Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezes polskiego banku centralnego w trybie wyczekiwania

Prezes polskiego banku centralnego w trybie wyczekiwania


© Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: Logo Narodowego Banku Polskiego NBP (Bank Centralny Polski) jest widoczne w budynku w Warszawie 8 września 2022 r. REUTERS/Kacper Pembel/File Photo

przez Annę Cooper

WARSZAWA (Reuters) – Narodowy Bank Polski poczeka do kolejnej listopadowej prognozy inflacji, zanim zdecyduje, czy konieczne jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian – poinformował w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego. Złapać.

Środowa decyzja o pozostawieniu referencyjnej stopy procentowej na poziomie 6,75% nastąpiła po serii 11 kolejnych podwyżek i sprawiła, że ​​rynki zaczęły się zastanawiać, czy ruch ten oznacza koniec cyklu, czy też decydenci po prostu odpoczywają.

„To przerwa w cyklu podwyżek, ale nie jest to oficjalny koniec cyklu podwyżek” – powiedział Adam Glapinsky na konferencji prasowej.

„W listopadzie zostanie opublikowany kolejny raport o inflacji, który jest… najważniejszym dokumentem, który pozwala jak najlepiej spojrzeć na nadchodzące kwartały.”

Glapiński powtórzył swój pogląd, że inflacja w Polsce jest spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi, ale powiedział, że są oznaki, że szoki na rynkach surowcowych, które napędzały wzrost cen, słabną i spodziewa się spadku inflacji w 2023 roku.

Polski złoty spadł, gdy Glapiński przemówił, i spadł o 1,36% w stosunku do euro o godz. 15:00 GMT.

„Teoretycznie prezes NBP zapowiada, że ​​to nie koniec cyklu podwyżek, ale złoty jest słaby od początku konferencji, a wiele innych komentarzy prezesa wskazuje, że koniec jest bliski” Analitycy ING powiedzieli na Twitterze.

„Dużo słyszymy o środkach obniżających inflację, ale mało słyszymy o ryzyku inflacji, co może być niepokojące”.

Polska decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nastąpiła, gdy inne banki centralne z Europy Środkowej zasygnalizowały zakończenie cyklu zacieśniania polityki.

Na Węgrzech bank centralny podniósł referencyjną stopę procentową o 125 punktów bazowych więcej niż oczekiwano do 13% we wrześniu, ale powiedział, że kończy cykl podwyżek w warunkach spowolnienia gospodarczego, podczas gdy w Czechach decydenci polityczni utrzymali stopy na stałym poziomie 7.00. % drugi raz z rzędu.

READ  Prezydent University of West Florida i dar, który zapierał jej dech w piersiach