Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł o 41% we wrześniu 2022 r.

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł o 41% we wrześniu 2022 r.

We wrześniu 2022 r. ukraiński eksport rolny osiągnął 6,9 mln ton, o 41% więcej niż w sierpniu 2022 r.

Stosowne oświadczenie złożył Minister Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kobrakow w dniu Facebookraport reportera Ukrinform.

W ubiegłym miesiącu ukraińscy rolnicy wyeksportowali 6,9 mln ton produktów rolnych. To rekordowy wynik odnotowany od początku masowej inwazji rosyjskiej. W przeciwieństwie do sierpnia 2022 r. eksport rolny wzrósł o 41%, napisał Kubrakow.

Według jego słów Ukraina nadal zwiększa tempo operacji w portach obwodu odeskiego, na które zniesiono embargo. We wrześniu 2022 r. ukraiński eksport rolny drogą morską wzrósł ponad dwukrotnie do 3,8 mln ton. W zeszłym miesiącu odebrano łącznie 168 statków, co stanowi 2,5-krotnie więcej niż w sierpniu 2022 roku.

Według Kubrakova rośnie również potencjał eksportowy portów naddunajskich. Co miesiąc przez porty Dunaju eksportuje się ponad milion ton produktów rolnych. W marcu 2022 r. wskaźnik ten wynosił tylko 16 000 ton.

Kobrakow zauważył, że Ukraina planuje zwiększyć inwestycje zagraniczne w rozwój Dunaju Port Group. W jego słowach oczekuje się, że porty naddunajskie staną się w przyszłości potężnym centrum logistycznym dla Europy Wschodniej. W tym celu Ukraina współpracuje z Unią Europejską nad włączeniem ukraińskiej części Dunaju do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).

Tymczasem ukraiński eksport rolny drogą kolejową wzrósł. We wrześniu 2022 r. Ukrzaliznytsia JSC wyeksportowała ponad 1,2 mln ton produktów rolnych, czyli ponad 200 tys. ton w porównaniu do sierpnia 2022 r.

Ponadto, we współpracy z polskimi partnerami, Ukraina zwiększyła przepustowość na przejściu granicznym Krakowice-Korchowa oraz skróciła linie na głównych przejściach granicznych w kierunku Polski. Zdaniem Kubakowa takie decyzje zapewnią stabilność eksportu rolnego przez zachodnie granice. We wrześniu 2022 r. wyeksportowano drogą lądową 0,64 mln ton produktów rolnych wyprodukowanych na Ukrainie.

READ  Europa przygotowuje się do dalszych cięć w rosyjskim eksporcie ropy i gazu

Przypominamy, że w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia „korytarza zbożowego” ukraiński eksport rolny przez porty morskie w obwodzie odeskim osiągnął 5,5 mln ton.

MK