World

Wysłannik Moskwy do UE wzywa Europę do naprawy więzi, aby uniknąć niedoboru gazu

Ambasador Kremla przy Unii Europejskiej wezwał Europę do naprawy stosunków z Moskwą, aby tego uniknąć przyszłe niedobory gazu, Twierdził jednak, że Rosja nie ma nic wspólnego z ostatnim skokiem cen.

Władimir Czyżow, stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej, powiedział, że oczekuje od Gazpromu, kontrolowanego przez państwo eksportera, który dostarcza 35 proc. Prezydent Władimir Putin dostosuje produkcję.

Powiedział, że środek, który pomoże powstrzymać gwałtownie rosnącą podwyżkę cen hurtowych, prawdopodobnie nadejdzie „raczej prędzej niż później”. Putin „dał kilka rad Gazpromowi, aby był bardziej elastyczny. „Jest coś, co sprawia, że ​​myślę, że Gazprom posłucha” – powiedział Chizhov dla Financial Times.

Chociaż odrzucił twierdzenia europejskich prawodawców, że Rosja odegrała rolę w europejskim kryzysie gazowym, Czyżow powiedział, że decyzja Europy o traktowaniu Moskwy jako geopolitycznego „przeciwnika” nie pomogła.

„Sedno sprawy to tylko kwestia fraz” – powiedział. „Zmień przeciwnika w partnera, a sprawy zostaną rozwiązane łatwiej… kiedy UE znajdzie wystarczającą wolę polityczną, aby to zrobić, będą wiedzieć, gdzie nas znaleźć”.

Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły, wzbudzając obawy przed zimowym kryzysem paliwowym i zagrażając ożywieniu gospodarczemu.

W pewnym momencie w zeszłym tygodniu spotowe ceny gazu osiągnęły prawie 10 razy poziom od początku roku, po czym nagle spadły Spojrzenie Putina Gazprom może zwiększyć dostawy.

Czyżow twierdził, że Moskwa nie jest zainteresowana wzrostem cen gazu. „To nie promuje stabilności” – powiedział. „Ludzie zaczną się rozglądać, wracając z gazu na węgiel, co niektórzy już robią”.

Rekordowo wysokie ceny i niskie rezerwy przestraszyły rządy UE, które obawiają się zimowych niedoborów i doprowadziło do żądań Z niektórych państw członkowskich do Brukseli, aby rozważyć leczenie w nagłych wypadkach lub nowe reformy. Jednak komisarz ds. energii Kadri Simpson powiedział w zeszłym tygodniu Financial Times, że korzenie kryzysu tkwią: „Nie powstało w Europie”.

READ  Małżeństwo było ostatnio widziane żywcem w pubie, gdy ostrzegali swoich przyjaciół o „przerażającym”

Mroźne zimy w Europie i Azji pozbawiły magazyny gazu, podczas gdy ożywienie gospodarcze po pandemii zwiększyło popyt i niskie prędkości wiatru Tego lata w Europie ograniczono wytwarzanie energii odnawialnej.

Rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że zgoda organów regulacyjnych na przepływ gazu przez kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 do Niemiec pomoże rozwiązać kryzys. Niektórzy analitycy wskazywali, że Moskwa zaostrza presję cenową, aby wymusić taki wynik. Stany Zjednoczone i kilka wschodnich krajów Unii Europejskiej sprzeciwiają się gazociągowi, który ich zdaniem ma na celu obejście tranzytu gazu przez Ukrainę.

Czyżow powiedział, że polityka energetyczna UE zaostrzyła problemy Unii, a także niechęć europejskich firm energetycznych do płacenia więcej za uzupełnianie rezerw. „Wszystkie pojawiające się problemy są tworzone sztucznie, przede wszystkim z powodów politycznych.

Jednak Klaus-Dieter Maubach, prezes niemieckiego koncernu gazowego Uniper, klienta Gazpromu, zauważył w zeszłym tygodniu, że problemem były dostawy. Uniper “byłby szczęśliwy, gdyby Gazprom… dostarczał większe ilości, aby uspokoić sytuację i obniżyć cenę gazu” – powiedział na konferencji w Rosji.

Władimir Czyżow, Stały Przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej: „Zmień przeciwnika w partnera i ułatw sobie życie” © Evgenia Novozhenina / Reuters

Czyżow powiedział również, że kryzys został zaostrzony przez przepisy UE, które zmuszają Gazprom do dostarczania części gazu do Europy na warunkach wolnego handlu na rynku spot, a nie na podstawie kontraktów długoterminowych, które według Brukseli są niekonkurencyjne.

“Kontrakty długoterminowe… zapewniające bezpieczeństwo dostaw oraz stabilność wolumenów i cen. Potem pojawił się pomysł z Brukseli, który zakłada konieczność zmiany reżimu”. Wiemy, że reguły rynkowe mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, ale nie przydatne w innych. Rzeczy mogą się zmienić. Oni już się zmienili”.

Biuletyn dwa razy w tygodniu

Energia jest nieodzownym biznesem świata, a źródłem energii jest jej biuletyn. W każdy wtorek i czwartek, prosto na twoją skrzynkę odbiorczą, Source Energy przynosi istotne wiadomości, przyszłościowe analizy i wewnętrzną inteligencję. Rejestracja tutaj.

Gazprom wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec europejskich odbiorców w ramach długoterminowych kontraktów na dostawy, ale zrobił to Była niezdecydowana Zapewnienie dodatkowych ilości na rynku spot, zamiast dostarczania krajowych rosyjskich magazynów. Dzieje się tak, ponieważ europejskie firmy energetyczne odkładają dodatkowe zakupy w nadziei, że ceny spadną, powiedział Czyżow.

„Gdyby ceny miały swobodnie płynąć na rynku, oczywiście każda firma energetyczna w tej części Europy rozważyłaby najlepszy moment na zamówienie dodatkowych ilości” – powiedział. „Poważni nabywcy wiedzą, co się dzieje… mają własne konta”.

Ale Chisov powiedział, że wierzy, iż Komisja, której główna inicjatywa reformy energetyki odnawialnej ma na celu osiągnięcie masy netto zerowej emisji do 2050 roku, „nie docenia przyszłej roli gazu” jako europejskiego źródła energii.

„Dopóki ludzkość nie znajdzie sposobu na przechowywanie energii w znaczący sposób, wszystkie te wentylatory i panele słoneczne nie staną się decydującym czynnikiem” – powiedział.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment