Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Zrobiliśmy propagandę gorszą niż za komuny” – przyznaje gwiazda polskiej telewizji państwowej po porażce wyborczej

„Zrobiliśmy propagandę gorszą niż za komuny” – przyznaje gwiazda polskiej telewizji państwowej po porażce wyborczej

Wysoki rangą przedstawiciel polskiego nadawcy państwowego TVP przyznał, że pod rządami rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość stacja tworzyła „propagandę gorszą niż ta… [under communism] Uważa się, że przyczyniło się to do utraty przez PiS większości parlamentarnej w niedzielnych wyborach.

Komentarze wygłosił Marcin Wolski, który w PiS pracował jako dyrektor TVP2, drugiego flagowego kanału, następnie jako dyrektor działu rozrywkowego TVP, a ostatnio jako doradca zarządu TVP.

Jednak jest publicznie znany jako prezenter W Tael Weezy, satyryczny program publicystyczny w TVP Info, całodobowym kanale informacyjnym nadawcy. Program, podobnie jak inne reportaże TVP, służył promocji programu PiS i atakowaniu opozycji.

„Mówię to jako partner: stworzyliśmy propagandę na poziomie gorszym niż w latach 70.” – powiedział Wolski na powyborczej imprezie zorganizowanej przez Klub Ronina (Klub Ronin), czołowe prawicowe forum dyskusyjne, które się spotyka. Tygodnik w Warszawie.

Dodał: „Ten naród został po prostu upokorzony przez propagandę, która napłynęła w ciągu ostatnich kilku miesięcy”. Wolski oświadczył, że pół roku temu został zawieszony w TVP, bo „nie pasował do mocnej linii ataku”.

Wolski powiedział też, że taka „propaganda wycelowana w rdzennych wyborców” partii rządzącej to „strata czasu i pieniędzy”, bo ci ludzie i tak głosowaliby na PiS. Ale w TVP „zwyciężyła logika stalinowska: kto nie jest z nami, jest przeciwko nam”.

Przypomniał na przykład, że w zeszłym tygodniu, tuż przed wyborami, TVP opublikowała tajnie nagraną rozmowę, z której wynika, że ​​szef Urzędu Kontroli Państwowej planuje pomóc opozycji poprzez zapewnienie, że skrajnie prawicowa Konfederacja Konfederacji ) nie wejdzie w koalicję z Partią Prawo i Sprawiedliwość.

READ  Wikingowie Valhalla: sezon drugi; Netflix Series Creator zapowiada nowe postacie i bitwy (OBEJRZYJ) — anulowane + odnowione programy telewizyjne

„Czy wiesz, ile energii straciliśmy w zeszłym tygodniu, obwiniając Konfederację?” – zapytał Wolski. „Gdyby jednak Konfederacja miała nieco lepszy wynik, nie byłoby tak druzgocącego wyniku”. [for us] Do [Civic] platforma.”

CNT wypadła gorzej od oczekiwań, zdobywając zaledwie 7% głosów i 18 mandatów w parlamencie, co nie wystarczy, aby być potencjalnym partnerem rządzącym PiS. Z drugiej strony główna opozycja, na czele której stoi Platforma Obywatelska, spisała się dobrze i wydaje się być gotowa do utworzenia nowego rządu.

We wstępnym raporcie z niedzielnych wyborów międzynarodowi obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zauważyli, że przebieg kampanii wyborczej TVP został „celowo zniekształcony”.[ed] Wydarzenia poprzez promowanie partii rządzącej… przy jednoczesnym silnym ataku na jej głównego rywala politycznego.”

OBWE ustaliła, że ​​80% relacji TVP na temat głównej grupy opozycji miało wydźwięk negatywny, podczas gdy relacje na temat PiS i rządu „były prawie całkowicie pozytywne i często były przedstawiane jako wzmacniające przesłania kampanii partii”.

Obserwatorzy OBWE przedstawili podobne wnioski dotyczące stronniczości TVP w swoich raportach na temat wyborów parlamentarnych w 2019 r. i wyborów prezydenckich w 2020 r.

Choć od 1989 r. każdy rząd w Polsce wywierał pewien wpływ na media publiczne, pod rządami PiS miało to miejsce w niespotykanym dotąd zakresie, a zwłaszcza PiS stał się rzecznikiem tej partii.

READ  Recenzja Roller Champions: Zamknij się i (Roller) Jam | zabawa

Z wieloletniego sondażu rządowej agencji badawczej CBOS wynika, że ​​w czasach PiS negatywne nastawienie wobec TVP wśród społeczeństwa osiągnęło najwyższy poziom w historii. Z corocznych badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że ​​stacja jest obecnie najmniej zaufanym źródłem informacji wśród polskich mediów głównego nurtu.

W zeszłym roku opozycja przedstawiła projekt ustawy o likwidacji TVP Info, którą określiła jako medium „propagandowe”. Ustawa nie poszła dalej, gdyż większość w parlamencie posiada Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli jednak nowy rząd utworzy teraz opozycja, należy spodziewać się reformy mediów publicznych na szeroką skalę.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło obrazu głównego: TVP (zrzut ekranu)