Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zmienna delta tworzy lukę na rynkach wschodzących, ponieważ trafia w osoby osiągające lepsze wyniki

Zmienna delta tworzy lukę na rynkach wschodzących, ponieważ trafia w osoby osiągające lepsze wyniki

Kilka walut rynków wschodzących utrzymało w tym roku zyski w stosunku do dolara. Ta lista może się skurczyć w nadchodzących tygodniach, ponieważ wysoce zaraźliwy wariant delta tworzy nową linię uskoku dla krajów rozwijających się.

Według CIB Agricole Post kraje, które pozostają w tyle pod względem liczby szczepień – takie jak Republika Południowej Afryki i Rosja – mogą odczuwać presję, ponieważ zaostrzają ograniczenia, które zaszkodzą działalności gospodarczej. Rand i rubel, które niegdyś były najlepszymi wynikami 2021 roku, były jednymi z tych, które spowodowały czerwcowy spadek indeksu walut rynków wschodzących po raz pierwszy od trzech miesięcy.

„Osiągnięcia w zakresie szczepień będą coraz bardziej różnicującym czynnikiem dla rynków wschodzących w drugiej połowie. Wpływ dodatkowego rozprzestrzeniania się wariantów wirusa będzie się znacznie różnić w zależności od i wokół wskaźników szczepień”, a także czynników ekonomicznych i politycznych, powiedział Sebastien Barbie, Dyrektor ds. Strategii Rynków Wschodzących w Credit Agricole.

Rand południowoafrykański i peso kolumbijskie odczuwają ból z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19, powstrzymując oczekiwania na zacieśnienie monetarne. Sieje również spustoszenie w ich gospodarkach: surowe restrykcje ściskają gospodarkę RPA, która przeżywa najgorszy kryzys od stulecia, podczas gdy decyzja Kolumbii o zawieszeniu planu podniesienia podatków obniżyła rating do poziomu śmieciowego z ratingów Fitch.

Waluty RPA i Kolumbii są najbardziej zagrożone, ponieważ ich banki centralne nie podnoszą stóp procentowych, aby „zbudować prawdziwą poduszkę cenową” wobec Stanów Zjednoczonych, jak twierdzi Ed El Husseini, starszy analityk ds. stóp procentowych i walut w Kolumbii. Dodając do presji, Threadneedle Investments w Nowym Jorku dodał: Potencjał zwiększenia wydatków fiskalnych i ryzyko odpływu środków po tym, jak spragnieni zysków globalni inwestorzy przybyli w tym roku do aktywów krajowych, powiedział.

Dla porównania, brazylijski real i meksykańskie peso będą bardziej elastyczne, gdy banki centralne zaostrzą politykę, powiedział. Prawda przewyższyła w tym roku wszystkich rozwijających się rówieśników, mimo że przypadki Covid-19 pozostają na rekordowym poziomie.

READ  6 inwestorów i założycieli wskazujących na SaaS, B2B i medtech jako gorące sektory startupów we Wrocławiu - TechCrunch

Rozprzestrzenianie się dynastii Delta miało również wpływ na Azję Południowo-Wschodnią. MUFG Bank Ltd. oczekuje Te powolne dochody z turystyki wpływają na tajski baht. Tymczasem rupia indonezyjska spadła do najsłabszego poziomu od kwietnia, ponieważ kraj nałożył najostrzejsze dotychczas restrykcje na centra gospodarcze Jawy i Bali.

pogłębiające się podziały

Tylko kilka krajów rozwijających się – Chile, Chiny, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i kraje Europy Środkowo-Wschodniej – zaszczepiło prawie połowę swojej populacji, co jest uważane za konieczne do ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu delta, powiedział Bank of America Corp. w piątkowym raporcie. David Honer, szef strategii cross-asset w Bank of America, powiedział, że do końca roku powinna tam dotrzeć większość głównych rynków wschodzących, w tym Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk, Rosja i Turcja.

Powiedział, że Republika Południowej Afryki jest najbardziej odległym krajem, w którym zaszczepiono tylko około 5% populacji. Przy obecnym tempie osiągnięcie przez naród 50% potrwa do 2023 roku. W Kolumbii tylko 11% populacji jest w pełni zaszczepionych – mniej niż w Chile, Meksyku i Brazylii.

Wpływ na ten podział mają dane gospodarcze: PMI w Rosji i RPA, podobnie jak w krajach azjatyckich o stosunkowo niskim poziomie szczepień, spadły w czerwcu. Te w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, gdzie programy szczepień są bardziej zaawansowane, wzrosły w większości.

Może to zwiększyć presję na banki centralne w krajach rozwijających się, aby zachowały akomodację, co jest kolejnym negatywnym czynnikiem dla walut, ponieważ Fed zaczyna dyskutować o stymulacji wycofywania się. I może pogłębić przepaść między rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi. To już widać: od początku drugiego kwartału indeks Bloomberg Developed Market Index prawie dwukrotnie przewyższał swój odpowiednik z rynków wschodzących.

