Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Siły ukraińskie przeprowadzają niespodziewany nalot przez rzekę Dniepr i przebijają się przez niektóre linie rosyjskie

Siły ukraińskie przeprowadzają niespodziewany nalot przez rzekę Dniepr i przebijają się przez niektóre linie rosyjskie

Siły ukraińskie przeprowadziły brawurowy i zaskakujący nalot na Dniepr, podczas którego przedarły się przez rosyjskie linie obronne.

Rzeka dzieli z jednej strony wyzwolone terytorium Ukrainy, z drugiej okupowane przez Rosję i przez kilka miesięcy stanowiła część linii frontu na południu Ukrainy.

Rosyjscy blogerzy wojskowi podali, że aż siedem łodzi, z których każda przewoziła do sześciu żołnierzy, dotarło do okupowanego przez Rosjan brzegu, najwyraźniej pod osłoną ciemności, i popłynęło 800 metrów. Bloger Trinadtsatyi, który pisał w aplikacji Telegram do swoich ponad 150 000 obserwujących, powiedział, że wielu rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub schwytanych podczas nalotu. Zdjęcia krążące w mediach społecznościowych wydają się przedstawiać schwytanych żołnierzy.

Podczas gdy mgła wojny utrudnia pełne potwierdzenie takich ruchów, rosyjscy obserwatorzy inwazji stwierdzili, że były wyraźne oznaki dużej bitwy. Szef okupowanej części regionu Chersoniu, narzuconej przez Rosję, Władimir Saldo, twierdził, że ukraiński nalot został odparty, ale amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) – który śledzi ruchy na polu bitwy – powiedział, że wydaje się, że „ograniczony rajd” odniósł pewien sukces. Chociaż wydaje się, że niektóre siły ukraińskie zostały odepchnięte przez siły rosyjskie, ISW powiedział, że „Saldo najprawdopodobniej celowo próbował obalić zarzuty obecności Ukrainy na tym obszarze, aby uniknąć wywoływania paniki”.

ISW powiedział o nalocie: „Zdecydowana większość wybitnych Rosjan [military bloggers] Twierdził, że siłom ukraińskim udało się zastosować taktyczną niespodziankę i wylądować na wschodnim brzegu, zanim zaangażowały siły rosyjskie w wymianę broni strzeleckiej.

ISW dodał: „Dane z ostatnich 24 godzin na tym obszarze wydają się potwierdzać, że toczyły się znaczące walki, które prawdopodobnie poprzedził lub towarzyszył im ostrzał artyleryjski”.

READ  Tire Nichols: Nagranie z kamery Bodycam pokazuje ojca dziecka wzywającego matkę, gdy jest bity przez funkcjonariuszy przed śmiercią | Wiadomości z USA

Mówi się, że nalot miał miejsce podczas pozornej rotacji sił rosyjskich, a bardziej doświadczeni bojownicy zostali przerzuceni w kierunku Zaporoża na południu i regionu Donbasu na wschodzie. Obaj pochodzą z linii frontu, w których toczą się zaciekłe walki.

Siły ukraińskie kilkakrotnie próbowały przekroczyć rzekę, ponieważ zdobycie przyczółka na okupowanym przez Rosję brzegu otworzyłoby drzwi do dalszych najazdów na terytoria kontrolowane przez Moskwę. Ten ostatni nalot wydaje się być najbardziej znaczącą próbą od czasu podobnej operacji przeprowadzonej przez 73. Jednostkę Operacji Specjalnych Marynarki Wojennej na Ukrainie.

W Rosji jedna osoba zginęła, a ponad 50 zostało rannych w środowej eksplozji w fabryce produkującej sprzęt optyczny dla rosyjskich sił bezpieczeństwa w mieście Siergijew Posad, 30 mil (50 kilometrów) na północny wschód od Moskwy, według lokalnych władz. władze. Powiedział.

Służby ratownicze poinformowały, że do eksplozji doszło w magazynie ze sprzętem przeciwpożarowym – poinformowała państwowa agencja informacyjna Tass. Oficjalna strona internetowa cytuje również służby ratunkowe, które odrzucają wczesne doniesienia, że ​​eksplozja mogła być spowodowana atakiem drona, z których większość miała miejsce w Moskwie i okolicach w ostatnich tygodniach. Komitet Śledczy Rosji, najwyższy rosyjski organ ścigania, również temu zaprzeczył.

Rosja obwinia Ukrainę za takie ataki i chociaż Kijów rzadko przyznaje się do takich ataków, urzędnicy chętnie wyolbrzymiają zamieszanie i sugerują, że wojna wróciła do Rosji.

Na przykład przed eksplozją fabryki rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że obrona powietrzna zestrzeliła w nocy dwa drony wycelowane w stolicę i oskarżyła Ukrainę o próbę ataku.

Według burmistrza Siergieja Sobianina jeden z dronów spadł w dzielnicy Domodiedowo na południe od Moskwy, a drugi w pobliżu autostrady mińskiej na zachód od miasta. Port lotniczy Moskwa-Domodiedowo jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w stolicy Rosji.

Nie było jasne, gdzie drony zostały wystrzelone, a ukraińscy urzędnicy nie od razu skomentowali. Sobianin powiedział, że nie ma żadnych obrażeń.

READ  Indonezyjska kobieta spada na śmierć do szybu windy na lotnisku

Reuters i Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu