World

Zamieszki w USA z powodu skazania Kyle’a Rittenhouse’a dzielą naród

s

Przemoc wybuchła w Stanach Zjednoczonych po tym, jak nastolatek został uniewinniony ze wszystkich zarzutów zastrzelenia dwóch osób na wiecu antyrasistowskim w Wisconsin.

Kontrowersyjne orzeczenie wywołało w niektórych stanach fale protestów, w których dochodziło do brutalnych scen.

Demonstracja około 200 osób w Portland została ogłoszona zamieszkami po tym, jak protestujący zaczęli wybijać szyby i rzucać przedmiotami w policję.

Raporty twierdzą, że niektórzy uczestnicy zamieszek mówili o spaleniu centrum sprawiedliwości.

Pojawia się po tym, jak 18-letni Kyle Rittenhouse został uniewinniony od morderstwa pierwszego stopnia i czterech innych zarzutów w piątek wieczorem po tym, jak zastrzelił dwie osoby i zranił drugą podczas protestów w Kenosha.

“Ze względu na brutalne i destrukcyjne zachowanie dużej części tłumu zgromadzenie w centrum Portland to zamieszki. Wszyscy uczestnicy proszeni są o udanie się na zachód” – napisało na Twitterze Biuro Policji w Portland.

Chaotyczne sceny widziano także w Chicago, gdy złodzieje włamywali się do lokalnych sklepów.

Protestujący byli również widziani na ulicach Nowego Jorku, ale sytuacja pozostała w dużej mierze spokojna.

Ludzie gromadzą się w Portland po orzeczeniu Rittenhouse

/ Reuters

Niewielki pożar wybuchł w pobliżu Centrum Sprawiedliwości pośród zamieszek w Portland w stanie Oregon,

/ Reuters

Prezydent Joe Biden wydał w piątek po południu oświadczenie, w którym przyznał, że był zły na orzeczenie.

Przyznał w oświadczeniu, że orzeczenie „spowoduje, że wielu Amerykanów poczuje się zły i niespokojny, w tym ja”. Dodał jednak, że wszyscy „muszą przyznać, że ława przysięgłych przemówiła”.

Biden powiedział, że „zaprzeczył obietnicy zjednoczenia Amerykanów, ponieważ wierzę, że to, co nas łączy, jest znacznie większe niż to, co nas dzieli”.

„Wierzę, że to, co nas łączy, jest znacznie większe niż to, co nas dzieli. Wiem, że ran naszego kraju nie uleczymy z dnia na dzień, ale jestem zdecydowany zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby każdy Amerykanin był traktowany równej sprawiedliwości i godności pod prawem”.

Prezydent Biden wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że orzeczenie Rittenhouse’a „spowoduje, że wielu Amerykanów poczuje się zły i niespokojny, łącznie ze mną”.

/ AP

Ława przysięgłych ustaliła, że ​​Rittenhouse działał w obronie własnej i uznał go za niewinnego w dwóch przypadkach morderstwa, jednym przypadku usiłowania zabójstwa i dwóch przypadkach lekkomyślnego zagrożenia bezpieczeństwa.

Jego zespół prawników twierdził, że uczestniczył w proteście w celu ochrony własności prywatnej.

Demonstrację z 25 sierpnia zepsuły podpalenia, zamieszki i grabieże.

Rittenhouse zalał się łzami po orzeczeniu, które nastąpiło wkrótce po tym, jak sędzia ostrzegł salę sądową, by milczała lub została usunięta.

Kyle Rittenhouse (na zdjęciu) został uniewinniony ze wszystkich zarzutów po tym, jak zastrzelił dwie osoby i zranił inną podczas protestów antyrasistowskich w Kenosha w stanie Wisconsin.

/ POOL / AFP przez Getty Images

READ  Meng Wanzhou został zwolniony z Huawei po osiągnięciu porozumienia z amerykańskimi prokuratorami