Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zestresowana inflacja: poznaj Europejczyków, którzy pracują na wielu stanowiskach, aby płacić rachunki

Zestresowana inflacja: poznaj Europejczyków, którzy pracują na wielu stanowiskach, aby płacić rachunki

Wraz z rosnącą inflacją w Europie i poza jej granicami coraz większa liczba pracowników podejmuje dodatkowe miejsca pracy, aby zwalczyć kryzys związany z kosztami życia.

Nowe badanie przeprowadzone przez internetową firmę ankietową Qualtrics pokazuje, że prawie połowa pracowników w Wielkiej Brytanii już szukała lub planuje szukać drugiego strumienia dochodów, a 77 procent rozważa poświęcenie dodatkowych godzin lub zmian na opłacenie rachunków.

Inne kraje europejskie odnotowują podobne tendencje: 30 procent ankietowanych pracowników w Niemczech i 22 procent pracowników we Francji rozważa drugą pracę. Około jedna czwarta poszukuje lepszej płatnej roli.

inflacja teraz w dwóch pudełkach W Wielkiej Brytanii (10,1 proc.) oraz w ponad połowie krajów strefy euro, w tym w Niemczech (11,6 proc.), Belgii (13,1 proc.) i Holandii (16,8 proc.).

Wraz ze wzrostem cen gazu i energii elektrycznej rośnie liczba pracowników Myśl o powrocie na pełny etat Do biura, aby pomóc utrzymać rachunki za energię w domu.

Jednak 45 procent pracowników w Europie twierdzi, że ich pracodawca faktycznie zachęca ich do pracy w domu, aby zaoszczędzić na rachunkach za elektryczność i ogrzewanie w biurze, wynika z oddzielnego badania przeprowadzonego przez SAP Concur, firmę świadczącą usługi turystyczne i zarządzające wydatkami.

Euronews.next skontaktował się z pracownikami, którzy pracowali na wielu etatach, aby związać koniec z końcem. Poprosili, aby nie podawać swoich prawdziwych imion.

Jak koszty życia w kryzysie wpływają na prawdziwych pracowników?

Madeleine, lat 40, pracuje w pełnym wymiarze godzin na wyższym stanowisku jako kierownik biura w Birmingham w Anglii. Ostatnio pracowała na weekendowe zmiany na stanowisku kierowniczym w lokalnym centrum ogrodniczym, aby zarobić dodatkowe pieniądze.

„Pracuję w mojej firmie od ponad 20 lat. To dobrze płatna praca, mnóstwo korzyści, przyjaźni ludzie i uwielbiam pracować.

„Ale jestem właścicielem domu, a sposób, w jaki rachunki wzrosły w ostatnich miesiącach – pozostawia mi niewiele opcji, jeśli chcę nadążyć za kredytem hipotecznym, prądem i gazem, dojazdami do pracy, jedzeniem i kosztami utrzymania.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

„Nie podlegają negocjacjom moje wakacje. Nic nadzwyczajnego, ale kiedy mam wakacje, uwielbiam odwiedzać nowe miejsca i byłbym smutny, gdyby to było coś, co musiałem poświęcić. To mnie podnieca podczas mojego nowego sześciodniowego tygodnia pracy!”

Walka o płacenie czynszu

Ostatnie wyszukiwanie według Royal London Insurance Company Odkrył, że 5,2 miliona brytyjskich pracowników podjęło już dodatkową pracę, aby zwalczyć rosnące koszty życia – a kolejne 10 milionów chce zrobić to samo, gdy wejdziemy w zimowe miesiące.

Casey, 27 lat, pracuje w mediach i oprócz swojej pełnoetatowej pracy w Londynie, pracował jako freelancer.

„Szczerze, myślę, że ta branża i tak jest słabo opłacana, ale jest też bardzo konkurencyjna i możesz być bardzo zastąpiony jako pracownik.

„Nie zgadzam się z moim kontraktem, przyjmując te dodatkowe role – ale ostatecznie to jest to, co muszę zrobić, jeśli mam mieszkać w Londynie, aby móc w pełni wykonywać swoją codzienną pracę.

