Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska grupa zbrojeniowa podpisuje umowy z brytyjskimi firmami

Polska grupa zbrojeniowa podpisuje umowy z brytyjskimi firmami

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że w następstwie porozumień zawartych pomiędzy trzema głównymi brytyjskimi wykonawcami sektora obronnego a polską Marynarką Wojenną rozpocznie się ostatnia faza programu budowy fregaty „Miecznik” (po polsku „miecznik”).

W tym tygodniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy MBDA UK a Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), będące trzecim kontraktem w ramach Programu Miecznik z brytyjskimi firmami, po wcześniejszych porozumieniach z Babcockiem i Thales UK.

Oczekuje się, że pierwsza z trzech fregat wielozadaniowych wejdzie do służby w 2029 roku.

Minister inwestycji Lord Dominic Johnson tak skomentował znaczenie tych umów, mówiąc: Dodał: „Nasz eksport obronności jest dobry dla gospodarki oraz pobudza inwestycje i miejsca pracy w całym kraju. Ta umowa stanowi ważny wotum zaufania dla naszej światowej klasy wiedzy specjalistycznej w przemyśle. Polska jest kluczowym partnerem Wielkiej Brytanii i to partnerstwo wzmocni się polską flotę, wdrażając jedne z najlepszych zdolności. Brytyjczycy są za nim.

Porozumienia te pozwolą na budowę fregat w Polsce, czemu towarzyszyć będzie znaczący transfer technologii i umiejętności, zwiększając tym samym bezpieczeństwo gospodarcze kluczowego sojusznika NATO.

Minister zamówień obronnych James Cartledge skomentował: „Świadectwem naszego wybitnego przemysłu obronnego jest fakt, że nasz kluczowy sojusznik z NATO wybrał okręty wojenne w oparciu o konstrukcję AH140 – konstrukcję stosowaną przez fregaty Typ 31, które wkrótce wejdą do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej. Okręty wzmocnią polską flotę, wzmacniać zdolności NATO i wspierać interoperacyjność między Wielką Brytanią a Polską Porozumienia te są także kolejnym przykładem bardzo bliskich relacji roboczych, jakie mamy z naszymi polskimi odpowiednikami, opierających się na postępie, jaki poczyniliśmy w wielu obszarach obronności.

Każda brytyjska firma odgrywa kluczową rolę w polskim programie fregat. Babcock, jako dostawca projektów platform i strategiczny partner technologiczny, jest odpowiedzialny za umowę licencyjną na projekt fregaty Arrowhead 140. Ponadto Babcock jest kluczowym członkiem Biura Zarządzania Programem, które nadzoruje projektowanie i budowę statków.

READ  Twarde liczby: antyrosyjskie działania hakerskie, uczennice talibów, wydalenia polskich dyplomatów, deprecjacja egipskiej waluty

Thales UK planuje wyposażyć fregaty w system zarządzania walką TACTICOS wraz z różnymi czujnikami i radarami. MBDA UK dostarczy morski system obrony powietrznej Sea Ceptor, wyposażony w rakiety z rodziny CAMM (Combined Anti-Aircraft Missile), które Polska zakupiła niedawno dla naziemnej obrony powietrznej.