Nawet bardziej uprzemysłowione kraje, takie jak Wielka Brytania, walczą o powstrzymanie wirusa, pomimo stosunkowo surowych ograniczeń i postępu w szczepionkach. Tak więc niedawny wzrost liczby infekcji w wielu rozwijających się gospodarkach – w wielu przypadkach nie spowodowany nowym szczepem – sugeruje, że „wyniki mogą być teraz znacznie gorsze”, powiedział Deutsche Bank w raporcie.

READ  Ukraińscy kierowcy ciężarówek utknęli, a polskie firmy transportowe zamykają przejścia graniczne

„Uważnie obserwujemy ponowne pojawianie się wskaźników zarażenia” – powiedział Witold Bahrick, główny analityk makroekonomiczny z Kopenhagi w Nordea Investments w Nordea Investment. „Jest to jeden z czynników, który prowadzi nas do niedoważenia walut rynków wschodzących, szczególnie ze względu na jego potencjalny wpływ na zróżnicowanie wzrostu w EM-DM”.

obecna sytuacja

 • Oczekuje się, że banki centralne w Rumunii, Malezji, Peru i Polsce utrzymają koszty finansowania zewnętrznego na obecnym poziomie مستويات
 • Rumuńscy decydenci polityczni prawdopodobnie utrzymają w środę referencyjną stopę procentową kraju na poziomie 1,25%. Leo spadł o 4,2% w 2021 r., pozostając w tyle za większością swoich regionalnych konkurentów.
 • Następnego dnia bank centralny Malezji może utrzymać stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,75%, utrzymując korzystne stanowisko po tym, jak rząd ogłosił w zeszłym tygodniu nowy pakiet fiskalny o wartości 150 miliardów ringgitów (36 miliardów dolarów). Ringgit spadł w tym roku o ponad 3%.
 • Również w czwartek decydenci polityczni w Peru mają utrzymać referencyjną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,25%, ale mogą przyjąć bardziej ostrożny ton w swoim oświadczeniu po wyższym niż oczekiwano odczycie inflacji w zeszłym tygodniu, a także w kraju. oraz ryzyka zewnętrzne, według Bloomberg Economics. Seul spadł na trzecie miejsce wśród rynków wschodzących w drugim kwartale, ponieważ napięte wybory prezydenckie wytrąciły inwestorów z równowagi.
 • Tego samego dnia władze monetarne prawdopodobnie utrzymają koszty kredytu na poziomie 0,1%. Złoty spadł o 1,8% w 2021 r., odreagowując w ostatnim kwartale.

Dowód inflacji

 • Dane o inflacji pojawią się w poniedziałek z Tajlandii, we wtorek z Filipin, a w środę z Tajwanu. Chiny opublikują w piątek miary inflacji cen konsumenckich i producentów.
 • Według Bloomberg Intelligence, indeks cen producentów w Chinach może schłodzić się z najwyższego od 13 miesięcy poziomu 9% w maju z powodu spowolnienia wzrostu cen rudy metali i węgla, podczas gdy indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych może przyspieszyć do 1,8% z 1,3% w poprzednim miesiącu. W tym roku juan jest, po dolarze tajwańskim, najważniejszą walutą we wschodzącej Azji.
 • Tajwan opublikuje w poniedziałek dane o rezerwach walutowych, w środę Chiny, Indonezja i Malezja, a w piątek Tajlandia
 • Tajwan opublikuje w środę statystyki handlowe za czerwiec, a Filipiny opublikują dane dotyczące handlu za maj w piątek
 • Oczekuje się, że eksport z Tajwanu wzrośnie o 32,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów Bloomberga, odzwierciedlając rosnący popyt na półprzewodniki.
 • Brazylia i Meksyk opublikują w czwartek dane o inflacji za czerwiec po tym, jak gwałtowny wzrost cen skłonił dwie największe gospodarki Ameryki Łacińskiej do podniesienia stóp procentowych. Handlowcy będą szukać dowodów na wzrost stóp procentowych w protokole z czwartkowego posiedzenia w sprawie stóp procentowych w Meksyku w czerwcu, kiedy decydenci nieoczekiwanie podnieśli koszty finansowania zewnętrznego.
 • Chile może poinformować w czwartek, że inflacja przyspieszyła w zeszłym miesiącu po tygodniach rosnących kosztów energii, według sondażu analityków Bloomberga. Inflacja może wzrosnąć powyżej docelowego przedziału, zwiększając presję na bank centralny do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w trzecim kwartale. Chile publikuje również w środę dane o transakcjach za czerwiec.
 • Dane detaliczne w Brazylii w środę prawdopodobnie wykażą, że sprzedaż w maju wzrosła o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 24% w poprzednim miesiącu, ponieważ awaryjne dotacje gotówkowe zwiększyły dochody supermarketów.
READ  Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce postępują naprzód, gdyż urzędnicy amerykańscy i polscy podpisują porozumienie

udział w Biuletyny miętowe

* Wpisz dostępny adres e-mail

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Nie przegap żadnej historii! Bądź w kontakcie i poinformowany z Mint. Pobierz naszą aplikację już teraz !!