Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyprzedaż miniketów dominuje |  Gwiazdka dzienna

Wyprzedaż miniketów dominuje | Gwiazdka dzienna

Ryż Miniket jest nadal sprzedawany na rynkach, chociaż Departament Marketingu Rolnego ogłosił na początku sierpnia, że ​​wprowadzanie do obrotu ryżu pod tą nazwą jest nielegalne. Zdjęcie zostało zrobione wczoraj na Crowne Bazaar w stolicy. Zdjęcie: Prabir Das

„>

Ryż Miniket jest nadal sprzedawany na rynkach, mimo że Departament Marketingu Rolnego ogłosił na początku sierpnia, że ​​wprowadzanie do obrotu ryżu pod tą nazwą jest nielegalne. Zdjęcie zostało zrobione wczoraj na Crowne Bazaar w stolicy. Zdjęcie: Prabir Das

Departament Marketingu Rolnego (RDN) ogłosił na początku sierpnia, że ​​sprzedaż ryżu minikt na rynkach krajowych powinna zostać wstrzymana.

Wydaje się jednak, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy podjęto niewiele działań rządowych, ponieważ ryż minikt nadal jest sprzedawany na rynku, jak poprzednio.

„Ponieważ minkete nie jest prawdziwą odmianą ryżu, sprzedaż ryżu pod tą nazwą jest również nielegalna” – napisano w raporcie DAM. „Takie marki powinny być w kraju ściśle kontrolowane”.

Sprawozdanie obejmuje pochodzenie, nazewnictwo, techniki produkcji, rzeczywistą produkcję, utratę wartości odżywczych, zagrożenia zdrowotne wynikające z miniaturowego ryżu i wiele innych kwestii.

Dyrektor generalny Dam, A Jafar Khan, powiedział, że rząd podjął różne kroki, aby powstrzymać sprzedaż ryżu z norek. Sprzedaży nie można jednak zatrzymać nagłym ogłoszeniem. To zajmie czas. Powiedział, że sprawa jest opracowywana.

Na wielu dużych targowiskach kuchennych w stolicy Dhaki można było zobaczyć, że ryż maneket jest sprzedawany tak jak wcześniej.

READ  Polskie firmy przemysłowe współpracują przy budowie małego reaktora: nowej elektrowni jądrowej

Handlowcy powiedzieli, że jak dotąd nie otrzymali żadnych instrukcji od rządu, aby zaprzestać sprzedaży ryżu z norek.

W Dhace, odwiedzając różne hurtowe i detaliczne targi ryżowe, okazało się, że sklepy są pełne ryżu minikt. Handlowcy twierdzą, że ryż maneket stanowił ponad 50 procent ich całkowitej sprzedaży.

Amir Hussain, właściciel Raipur Rice Agency na stołecznym rynku Muhammedpur, powiedział, że wielu kupujących wie również, że nie ma prawdziwego rodzaju ryżu zwanego maneket.

Handlowcy ryżu w Crowne Bazaar odbyli niedawno spotkanie. Źródła podają, że dyskutują głównie o zmianie nazwy „Meniket”.

Urzędnik Ministerstwa Żywności powiedział, że Komitet Gabinetowy zatwierdził ustawę, która przewiduje maksymalny wymiar kary pięciu lat więzienia lub grzywny w wysokości 10 taka lub obu za sprzedaż różnych odmian ryżu pod nazwą Minikete.

Po zbadaniu przez Ministerstwo Prawa, powiedział, prawdopodobnie zostanie on uchwalony podczas zimowej sesji parlamentu.

W raporcie wyróżniono 5 rekomendacji. Obejmują one marki ryżu w zależności od odmiany ryżu i ustalają określoną politykę dotyczącą ilości ryżu, którą można pociąć podczas przetwarzania ryżu.

Według raportu Ministerstwa Żywności, w 1985 r. rząd Bengalu Zachodniego rozdał partie nasion ryżu i nawozu wśród powodziowych rolników w stanie. Mając na uwadze słowo „zestaw”, rolnicy zaczęli nazywać minizestaw ryżu lub miniket.

Od 1985 do 1990 ryż ten przybył z Indii do Jashur, a później rozprzestrzenił się na sąsiednie regiony.

Według Food Planning and Control Unit, agencji Departamentu Żywności, która przeprowadziła badanie w 2020 r., młyny wytwarzają mini ryż z BRRI-28, BRRI-29, BRRI 33, BRRI 43, BRRI 48, BRRI 50, Ryż BRRI 51, BRRI 98 Odmiany ryżu.

Przez dziesięciolecia ziarna ryżu, modyfikowane maszynowo z grubego na drobny, spełniały swoją rolę jako znak towarowy rodzin z wyższej klasy średniej.

READ  Darlington właściwe rozwiązania biznesowe firmy

Ale niewielu wie, że przegrywają w obie strony. Proces regulacji maneket sprawia, że ​​ryż jest mniej pożywny.

Używając nowoczesnych maszyn do łuskania ryżu, właściciele młynów siekają i polerują grube odmiany hybrydowe na drobny ryż. Raport DAM twierdzi, że ryż został również wybielony chemikaliami, ale The Daily Star nie był w stanie tego niezależnie zweryfikować.

„Większość mikroskładników odżywczych jest tracona podczas bielenia i polerowania ryżu. Pozostają tylko węglowodany” – powiedział Nahid Islam, adiunkt na Wydziale Przetwórstwa Rolnego Uniwersytetu Rolniczego w Shir-Bangla.

Różne warstwy ryżu zawierają różne mikroelementy. Podczas gdy właściciele młynów polerują ziarno za pomocą chemikaliów, proces ostatecznie wydobywa otręby i geranium, powiedział Nahdol, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad wartością odżywczą ryżu podczas studiów w Odense w Danii.

Raport potwierdza, że ​​ryż traci swoje wartości odżywcze, gdy staje się mineketem. Automatyczna maszyna do łuskania pozostawia w ryżu tylko węglowodany i usuwa błonnik, witaminy i minerały, takie jak cynk, żelazo itp.

Błonnik ryżowy pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zaparcia. Raport wskazuje, że ryż, który nie zawiera błonnika ani minerałów, staje się przyczyną zagrożeń dla zdrowia.

Podczas wydarzenia w Gazipur 5 października sekretarz gabinetu Khandeker Anwarul Islam powiedział: „Ryż nie może być sprzedawany w imieniu Minikt. Podczas gdy ryż jest pakowany w torbę, rodzaj ryżu musi być napisany na torbie. Działania prawne zostaną podjęte podjęte, jeśli ktoś tego nie zrobi”.