„Wciąż mam trochę wolnego czasu, na przykład w weekendy. Ale w dzisiejszych czasach nie ma mowy o kuflu piwa po pracy – muszę iść do domu i robić to, co jest na mojej liście na ten wieczór”.

Zapytany, jak ukrył to przed swoim pracodawcą, Casey odpowiedział: „Nie jestem. Mój szef wie, że pracuję jako wolny strzelec”.

„Myślę, że teraz są bardziej skłonni przymknąć oko, o którym wiedzą, bez dodatkowego dochodu nie byłbym w stanie zapłacić czynszu ani dojeżdżać do pracy. To takie proste”.

Historia się powtarza

Podczas pandemii widzieliśmy, jak wiele osób zmienia ścieżki kariery, aby znaleźć pracę, która wspiera ich zdrowie psychiczne podczas tego, co zostało Zdecydowanie trudny czas.

ale kiedy wielka rezygnacja Według Qualtrics, charakteryzujący się w dużej mierze pracownikami poszukującymi firm, których wartości są zgodne z ich własnymi, dzisiejsi poszukujący pracy przywiązują największą wagę do wynagrodzeń.

READ  Opłacalne oferty golfowe w Sefton, takie jak Cazoo Classic na Golf Coast

Rodzice są szczególnie pod presją. Prawie połowa ankietowanych pracujących rodziców — 44 procent — stwierdziła, że ​​szukała nowej lub drugiej pracy i dwukrotnie częściej przenosi się do tańszych miast (15 procent) niż pracownicy bezdzietni (9 procent).

„Te odkrycia są wyraźnym sygnałem dla pracodawców, że bezpieczeństwo finansowe jest głównym motorem podejmowania decyzji w życiu ludzi” – powiedziała Euronews.next Sarah Marz, która kieruje zespołem Qualtrix ds. nauki o produktach dla pracowników.

„Istnieje realna okazja do otwarcia rozmów o tym, czego potrzebują pracownicy. Nie trzeba być niezręcznym – odpowiednie narzędzia do słuchania mogą przechwytywać te dane w bezpieczny i poufny sposób. Może to ujawnić wsparcie, które pracodawca może zapewnić, które pozwoli im zatrzymać talent.”

Badanie przeprowadzone przez TotalJobs dla osób poszukujących pracy na początku tego roku wykazało również, że prawie połowa pracowników w Wielkiej Brytanii żyje na odcinku wypłaty, a ponad jedna trzecia (37 procent) chce zmienić pracę za wyższą płacę.

Ponieważ zasady pandemii i pracy zdalnej umożliwiły pracownikom pracę z dowolnego miejsca – co doprowadziło do znacznego wzrostu tego Cyfrowy nomada Styl życia i ludzie pracujący za granicą – Wygląda na to, że trwają poszukiwania pracy w krajach, w których Twoje pieniądze idą dalej.

Według zagranicznej witryny rekrutacyjnej Anywork Anywhere, wyszukiwania hasła „praca za granicą” wzrosły w tym roku o 56 procent, przy czym najpopularniejszymi wyborami są Dubaj, Kanada i Australia.

Jakie jest rozwiązanie?

Jak dotąd… nie tyle poza globalnym wyczerpaniem.

Niektóre rządy wdrożyły środki pomocy. Na przykład w Wielkiej Brytanii gospodarstwa domowe otrzymują w tym roku dotację do swoich rachunków za energię zimową.

Francja przyjęła latem pakiet ulg inflacyjnych o wartości 20 miliardów euro, który umożliwił firmom wypłacanie pracownikom wyższych premii wolnych od podatku w celu zwiększenia siły nabywczej gospodarstw domowych.

READ  Boom inwestycyjny w polskich portach

Włochy wprowadziły również przepisy mające na celu obniżenie rachunków za prąd i gaz, a Polska wprowadziła program ulg „płacowych” dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, co pozwala im na pomijanie płatności przez osiem miesięcy w ciągu dwóch lat.

Ale prawda jest taka, że ​​chociaż ceny wciąż rosną w każdym aspekcie globalnej gospodarki – od żywności i paliwa po rachunki rodzinne – nic dziwnego, że miliony ludzi ponownie oceniają swoje dochody.