Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski PKB wzrośnie o 0,6% w 2023 r., 2,4% w 2024 r.: Bank Centralny – Departament Angielski

Polski PKB wzrośnie o 0,6% w 2023 r., 2,4% w 2024 r.: Bank Centralny – Departament Angielski

Tymczasem oczekuje się, że inflacja osiągnie w tym roku 11,9 proc., następnie 5,2 proc. w 2024 r. i 3,6 proc. w 2025 r. – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) w swojej najnowszej publikacji raport o inflacjiI wHJimbył Wydany w poniedziałek.

Silny wzrost cen surowców

Z raportu wynika, że ​​„roczny wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostał niski, zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych, w tym w strefie euro” w I kwartale 2023 r.

Negatywnie na globalną koniunkturę negatywnie wpłynął wcześniejszy „silny wzrost cen surowców”, „zaostrzenie warunków finansowania w większości gospodarek” oraz „skrajna niepewność”. Raport powiedział.

„Na tym tle wzrost wolumenu światowego handlu pozostaje niski” – poinformował polski Bank Centralny.

„Jednocześnie wzrostowi gospodarczemu sprzyjało złagodzenie napięć w globalnych łańcuchach dostaw, a także korzystna sytuacja na rynku pracy w większości gospodarek” – dodała.

Skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W raporcie stwierdzono również, że ceny wielu towarów „pozostawały stosunkowo wysokie” przy ograniczonej podaży, „głównie z powodu reperkusji militarnej agresji Rosji na Ukrainę”.

w projekcji marI BANK przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 0,9 proc., a w 2024 r. o 2,1 proc.

THPolska gospodarka rozszerzony o 5,1 proc. w 2022 r. wg poprawiony uznanie BPaństwowy Urząd Statystyczny.

Szef polskiego banku centralnego Adam Głabiński w zeszłym tygodniu Odnowiony Jego prognoza jest taka, że ​​polska gospodarka uniknie w tym roku recesji, a inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu do końca 2023 roku.

Rada polityki pieniężnej, która ustala stopy procentowe banku centralnego w zeszły czwartek Zostaw myszom główne zainteresowanieHbez zmianI ratowaćStopa referencyjna wynosi 6,75 proc.

READ  Ostatni raz na Ukrainie: Rosja domaga się postępu w Zaporożu

Komitet wcześniej wprowadził serię podwyżek cen, starając się powstrzymać wzrost cen konsumpcyjnych.

Według szybkich szacunków, w ubiegłym miesiącu inflacja w Polsce wyniosła 11,5 proc przez Państwowy Urząd Statystyczny (GUS).

(G)

Źródło: PAP/drzwiI nbp.pl