Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

37. Warszawski Festiwal Filmowy. Nagrody konkursowe przyznane. „Cud” Bogdan George Aptri zdobywa Grand Prix Warszawy

„Cud” Bogdana George’a Aptriego zdobył Grand Prix Warszawy w Konkursie Międzynarodowym 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Statuetkę za reżyserię w tej samej kategorii otrzymali Rodrigo Bla i Laura Santolo za „Tom drugi”. Fani kina nadal mogą oglądać filmy z całego świata w ramach 37. edycji WFF do niedzieli.

37. Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się w tradycyjnym formacie, choć w związku z pandemią COVID-19 impreza odbywa się przy odpowiednim systemie ochrony zdrowia. Festiwal rozpoczął się 8 października i potrwa do 17 października. W sobotnie popołudnie 16 października odbyła się ceremonia wręczenia nagród festiwalowych.

Oglądaj TVN24 online w TVN24 GO >>>

Przyznane nagrody

Na konkursie międzynarodowym zwycięzcą Grand Prix Warszawy został „cud” Bogdana Georga Aptri. W tej kategorii nagrodę reżyserską otrzymali również Rodrigo Bla i Laura Santolo za tom drugi.

Reżyser Bogdan George Aptri na ceremonii rozdania nagród 37. Warszawskiego Festiwalu FilmowegoPAP / Wojciech Olkuśnik

W konkursie międzynarodowym zwyciężył film „Albańska dziewczyna” w reżyserii Bujara Al Yamaniego. Ta sama praca została nagrodzona Nagrodą Jury Ekumenicznego. Jak czytamy na stronie festiwalu: „Członków jury nominują Stowarzyszenie SIGNIS Social Networking i INTERFILM. Oprócz walorów artystycznych filmu, jury ekumeniczne dba o jego wymiar duchowy i ludzki.”

Ceremonia 37. Warszawskiego Festiwalu FilmowegoPAP / Wojciech Olkuśnik

Nagrodę specjalną w konkursie międzynarodowym otrzymali „YT” Dmitrij Davydov i Stepan Burnishev.

Zwycięzców w tej kategorii wyłoniło jury w składzie: Situra Aliyeva (Dyrektor Festiwalu, Rosja), Magda Kowalczyk (Pracownik, Polska/Wielka Brytania), Tammy Tai (Producent, Chiny, Szwajcaria, Niemcy), Peter Rommel (Producent, Niemcy) oraz Igor Sukmano (Dyrektor Festiwalu, Białoruś).

Najlepszym dokumentem był „Kiedy kwiaty nie milczą”. Reżyserem jest Andrei Kotsilla. W tej kategorii nagrody „Ostatnie słowa” przyznano Jill Hardy i Agnes Legon, a „Back: Life After ISIS” – Alba Sutori Eat. W jury zasiedli zwycięzcy: litewski reżyser Gedro Zeketo, białoruski producent Gedro Chekito i kanadyjski producent Ron Mann.

READ  Legenda Orłów Ron Jaworsky waży Galen Hurts, imperium golfa i pochodzenie słynnego nazwiska - CBS Philly

Nagrodę FEI otrzymał film „Wzgórze pełzających lwic” w reżyserii Luàny Bajrami z Kosowa. Nagroda ta przyznawana jest najlepszym pierwszym lub drugim filmom reżysera z Europy Wschodniej, prezentowanym w dowolnej sekcji festiwalu. FIPRESCI to Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych.

Nagrodę w Konkursie Filmów Fabularnych „Niezależni, Innowacyjni i Zbuntowani” otrzymał film „Bipolarny” Queenie Lee. Nagrody trafiły do ​​Johna Claytona Doyle’a za „Jestem abażurem” i „Transit” Florence Miley. Statuetki w tej kategorii przyznały izraelskie aktorki dla Osnat Bukofzer Film Fund, producentka Marta Lewandowska i włoska producentka Chiara Tovolo.

Zwycięzcą 1-2 konkursu, w którym zaprezentowano pierwszy i drugi pełnometrażowy film autorów z całego świata, został „Ul” z Blerta Basholli. Nagroda trafiła do Sabaya i jej kina w reżyserii Orit Fox Rotem. W jury tej sekcji znaleźli się: Gabriel Bronmeier (konsultant ds. tekstu, Niemcy), Anna Maria Karlsdottir (producent, Islandia) i Jae Jeon (dyrektor festiwalu, Korea Południowa).

Nagrodzony przez Jury Ekumeniczne za „Pętlę czasu” Masakazu Kaneko.

