Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybuchy Nord Stream prowadzą do „katastrofy ekologicznej” – EURACTIV.com

Wybuchy Nord Stream prowadzą do „katastrofy ekologicznej” – EURACTIV.com

The Capitals przedstawia najświeższe wiadomości z całej Europy, wraz z raportami terenowymi dostarczanymi przez sieć medialną EURACTIV. Możesz zapisać się do newslettera Tutaj.


Europejskie wiadomości warte przeczytania. zapraszamy stolice.


Dzisiejsza edycja jest zasilana przez Hydrogen Europe

Tydzień Wodoru w Unii Europejskiej 2023

Dołącz do wpływowych liderów branży, decydentów i badaczy na tegorocznym wydarzeniu dotyczącym wodoru! Podczas EU Hydrogen Week 2023 spotkasz się z klientami, inwestorami i partnerami na terenie wystawienniczym oraz weźmiesz udział w prowokujących do myślenia panelach. Jest to wspólne wydarzenie Komisji, Partnerstwa na rzecz czystego wodoru i Hydrogen Europe.

Zarezerwuj swoją powierzchnię wystawienniczą już teraz! >>


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Eksplozje we wrześniu 2022 r., które zdetonowały rurociąg Nord Stream, rozciągający się od Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego, doprowadziły do ​​katastrofy ekologicznej i zagroziły gatunkom rodzimym i zagrożonym wyginięciem, wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Research Square. Czytaj więcej.

///

Weź redaktora

Dorośli wracają do władzy. Taki był jednoznaczny podtekst wspólnej konferencji prasowej brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w poniedziałek, podczas której nakreślono warunki tzw. „Windsor Framework”, potencjalnego następcy protokołu z Irlandii Północnej. Czytaj więcej.

///

instytucje Unii Europejskiej

Qatargate: belgijski wymiar sprawiedliwości postanawia odwołać się od zastępców Kylie i uwolnić Trabellę. We wtorek belgijskie organy sądowe zdecydują, czy apele o uwolnienie uwięzionych europejskich posłów Evy Cayley i Marka Tarabelli w ramach skandalu Qatargate zostaną uwzględnione. Czytaj więcej.

Jak stanowisko Zachodu w sprawie odzyskania Krymu przez Ukrainę może zmienić przebieg wojny. Odzyskanie kontroli nad okupowanym przez Rosję Krymem na Ukrainie, który Kijów twierdzi, że musi odzyskać, aby zakończyć wojnę, może stać się punktem spornym między Kijowem a jego zachodnimi sojusznikami. Czytaj więcej.

///

Berlin

Niemiecki minister spraw zagranicznych wzywa Putina do powrotu do Nowego STARTU. Niemiecka minister spraw zagranicznych Analina Baerbock wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do powrotu do traktatu Nowy START, ostatniego pozostałego porozumienia o kontroli zbrojeń jądrowych między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, które Moskwa opuściła w zeszłym tygodniu. Czytaj więcej.

///

Paryż

Francja odnotuje rekordową liczbę inwestycji zagranicznych w 2022 roku. Zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w poniedziałek przez francuską agencję ds. Czytaj więcej.

///

Wiedeń

Rumuńska misja w Wiedniu w poszukiwaniu wyjścia z oblężenia Schengen. Delegacja rumuńskiego parlamentu przybyła w poniedziałek do Wiednia, aby przedyskutować przezwyciężenie austriackiej blokady wejścia kraju do strefy Schengen, krytykując niechęć Austrii do wznowienia dialogu. Czytaj więcej.

READ  Polska umożliwia obywatelom Ukrainy i Białorusi składanie wniosków wizowych w kraju do marca 2023 r

///

Bruksela

Belgijski minister spraw zagranicznych spotyka się ze swoim irańskim odpowiednikiem w sprawie belgijskiego więźnia. Olivier Vandecastel, Belg przetrzymywany w Iranie i skazany na 40 lat więzienia i 74 baty, był jednym z najpilniejszych tematów omawianych w poniedziałek przez belgijskiego ministra spraw zagranicznych Hojję Lahbiba i jej irańskiego odpowiednika, Hosseina Amira-Abdollahiana. Czytaj więcej.


Wielka Brytania i Irlandia

Londyn

Boris Johnson nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nowej umowy po Brexicie. Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie jest pewien, czy poprze, czy przeciwstawi się nowej propozycji ogłoszonej w poniedziałek przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Rishiego Sunaka. Czytaj więcej.


