Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zysk Millennium Portugalii prawie się podwoił według Reutera

Zysk Millennium Portugalii prawie się podwoił według Reutera

Sergio Goncalvesa

LIZBON (Reuters) – Millennium BCP, największy portugalski bank giełdowy, poinformował w poniedziałek, że jego skonsolidowany zysk netto w pierwszym kwartale wzrósł o 90,5 procent dzięki wyższym stopom procentowym i ściślejszej kontroli kosztów.

Miguel Maia, dyrektor generalny Millennium BCB, powiedział, że wyniki zostały wzmocnione przez „znaczący wzrost podstawowych dochodów banku dzięki wyższym stopom procentowym, poszerzeniu bazy klientów banku i ścisłemu zarządzaniu kosztami operacyjnymi”.

Powiedział, że nadal istnieją wątpliwości co do wzrostu gospodarczego, inflacji i zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

„Ale gwarantuję, że mamy wielkie zaufanie do przyszłości banku, ponieważ wiemy, jak wielką transformację już osiągnęliśmy i która zaczyna przynosić owoce, jak oczekiwaliśmy” – powiedział dziennikarzom.

Oprócz zwiększenia bazy klientów i poprawy rentowności bank ograniczył ekspozycje z tytułu niewykonania zobowiązania i koszty kontroli.

Skonsolidowany zysk netto banku w wysokości 215 mln euro wzrósł z 112,9 mln euro rok wcześniej, a zysk z działalności krajowej wzrósł o 59% do 170,8 mln euro.

Jej polska spółka zależna, Millennium Bank, osiągnęła w zeszłym miesiącu zysk netto w wysokości 252,1 mln zł (61 mln USD) wobec straty w wysokości 122,3 mln zł w pierwszym kwartale 2022 r., pomimo 200 mln euro rezerw na ryzyko prawne w swoim portfelu . Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Podobnie jak inne banki, Millennium bcp skorzystał na podwyżkach stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny i Polski Bank Centralny w celu kontrolowania inflacji.

Skonsolidowany dochód odsetkowy netto (NII), czyli zysk z tytułu pożyczek pomniejszony o koszty depozytów, wzrósł w 2022 r. o 42,9% do 664,6 mln euro.

Jej podstawowe dochody, w tym ubezpieczenia społeczne i opłaty, wzrosły o 30,7% do 860 mln euro w kwartale.

Millennium BCP poinformowało, że jego wskaźnik kosztów do dochodów spadł do 31% w pierwszym kwartale w porównaniu do 36% rok temu, przy czym koszty operacyjne wzrosły o 5,3% do 268,5 mln euro, czyli znacznie poniżej inflacji.

READ  Białoruskie małżeństwo wznawia biznes serowy w Polsce

Bank odnotował 4,7% wzrost liczby klientów, która przekroczyła 6,5 ​​mln.

Ekspozycje zagrożone zostały zmniejszone o 28,5% do 1,28 mld euro w marcu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

(1 $ = 4,1422 zł)

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy dzięki Investing.com są na bieżąco z globalnymi rynkami finansowymi.

Pobierz teraz