Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rachunek bieżący Polski osiągnął w listopadzie 1,4% PKB |  Muzyka pop

Rachunek bieżący Polski osiągnął w listopadzie 1,4% PKB | Muzyka pop

W listopadzie nadwyżka na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego wyniosła 1,3 mld euro (ING: 2,1 mld euro; konsensus: 1,6 mln euro) wobec 2,1 mln euro w październiku (dane skorygowane). Na ogólny wynik złożyły się nadwyżki na rachunku usług (2,9 mln euro), towarów (0,2 mln euro) oraz deficyty dochodów pierwotnych i wtórnych (łącznie 1,8 mln euro). W ujęciu kroczącym 12 miesięcy nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła do 1,4% PKB z 1,1% PKB po październiku.

Nadwyżka w handlu towarami była efektem głębszego spadku eksportu (2,1% r/r) niż importu (8,0% r/r), jednak miesięczna nadwyżka w listopadzie była najniższa w 2023 roku. Nasza prognoza zakładała nieco głębszy spadek w imporcie. Do spadku wolumenu obrotów handlowych przyczynił się m.in. spadek cen w handlu międzynarodowym na skutek umocnienia złotego (PLN). Towarzyszyła temu stagnacja aktywności gospodarczej w kraju i na głównych rynkach eksportowych.

Spadek eksportu związany jest ze słabym popytem zewnętrznym, a zwłaszcza niekorzystną sytuacją gospodarki niemieckiej, będącej najważniejszym partnerem handlowym Polski. Według informacji Narodowego Banku Polskiego w listopadzie nastąpił spadek eksportu towarów konsumpcyjnych, w tym dóbr trwałego użytku (RTV i AGD). Spadki zanotowano także w eksporcie dóbr pośrednich i inwestycyjnych, natomiast w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł eksport sprzętu transportowego. Według Narodowego Banku Polskiego wzrosła sprzedaż ciężarówek, autobusów i pojazdów osobowych (nowych i używanych) jadących na wschód.

Z drugiej strony spadek nominalnej wartości importu wynika z niższych w porównaniu z rokiem ubiegłym cen surowców energetycznych (głównie paliw). Zmniejszył się także import komponentów potrzebnych do produkcji na eksport. Wzrósł natomiast import sprzętu transportowego (w tym dostaw samolotów i helikopterów). Wraz z ożywieniem popytu krajowego, zwłaszcza konsumpcyjnego, spodziewamy się stopniowej poprawy dynamiki importu.

Dzisiejsze dane potwierdzają dobrą pozycję zewnętrzną polskiej gospodarki, która sprzyja utrzymaniu złotego na relatywnie mocnym poziomie. Lokalnej walucie powinno także sprzyjać ostrożne podejście Narodowego Banku Polskiego do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, podczas gdy oczekiwane są obniżki stóp procentowych zarówno na rynkach bazowych, jak i w regionie CEE. Rynek obstawia obniżki stóp procentowych Fed i EBC o około 125-150 punktów bazowych do końca 2024 roku. Perspektywa uwolnienia funduszy unijnych, w tym funduszy odbudowy i zwiększania odporności, również przyczynia się do pozytywnego odbioru polskiego planu.

READ  Polska grupa zbrojeniowa podpisuje umowy z brytyjskimi firmami