Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykański Uniwersytet w Kairze odkłada inauguracyjny Afrykański Tydzień Kosmiczny

Amerykański Uniwersytet w Kairze odkłada inauguracyjny Afrykański Tydzień Kosmiczny

Komisja Unii Afrykańskiej (AUC) przełożyła inauguracyjny Afrykański Tydzień Kosmiczny. Jest to wynikiem niedawnych środków podjętych przez rząd Kenii w celu powstrzymania nowego wariantu delta koronawirusa. Środki ograniczające doprowadziły następnie do zamknięcia wszystkich spotkań i zgromadzeń. W związku z tym komisja musiała przełożyć ceremonię otwarcia.

Komentując odroczenie, dr Tidian Ouattara z komitetu zauważył, że „konieczne stało się przełożenie Afrykańskiego Tygodnia Kosmicznego po raz drugi, ponieważ pamiętamy o podjęciu decyzji w sprawie następnego kroku”. Ponadto powiedział, że ze względu na ograniczenia czasowe trudno było zorganizować całkowicie wirtualną imprezę w tym samym terminie. W związku z tym komisja przeprosiła za rozczarowanie i niedogodności, jakie może spowodować opóźnienie. Komisja Unii Afrykańskiej zabiegała również o zrozumienie i cierpliwość ogółu społeczeństwa.

Amerykański Uniwersytet w Kairze nie wyznaczył jeszcze nowej daty Afrykańskiego Tygodnia Kosmicznego. Gdy jednak taki termin zostanie wybrany, zostanie o tym natychmiast poinformowany. Wydarzenie zaplanowano na 6-10 września 2021 r. Komitet skorzystał z okazji, aby podziękować Kenijskiej Agencji Kosmicznej, Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu oraz Międzynarodowemu Komitetowi Organizacyjnemu za ogromną pracę.

O Afrykańskim Tygodniu Kosmicznym

W 2013 r. Unia Afrykańska przyjęła Agendę 2063 dla Afryki jako główny kompas kierujący jej strategicznym ukierunkowaniem na następne 50 lat. Afrykańskie środowisko naukowe opracowało Strategię Nauki, Technologii i Innowacji dla Afryki (STISA-2024) jako etap naukowego wdrażania Agendy 2063. Zarówno Agenda 2063, jak i STISA-2024 podkreślają kluczową rolę przestrzeni kosmicznej w sprostaniu wyzwaniom rozwojowym, stąd zidentyfikowanie Afrykańskiego Programu Przestrzeni Kosmicznej jako jednego z wiodących statków. Jest to również dobrze odzwierciedlone w podłożach STISA-2024. Jest to wyraźny sygnał ze strony najwyższych władz, aby potwierdzić swoje zaangażowanie w skoordynowaną operację kosmiczną w Afryce.

Od tego czasu Komisja nieprzerwanie pracuje nad zaangażowaniem afrykańskich podmiotów w dziedzinie przestrzeni kosmicznej poprzez rozwój afrykańskiej polityki kosmicznej, afrykańskiej strategii kosmicznej, statutu utworzenia Afrykańskiej Agencji Kosmicznej oraz wybór Republiki Egiptu do gościć Afrykańską Agencję Kosmiczną. W tym samym duchu Komitet nadal uczestniczył w kilku afrykańskich grupach roboczych ds. przestrzeni kosmicznej i spotkaniach dyskusyjnych z zainteresowanymi stronami. Na trzecim spotkaniu Afrykańskiego Dialogu Kosmicznego w Dakarze w Senegalu (12-14 czerwca 2019 r.) zainteresowane strony zasugerowały, aby Komitet rozważył coroczne forum dla afrykańskiego przemysłu kosmicznego, w tym sektora publicznego i prywatnego, środowisk akademickich, organizacji non-profit itp. .

READ  Bolton: Przytulna przestrzeń w Farnworth Fire Station

Organizacja Afrykańskiego Tygodnia Kosmicznego sygnalizuje rozwój afrykańskiego przemysłu kosmicznego oraz zaangażowanie Unii Afrykańskiej w skoordynowaną operację kosmiczną. Według analizy raportu afrykańskiego przemysłu kosmicznego przeprowadzonej przez Space in Africa z 2019 r., wart około 7,37 miliarda dolarów, oczekuje się, że do 2024 r. przemysł ten wzrośnie o ponad 10 miliardów dolarów. Afrykański Tydzień Kosmiczny zwiększy wszystkie afrykańskie wysiłki kosmiczne, w tym afrykańską politykę kosmiczną, afrykańską strategię kosmiczną oraz Afrykańska Agencja Kosmiczna. Co więcej, tydzień będzie miał strukturę, która wzmacnia i umożliwia współpracę między krajami afrykańskimi i międzynarodowymi w działaniach kosmicznych.