Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Xi Jinping rozpoczyna trzecią historyczną kadencję jako prezydent Chin

  • Napisane przez Stephena McDonnella i Joela Gento
  • w Pekinie i Singapurze

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Chiński przywódca Xi Jinping zapewnił sobie historyczną trzecią kadencję jako prezydent z ratyfikowanego parlamentu tego kraju.

Wynika to z konsolidacji władzy, która uczyniła 69-letniego Xi najbardziej dominującym przywódcą Chin od pokoleń.

W chińskim systemie rządów funkcje prezydenta mają głównie charakter ceremonialny.

Autorytet pana Xi wynika z bycia sekretarzem generalnym partii komunistycznej i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CMC).

Oba stanowiska przekazał na konferencji partyjnej w październiku ubiegłego roku.

Powszechnie oczekiwano potwierdzenia jego trzeciej kadencji jako prezydenta. Jeszcze ważniejsze jest powołanie w najbliższych dniach nowego premiera i kolejnych ministrów.

Oczekuje się, że nowymi nominatami będą lojaliści Xi Jinpinga. Obejmuje to Li Qiang, który najprawdopodobniej będzie zastępcą pana Xi.

W piątek pan Xi zapewnił sobie również kolejną kadencję jako przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej. W kraju istnieją dwa rodzaje CMC – jedna to organizacja partyjna, a druga to instytucja państwowa – ale ich skład jest zazwyczaj taki sam.

Pan Xi umocnił swoje rządy, gdy Chiny wznowiły otwieranie się na swoją politykę dotyczącą COVID-19, która podsyciła antyrządowe protesty. Kraj stoi również w obliczu spadającego wskaźnika urodzeń, który zagraża jego motorowi wzrostu gospodarczego.

Stosunki między Pekinem a Waszyngtonem pozostają napięte, co ostatnio uwydatniły zarzuty, że Chiny szpiegują USA za pomocą balonów.

„To, czy wzmocnienie Xi i zwiększenie centralizacji wystarczą, aby przezwyciężyć te problemy – a może je pogorszyć – jest nieznane i prawdopodobnie nie może być w tej chwili znane” – powiedział BBC Ian Chung, profesor nauk politycznych na National University of Singapore.

„W pewnym sensie Xi zakłada, że ​​centralizacja w ramach partii z nim na czele jest rozwiązaniem tych odmiennych problemów” – powiedział.

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Dlaczego chiński prezydent dostaje filiżankę herbaty… w 59 sekund

Uważnie obserwowano tak zwane dwie sesje Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego i Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej, które dają wgląd w kierunek Chin w nadchodzących latach.

Od czasów Mao Zedonga przywódcy w Chinach byli ograniczeni do dwóch kadencji. Kiedy pan Xi zmienił to ograniczenie w 2018 r., uczyniło go to postacią niespotykaną od czasów przewodniczącego Mao.

Również w piątek ustawodawca krajowy mianował Hana Zhenga, 68-letniego byłego członka Stałego Komitetu Biura Politycznego, na wiceprzewodniczącego.

Znaczenie stanowiska jest różne, ponieważ jego funkcje nie są w pełni określone. Jednak Zhong powiedział, że ostatni wiceprezydent, Wang Qishan, odepchnął kampanię antykorupcyjną Xi.

Dodał, że są szanse, że pan Han będzie ściśle przestrzegał dyrektyw pana Xi iw razie potrzeby egzekwował politykę prezydenta.

READ  Książka mówi, że Trump powiedział swojemu szefowi sztabu, że Hitler „zrobił wiele dobrego” Donald Trump