„Kontroler snów” Rafaela Rodrigueza został uhonorowany statuetką w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Filmy w tej kategorii oceniały: belgijska reżyserka Aline Magrez, ukraińska dyrektorka Szkoły Filmowej Jelyzaveta Pysmak w Łodzi, rosyjska reżyserka i aktorka Lana Vlady.

Nagroda Jury NETPAC została przyznana za Sabaya i jej kino w reżyserii Orit Fox Rotem. Organizatorzy wydarzenia wyjaśnili, że NETPAC to Sieć Promocji Kina Azjatyckiego, czyli Stowarzyszenie Promocji Kina Azjatyckiego, które przyznaje nagrodę dla Najlepszego Filmu Azjatyckiego z programu WFF.

37 nagród WFFPAP / Wojciech Olkuśnik

Bogdan George Aptri: Uwielbiam ten festiwal

„Cud” to kolejna część trylogii rumuńskiego pisarza Bogdana George’a Aptri po „Niezidentyfikowanym”, uhonorowanym w 2020 roku specjalną nagrodą Jury WFF.

Film został podzielony na dwie części. Na początku podążamy za dziewiętnastoletnią zakonnicą Christiną, która potajemnie opuszcza klasztor, by załatwić pilną sprawę. Poniższy klip przedstawia policyjne śledztwo w sprawie zniknięcia kobiety. „Detektyw Marius Breda jest zdeterminowany, aby dowiedzieć się, co stało się z zaginiętą zakonnicą. Krok po kroku odtwarza wszystkie odwiedzone przez siebie miejsca. Jego śledztwo zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Może prawdziwy cud… prawdziwy czy duchowy? A może dwie strony ta sama historia?- czytamy na festiwalu opis obrazu.

READ  Rosja naciska na atak na Donbas, polski przywódca odwiedza Kijów - WSVN 7Aktualności | Wiadomości z Miami, pogoda, sport

Bogdan Georg Aptri został laureatem Grand Prix Warszawy podczas sobotniej gali, która odbyła się w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Dziesięć lat temu zadebiutowała na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Z czasem okazuje się, że każdy wyreżyserowany przez niego film jest pokazywany w Warszawie. Powiedział, że czasami w życiu spotykamy ludzi, którzy bardzo wspierają naszą pracę. Przyznał, że taką osobą jest dyrektor festiwalu Stefan Lodin. – Cieszę się, że wciąż mam tu przyjaciół, których mogę spotykać co kilka lat. Uwielbiam ten festiwal – powiedział reżyser, odbierając statuetkę z rąk Zastępcy Prezydenta Warszawy Aldony Maknowskiej Góry.

Konkursy 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W międzynarodowym konkursie wzięło udział piętnaście tytułów, wśród których znalazł się prezentowany w Wenecji „Nosorożec” Olega Sentsova, opowiadający o młodym człowieku uwikłanym w świat przestępczości, który chce radykalnie zmienić swoje życie. Nominowane były także dwa inne filmy o Wenecji – „Cud” Bogdana George’a Aptri, profesora Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku oraz „Tom drugi” Rodrigo Bla i Laury Santolo.

Szansą na zdobycie nagrody były m.in. „Albanian Virgin” Bujara Al Yamani, „Brigitte Bardot Miraculous” Lecha Majowskiego, „Kinophilia” Gemantasa Poeba, „Miss Osaka” Daniela Denska oraz „Time Loop” Masakazu Kaneko Dom Słów. Niedokończone powieści „Taras” Tomenka, „Legenda Molly Johnson” Lei Purcell, „No Problem” Jiaxina Jianga i „Salome” Jean-Luca Herbuluta.

Blisko 170 produkcji z całego świata jest dostępnych dla kinomanów

W tym roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym, czyli niemal ze wszystkich miejsc, w których powstają filmy, zaprezentowano ponad cztery i pół tysiąca filmów z 96 krajów świata. Fani kina mieli na koncie ponad 168 filmów w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych, w tym premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

– To wspaniały festiwal. Stefan Lodin od wielu lat świetnie sobie z tym radzi – powiedział Lech Majowski, reżyser filmowy, którego film „Brilliant Brigitte Bardot” na otwarciu imprezy znalazł się w międzynarodowym konkursie.

READ  Netflix ujawnia listę oryginalnych polskich programów – The Hollywood Reporter

Filmem otwierającym festiwal był „Kapitan Wołkonow przeżył” w reżyserii Natashy Merkulovej i Aleksieja Czubowa. Podczas otwarcia WFF był to pierwszy polski pokaz. Film został dobrze przyjęty na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Główne źródło obrazu: PAP / Wojciech Olkuśnik