskusją, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i Bahrajn znalazły się wśród członków OPEC+, którym nie podobały się cięcia, chociaż żaden z nich nie wyraził publicznie swojego sprzeciwu.

READ  Protesty nasiliły się, gdy Macronowi groziło wotum nieufności wobec reformy emerytalnej

Decyzja Arabii Saudyjskiej o obniżeniu kwot produkcyjnych rozgniewała urzędników w Waszyngtonie, zwłaszcza w świetle prezydenta USA Wizyta Joe Bidena do królestwa w okresie letnim, co miało na celu przekonanie Rijadu do zwiększenia wydobycia ropy w celu utrzymania niskich cen i zapewnienia skuteczności reżimu sankcji wobec Rosji.

Podczas tej podróży Biden złamał wcześniejszą obietnicę uczynienia Arabii Saudyjskiej pariasem za rolę w zabójstwie dziennikarza Jamala Khashoggi, co spotkało się z krytyką ze strony Demokratów i innych sceptycznie nastawionych do korzyści relacji amerykańsko-saudyjskich.

Od tego czasu Biden i inni urzędnicy amerykańscy zobowiązali się współpracować z Kongresem w celu ponownej oceny stosunków z Arabią Saudyjską i podjęcia kroków w celu ukarania Rijadu za jego decyzję.

Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone będą obserwować, czy OPEC+ zdecyduje się na zwiększenie produkcji ropy na następnym spotkaniu, oceniając swoje bieżące relacje z królestwem, dodając, że jest to „z pewnością ważny czynnik”.

„Będziemy monitorować ich przyszłe spotkania, aby zobaczyć, gdzie z tego wyjdą” – powiedział. „To, czego szukamy (…), to zobaczyć tę ścieżkę [the Saudis] Chcesz zostać? Czy chcą pozostać po stronie Rosji? Czy chcą nadal udzielać tego milczącego poparcia dla zdolności Rosjan do dalszego zabijania narodu ukraińskiego? „