Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Plac Biznesu 05.10 | TVB Świat

W środowym odcinku prezenter David Kennedy zaczął od najbardziej istotnych historii, a mianowicie, że ceny ropy rosną i że około 141 milionów ludzi w świecie arabskim w tym roku cierpi głód.

Liczne deklaracje ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów nie wystarczyły, by OPEC+ zmienił decyzję o ograniczeniu wydobycia ropy. Podczas środowego spotkania w Wiedniu ogłoszono największe cięcie od początku pandemii Covid-19, czyli dwa miliony baryłek dziennie.

Ten ruch jest postrzegany jako próba podniesienia cen ropy powyżej 100 USD, które wiosną wzrosły do ​​120 USD za baryłkę, ale zaczęły spadać z powodu obaw o słabą gospodarkę światową. We wrześniu cena beczki spadła poniżej 90 dolarów.

Usunięcie 2 milionów baryłek z rynku będzie miało znaczący wpływ, ponieważ świat zużywa do 100 milionów baryłek ropy dziennie. Jednak dokładna miara wzrostu cen nie jest znana.

Aby rzucić więcej światła na tę kwestię, dołącza do nas Maciej Minziewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Co więcej…

– Nowe sankcje wobec Rosji – do tej pory zatwierdzono ósmy pakiet. Tym razem sankcje obejmują ograniczenie cen sprzedaży ropy, aby zmniejszyć rosyjskie dochody z eksportu ropy i gazu. W krajach takich jak Malta, Cypr i Grecja duże firmy żeglugowe będą chronione przed skutkami pogorszenia koniunktury w ich sektorze.

Tajwan, największy producent półprzewodników, z optymizmem podchodzi do nowej grupy Chip 4 jako sposobu na ochronę swoich interesów. W skład grupy wchodzą TMSC, Samsung, SK Hynex i Intel z Tajpej. Grupa prezentuje silny front wobec chińskich konkurentów w branży.

źródło:

READ  Wojna daje Polsce i Ukrainie szansę pogrzebania burzliwej przeszłości - EURACTIV.com