Północ i Bałtyk

Helsinki

Fińscy pracownicy portowi paraliżują handel zagraniczny. Strajk robotników portowych – który trwa do tej pory od dwóch tygodni – sparaliżował handel zagraniczny Finlandii, ponieważ import i eksport nie przechodzą przez żaden z portów tego kraju. Czytaj więcej.

///

Sztokholm

NATO: Ustalono datę spotkania Finlandia-Szwecja-Turcja. Według tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu trzecie spotkanie NATO między tymi trzema krajami odbędzie się 9 marca, a kraje nordyckie mają nadzieję zostać członkami NATO do lata. Czytaj więcej.

///

Osło

Greta Thunberg sprzeciwia się kontrowersyjnemu projektowi farmy wiatrowej w Norwegii. Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wzięła udział w masowym proteście w poniedziałek przed Ministerstwem Ropy i Energii w Oslo przeciwko budowie kontrowersyjnej farmy wiatrowej w górzystym terenie na ziemiach Sami. Czytaj więcej.


południe Europy

Ateny

Komisja wyraża zaniepokojenie niezależnością greckiego sądownictwa. Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie niezależnością greckiego wymiaru sprawiedliwości po tym, jak raport EURACTIV ujawnił, że w ramach toczącego się dochodzenia w sprawie skandalu związanego z podsłuchami miała miejsce próba utrudniania kontroli niezależnemu organowi. Czytaj więcej.

///

Rzym

EPPO skonfiskowało tysiące aktywów posła Lega podejrzanego o oszustwo. Prokuratura Europejska (EPPO) skonfiskowała ponad 170 000 euro majątku eurodeputowanej Lega/ID Stefanii Zambelli i czterech jej pomocników podejrzanych o oszustwo. Czytaj więcej.

///

Madryt

Hiszpańska skrajnie prawicowa telewizja Fox potępia ruch „sci-fi”, obwiniając premiera. Premier Pedro Sanchez został oskarżony m.in. o zdradę narodu hiszpańskiego w katalońskim kryzysie politycznym i niegospodarność przez partię Vox, która złożyła wotum nieufności wobec premiera. Czytaj więcej.


Wyszehradzki

Warszawa

Rosja wstrzymuje dostawy ropy do Polski z powodu braku płatności. Rosyjska firma Transnieft miała pod koniec lutego wpompować rosyjską ropę do polskich rafinerii, ale zamówienia nie zostały złożone i opłacone, w wyniku czego dostawy do Polski zostały wyłączone z programu eksportu zatwierdzonego przez rosyjskie Ministerstwo Energetyki. Unia , RIA Nowosti wspomniany. Czytaj więcej.

READ  Po Polsce Niemcy teraz ślinią się w poszukiwaniu rosyjskiej ropy

///

Praga

Romowie nadal spotykają się z dyskryminacją w Czechach. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović powiedziała po poniedziałkowej wizycie w Czechach, że społeczności romskie w Czechach spotykają się z dyskryminacją na wielu obszarach. Czytaj więcej.

///

Budapeszt

Rosyjskiemu „bankowi szpiegowskiemu” z siedzibą w Budapeszcie grozi bankructwo. Mieszczący się w Budapeszcie Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB), do którego należy około 50% udziałów w Rosji i 25,27% na Węgrzech, wyczerpał prawie wszystkie swoje rezerwy płynności po tym, jak został dotknięty sankcjami UE. Czytaj więcej.

///

Bratysława

Słowacja może zbudować nową elektrownię jądrową w miarę wzrostu zużycia energii elektrycznej. Słowacja może w przyszłości zbudować nowy reaktor jądrowy, ponieważ zużycie energii elektrycznej wzrośnie wraz z nowymi energochłonnymi projektami. Czytaj więcej.


Wieści z Bałkanów

Tirana

Premierzy Albanii i Czarnogóry podpisują porozumienia i deklarują wsparcie dla dialogu z Kosowem. Albański premier Edi Rama przebywał w poniedziałek w Czarnogórze, aby podpisać kilka umów ze swoim czarnogórskim odpowiednikiem Dritanem Abazovićem, w tym te dotyczące infrastruktury, turystyki i ceł. Czytaj więcej.

///

Zofia

EPPO bada wielomilionowe oszustwa w Bułgarii. Prokuratura Europejska (EPPO) prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego oszustwa po wykryciu, że prywatna firma świadomie podała nieprawdziwe dane w swoich rocznych sprawozdaniach, aby nie zgłaszać swojej emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Czytaj więcej.

