Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksperci twierdzą, że teleskop Webb NASA może się poważnie mylić

Jeśli chodzi o badanie światów kosmicznych, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może się bardzo mylić, ale nie z powodu własnej winy.

To odkrycie nowego badania przeprowadzonego przez naukowców, którzy nie przyglądali się optyce teleskopu Webba, ale modelom, których naukowcy używają do interpretacji wyników po dokonaniu przez teleskop obserwacji.

W szczególności modele używane przez naukowców do zrozumienia przezroczystości i tego, jak łatwo światło może przechodzić przez atmosferę, nie są wystarczająco dokładne, twierdzi doktorant MIT Prajwal Niraula, współautor publikacji. W czwartek ukazał się nowy artykuł w Astronomia naturalna. A ponieważ Webb bada egzoplanety – planety wokół gwiazd innych niż nasze Słońce – mierząc długości fal światła przechodzącego przez atmosferę planety za pomocą instrumentu spektroskopowego, mniej dokładne modele mogą oznaczać, że obserwacje teleskopu Webba są o rząd wielkości dalej od rzeczywistości.

Niraula powiedział w komunikat prasowy. „Musimy poprawić naszą grę i wspólnie rozwiązać problem zaciemniania”.

Spektrometr Webba uzyskuje „widmo”, które jest zbiorem długości fal światła przechodzącego przez atmosferę egzoplanety. Ponieważ różne cząsteczki absorbują światło o różnych długościach fal, unikalny wzór widma może powiedzieć naukowcom, jakie ilości związków znajdują się w atmosferze planety, w tym gazy i materia organiczna, które mogą wskazywać na oznaki aktywności biologicznej.

Tak więc nierozwiązanie problemu modelu nieprzezroczystości w praktyce może oznaczać, że naukowcom brakuje oznak życia na egzoplanecie lub uzyskać fałszywie dodatni wynik dotyczący możliwych oznak obcego życia w atmosferze egzoplanety.

„Istnieje naukowo istotna różnica między posiadaniem związku takiego jak woda w stężeniu 5 procent w porównaniu z 25 procentami, których obecne modele nie są w stanie rozpoznać”, mówi Julian de Witt, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi, Atmosfery i Planetarnej na MIT i jeden współautorów badania. Autor, powiedział w komunikacie prasowym.

W ramach swoich badań naukowcy stworzyli alternatywne modele nieprzezroczystości, które zmieniły pewne założenia dotyczące interakcji światła i materii w atmosferze egzoplanety. Następnie wprowadzili widma z sieci przez te modele i każdy z nich dawał od siebie bardzo różne wyniki, ale również każdy model wydawał się dobrze pasować do danych; Innymi słowy, naukowcom patrzącym na te dane trudno byłoby wiedzieć, że są one błędne, chyba że wiedzą, czego szukają.

READ  Kamyczki przed górami - NASA Mars

„Odkryliśmy, że jest wystarczająco dużo parametrów, aby dostosować, nawet przy złym modelu, aby uzyskać dobre dopasowanie, co oznacza, że ​​nie będziesz wiedział, że twój model jest zły i to, co mówi ci, jest złe” – powiedział dr de Wit.

Naukowcy sugerują kilka sposobów ulepszenia modeli nieprzezroczystości, aby mogły one dopasować dokładność optyki Webba, począwszy od większej liczby eksperymentów laboratoryjnych po modele naziemne, udoskonalenie modelu i scentralizowaną bazę danych o zunifikowanym formacie, aby pomóc astronomom w aktualizacji ich modeli z danych spektroskopowych i eksperymentów.

„Wiele można zrobić, jeśli dokładnie wiemy, jak światło oddziałuje z materią” – powiedział Niraula. „Wiemy wystarczająco dobrze o warunkach na Ziemi, ale kiedy przenosimy się do różnych rodzajów atmosfery, rzeczy się zmieniają, a wraz ze wzrostem jakości jest dużo danych, ryzykujemy ich błędną interpretację”.