Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Złoty idzie do przodu, a parze GBP/PLN grozi poważne załamanie

Złoty idzie do przodu, a parze GBP/PLN grozi poważne załamanie

Obraz © Adobe Images


Polski bank centralny nieoczekiwanie pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co zwiększyło rentowność polskich obligacji skarbowych i atrakcyjność złotego.

Złoty ogólnie umocnił się po tym, jak Narodowy Bank Polski (NBP) przeciwstawił się oczekiwaniom na kolejne 25 punktów bazowych obniżek stóp procentowych, powiedzenie Jest teraz gotowy poczekać i ocenić wpływ poprzednich obniżek stóp procentowych na gospodarkę.

Prognozy Narodowego Banku Polskiego wskazywały, że inflacja utrzyma się powyżej celu przez dłuższy okres, chociaż ostatnie odczyty inflacji wykazały dalszy szybki spadek podwyżek cen.

„Nieoczekiwana przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej BOJ rodzi dalsze pytania dotyczące funkcji reakcji banku centralnego, szczególnie w świetle inflacji, która w dalszym ciągu szybko spada. Chociaż oczekuje się, że postęp w walce z inflacją ulegnie spowolnieniu, dzisiejszy komunikat na pierwszy rzut oka wydaje się niespójny. ” decyzje podjęte w ciągu ostatnich miesięcy” – mówi Nick Rees, analityk rynku walutowego w Monex Europe.Jednak rynek walutowy z większym entuzjazmem przyjął decyzję Narodowego Banku Centralnego, prawdopodobnie postrzegając ją jako mile widziane oderwanie się od niekonwencjonalnych decyzji politycznych podejmowanych w ostatnich miesiącach, w wyniku których złoty umocnił się w stosunku do większości swoich odpowiedników.

Kurs funta do złotego spadł o pół procent do 5,0997, euro do złotego o jedną trzecią procenta do 4,44, a dolar do złotego w podobnym stopniu do 4,14.

„Jednak na razie rynki walutowe z zadowoleniem przyjmują to posunięcie, a dzisiejsze ogłoszenie przewiduje wzrost kursu złotego o około pół procent w związku ze zwiększaniem przez traderów szans na bardziej jastrzębie podejście Narodowego Banku Rezerw do łagodzenia polityki” – mówi Rees.


Powyżej: GBP/PLN w odstępach dziennych. Ustaw codzienny e-mail z alertem dotyczącym kursów wymiany, aby śledzić swój kurs wymiany, lub ustaw alert, gdy osiągniesz idealny kurs wymiany ➡ Dowiedz się więcej.

READ  Deutsche Telekom podnosi prognozę rocznego wzrostu zysków do 3% -5% do 2024 roku

Powyższy wykres pokazuje, że kurs walutowy testuje poziomy poziom wsparcia, który mógłby zapewnić funtowi brytyjskiemu pewne wsparcie przed dalszymi stratami.

W związku z tym możliwa jest pewna konsolidacja, jednak naszym zdaniem będzie ona krótkotrwała, biorąc pod uwagę kontekst silnego ruchu spadkowego w ostatnich miesiącach.

Bilans ryzyk jest niekorzystny i prawdopodobne jest załamanie.