Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przejmuje udziały rosyjskiego oligarchy w polskiej grupie chemicznej Azote

Polska przejmuje udziały rosyjskiego oligarchy w polskiej grupie chemicznej Azote

Polski rząd przejął kontrolę nad 20% pakietem akcji największej polskiej grupy chemicznej Azoty, którą kontroluje Wiaczesław Kantor, rosyjski oligarcha uważany za bliskiego Władimirowi Putinowi. Teraz będzie starał się sprzedać udziały, które są wyceniane na około 500 milionów złotych (113 milionów euro).

„Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce” – powiedział dziś minister rozwoju Waldemar Buda, ogłaszając ten krok.

Polskie władze nie mają uprawnień do bezpośredniego zajęcia tych aktywów (chociaż w zeszłym roku rząd wezwał do zmiany konstytucji, aby nadać im takie uprawnienia).

Ale może przejąć tymczasowo opiekę nad spółkami z listy sankcyjnej, jak to się stało w zeszłym roku z polskimi aktywami rosyjskiego Gazpromu. Rząd mówi, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził taki mechanizm prawny.

Buda poinformował dziś, że jego ministerstwo podjęło takie działania administracyjne wobec trzech spółek zależnych Kantora – jednej z siedzibą w Luksemburgu, drugiej na Cyprze – przez które kontroluje 19,82 proc. akcji Azotów. W ubiegłym roku Cantor i spółki trafiły na polską listę sankcyjną.

„Akcje Kantora zostały zamrożone, więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i [receiving] Budda powiedział. „Nie chcemy, aby ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób powiązany z polską spółką strategiczną”.

Minister zapowiedział, że Polska będzie teraz szukać podmiotu, który mógłby kupić akcje i który wpłaci za nie odszkodowanie na zablokowany rachunek bankowy.

READ  Radisson reklamuje siedem hoteli w całej Afryce

„To bardzo dobra wiadomość dla Azotów” – powiedział Buda. „Obecność akcjonariusza z kapitałem rosyjskim ogranicza wiarygodność spółki”.

Założone w latach 20-tych Azoty są drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych i melaminy w Unii Europejskiej oraz jednym z największych producentów plastyfikatorów. Państwo polskie jest właścicielem 33% firmy.

Z wartością netto 11,3 miliarda dolarów według jej szacunków Forbesa W tym roku Kantor jest jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. Oprócz interesów biznesowych Kantor pełnił funkcję przewodniczącego Europejskiego Kongresu Żydów, a także posiada obywatelstwo brytyjskie i izraelskie.

Główne źródło obrazu: kremlin.ru (pod CC BY 4.0)