Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ziemia z kosmosu: fala upałów w Wielkiej Brytanii

Ziemia z kosmosu: fala upałów w Wielkiej Brytanii

Aplikacje

16.09.2022
57 opinie
3 Lubi

Tegoroczne upały uderzyły w Europę, Afrykę Północną, Stany Zjednoczone i Azję, a temperatury w niektórych miejscach sięgają ponad 40°C, bijąc wiele starych rekordów. Zdjęcia z misji Copernicus Sentinel-3 pokazują wielkość fali upałów w Wielkiej Brytanii, która doświadczyła ekstremalnych temperatur w sierpniu.

Kliknij na obrazek poniżej, aby obejrzeć go w pełnej rozdzielczości.

Zdjęcie, wykonane 12 sierpnia 2022 r., pokazuje dawniej zieloną ziemię Wielkiej Brytanii, która wygląda brązowo (zwłaszcza na południowym wschodzie) w upalnych warunkach. Fala upałów przychodzi po miesiącach upałów i niskich opadów, które wysuszyły krajobraz. Suche warunki można również zaobserwować w niektórych częściach Francji, Belgii i Holandii.

Intensywne fale upałów w Europie tego lata są wyraźnym przypomnieniem tego, co przyniesie nasza przyszłość. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować często i intensywnie. Tendencja ta ulegnie pogorszeniu, jeśli nie zajmiemy się wzrostem emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.

Satelity krążące wokół naszej planety odgrywają ważną rolę w dostarczaniu danych umożliwiających zrozumienie i monitorowanie zmian w naszym świecie. Ich obserwacje i dane są niezbędne do ulepszania prognoz modelowych dotyczących naszego przyszłego klimatu, strategii łagodzenia skutków i tworzenia polityki.

Misja Copernicus Sentinel-3 nie tylko dostarcza danych wizualnych przez dwa dni globalnego zasięgu, ale także zawiera radiometr temperatury powierzchni lądu i morza, który mierzy temperaturę powierzchni Ziemi (jak gorąca powierzchnia jest w rzeczywistości do dotknięcia). W sierpniu 2022 r. misja Sentinel-3 zarejestrowała ekstremalne temperatury powierzchni Ziemi przekraczające 45°C w Wielkiej Brytanii, 50°C we Francji i 60°C w Hiszpanii.

Dane z satelity Sentinel-3 zostały również połączone z archiwalnymi bilansami satelitarnymi w celu utworzenia niedawno opublikowanego 25-letniego rejestru globalnych temperatur powierzchni Ziemi (od 1995 do 2020 r.) opracowanego przez Inicjatywa ESA ds. Zmian Klimatu Razem z czołowymi klimatologami w Europie. Ten zapis danych pokazuje stały wzrost globalnej temperatury powierzchni o 0,2°C na dekadę, z silnymi zróżnicowaniami regionalnymi.

READ  Obserwacja kosmicznego huraganu nad czapą polarną

Monitorowanie temperatury powierzchni Ziemi jest przydatne dla naukowców, ponieważ rosnące ciepło z powierzchni Ziemi wpływa na pogodę i wzorce klimatyczne. Pomiary te są szczególnie ważne dla rolników oceniających, ile wody potrzebują ich uprawy, oraz dla urbanistów, którzy chcą ulepszyć strategie ograniczania ciepła. Przeczytaj więcej o Copernicus Sentinel-3, klikając tutaj.

Ten obraz pojawia się również na Ziemi z programu Space Video.

Dziękuję za sympatię

Naprawdę podobała Ci się ta strona, możesz ją polubić tylko raz!