Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Największa fabryka mikrochipów w Wielkiej Brytanii została sprzedana amerykańskiemu nabywcy w wyniku przymusowej sprzedaży w Chinach

Największa fabryka mikrochipów w Wielkiej Brytanii została sprzedana amerykańskiemu nabywcy w wyniku przymusowej sprzedaży w Chinach

Grant Shapps, ówczesny sekretarz ds. biznesu, powiedział w listopadzie zeszłego roku, że transakcja stworzyła „potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego” i nakazał Nexperii sprzedaż fabryki.

Drew Nelson, jego poprzedni właściciel, współpracował z grupą private equity Palladian nad potencjalną ofertą, podczas gdy inne firmy krążą wokół niej.

Joel Smejkal, dyrektor naczelny Vichai, obiecał zainwestować w fabrykę i współpracować z rządem w celu ochrony dostaw składników do Wielkiej Brytanii.

„Zamierzamy współpracować z South Wales Compound Semiconductor Group i dołączyć do kluczowych interesariuszy zaangażowanych w rozwój brytyjskiego przemysłu półprzewodników” – powiedział.

„Nie możemy się doczekać powitania personelu Newport Wafer Fab w Vishay i nawiązania współpracy z władzami lokalnymi oraz rządami Walii i Wielkiej Brytanii, aby zapewnić długoterminowy rozwój producenta”.

Tony Versluis z Nexperia powiedział, że nadal nie zgadza się z zarządzeniem rządu, ale zakład potrzebuje „jasności”, aby zapobiec zwolnieniom pracowników.

„Nexperia wolałaby kontynuować długoterminową strategię, którą wdrożyła w momencie przejęcia w 2021 r. żądnej inwestycji firmy produkcyjnej i poczyniła ogromne inwestycje w sprzęt i personel” – powiedział.

„Jednak te plany inwestycyjne zostały przerwane ze względu na nieoczekiwany i niezgodny z prawem nakaz zbycia wydany przez rząd Wielkiej Brytanii w listopadzie 2022 r.

„Zarządzenie rządu Wielkiej Brytanii w połączeniu ze słabością na światowym rynku półprzewodników skłoniło nas niedawno do ogłoszenia zamiaru zmniejszenia zatrudnienia w zakładzie o co najmniej 100 pracowników. Zakład potrzebuje jasności co do swojej przyszłości, aby uniknąć dalszych strat, a dzisiejsze ogłoszenie stwierdza, że.” .

Transakcja będzie wymagać zgody rządu zgodnie z przepisami dotyczącymi przejęć zagranicznych.

READ  Złoty odnotował pionierskie wzrosty, ponieważ podwyżki stóp procentowych wzmocniły waluty Europy Środkowej