///

Zagrzeb

Raport: Chorwaci jedzą najdroższe jajka w Unii Europejskiej. Ceny jaj gwałtownie wzrosły, a ceny te rosną o ponad 70%, zanim dotrą do konsumentów, co czyni je najdroższymi jajami w Unii Europejskiej po 292 euro za 100 kilogramów, wynika z analizy opublikowanej w poniedziałek przez dziennik Novi List. Czytaj więcej.

Zagrzeb wyznacza kluczowe priorytety wykorzystania miliardów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. Chorwacki minister pracy Marin Pilets powiedział w poniedziałek, że kraj ma prawo wycofać około 2,27 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w latach 2021-27. Czytaj więcej.

///

Belgrad | Prisztina

Mieszane reakcje Belgradu i Prisztiny po spotkaniu w sprawie normalizacji stosunków. Przywódcy Kosowa i Serbii wyrazili mieszane reakcje po poniedziałkowym spotkaniu wysokiego szczebla w Brukseli, którego celem jest postęp w normalizacji stosunków poprzez uzgodnienie propozycji popieranej przez Unię Europejską. Czytaj więcej.

Serbia i Kosowo są bliskie zawarcia wynegocjowanego przez Unię Europejską porozumienia w sprawie normalizacji stosunków. Serbia i Kosowo wyraziły w poniedziałek milczącą zgodę na propozycję UE mającą na celu normalizację stosunków między tymi dwoma krajami. Ale bez podpisu na wykropkowanej linii, wszystkie oczy skierowane są na nadchodzące rozmowy, zaplanowane na marzec. Czytaj więcej.

READ  Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

///

Sarajewo

Bośniaccy Serbowie sprzeciwiają się dekretowi międzynarodowego wysłannika wysokiego szczebla. Milorad Dodik, prezydent coraz bardziej buntowniczej Serbskiej połowy Bośni i Hercegowiny, zlekceważył dekret wydany przez najwyższego międzynarodowego wysłannika tego kraju w poniedziałek i powiedział, że prawo własności, które chciała zawiesić, „pozostanie w mocy”. Czytaj więcej.


porządek obrad

 • Unia Europejska: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyła spotkanie online z przewodniczącym Konfederacji Przemysłu Niemieckiego (BDI) Siegfriedem Roswurmem i przewodniczącym Ruchu Przedsiębiorstw Francuskich (MEDEF) Geoffroyem Roux de Bisio;
 • Gospodarzem jest wiceprezydent Marosh Šefçović, zastępca sekretarza Biura ds. Energii Kopalnej i Zarządzania Węglem w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych, Brad Crabtree.
 • Wiceprezes Valdis Dombrovskis bierze udział w forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego „Adapting to a Changing World” (Adaptacja do zmieniającego się świata).
 • Wspólna wizyta Komisarz ds. Wewnętrznych Johansson i belgijska Minister Spraw Wewnętrznych Anneliese Verlinden w Ekwadorze i Kolumbii: spotkania z ministrami i władzami, wizyta w porcie Guayaquil w Ekwadorze;
 • Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides wygłasza przemówienie otwierające podczas wydarzenia poświęconego europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia w Parlamencie Europejskim;
 • Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni bierze udział w Europejskim Cyfrowym Okrągłym Stole.
 • Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uczestniczy w Forum Start-up Village „Innowacyjna przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”;
 • komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi w Serbii;
 • Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wygłasza przemówienie końcowe na posiedzeniu konferencji Antyludowego Ruchu Wyzwolenia Palestyny; odbywa spotkanie online z Davidem Beasleyem, dyrektorem wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego ONZ;
 • Parlamentarna komisja śledcza ds. zbadania wykorzystania Pegasusa i równoważnego oprogramowania szpiegującego do nadzoru (PEGA) wymienia poglądy z szefem greckiego urzędu ochrony danych Konstantinosem Menudakosem oraz szefem greckiego urzędu ds. bezpieczeństwa komunikacji i prywatności Christosem Ramosem;
 • Niemcy: Minister spraw zagranicznych Analina Berbock gościła swojego izraelskiego odpowiednika Eli Cohena.
 • Finlandia: Ustawodawcy głosują nad ustawą o członkostwie w NATO.
 • CyprCeremonia inauguracji nowego prezydenta Cypru, Nicosa Christodoulidesa.
 • Chiny: Wizyta prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara, Max Griera]