W roku podatkowym 2020–21 Bangladesz wysłał do Rosji towary odzieżowe o wartości 650 mln dolarów i oczekuje się, że wkrótce przekroczy granicę 1 miliarda dolarów na obiecującym rynku.
Wydawało się, że dynamika osłabła po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r., gdy dostawcy mieli trudności z dostawą towarów do kraju w związku z nałożeniem sankcji przez mocarstwa zachodnie.
Zakłócenia nastąpiły po tym, jak Zachód zakazał głównym bankom w Rosji korzystania z Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), które umożliwia instytucjom finansowym wysyłanie i odbieranie płatności elektronicznych na arenie międzynarodowej.
Przerwa nie trwała jednak długo, gdyż eksporterzy wkrótce odkryli alternatywne trasy zamiast bezpośredniej wysyłki do Rosji. Nawet w wielu przypadkach otrzymują płatności w chińskich juanach.
Wśród alternatywnych krajów trzecich Polska stała się głównym kierunkiem dalszych dostaw towarów odzieżowych do Rosji.
Eksporterzy twierdzą, że wybrali Polskę do wysyłania towarów do Rosji i otrzymywania płatności w dolarach amerykańskich.
Tym samym Polska, która kilka lat temu importowała z Bangladeszu produkty odzieżowe o wartości zaledwie kilku milionów dolarów, wyrosła na jednym z głównych kierunków eksportu kraju, choć na papierze.
Dostawcy twierdzą, że główni polscy importerzy kupują hurtowo towary z Bangladeszu w celu reeksportu do Rosji.
Niezależnie od przyczyny, wzrost eksportu odzieży do Polski wydaje się być dobrodziejstwem dla Bangladeszu w czasie, gdy największy sektor eksportowy w kraju stoi w obliczu spowolnienia ze względu na wysoki poziom inflacji na Zachodzie.
Jak wynika z danych Biura Promocji Eksportu (EPB), eksport odzieży do Polski wzrósł o 19,14 proc. rok do roku, do 884,45 mln dolarów w okresie lipiec-grudzień bieżącego roku podatkowego 2023-24.
Dzięki ulgom celnym w ramach unijnego programu „Wszystko oprócz broni” (EBA) w latach 2020–2021 dostawy odzieży do Polski po raz pierwszy przekroczyły granicę 1 miliarda dolarów, by ostatecznie przynieść w tym roku 1,38 miliarda dolarów. .
Nowy rekord został ustanowiony w następnym roku, kiedy przesyłka osiągnęła 2 miliardy dolarów. Choć eksport odzieży do Polski w latach 2022–2023 spadł o 13,66% do 1,73 mld dolarów, było to w dużej mierze spowodowane rosnącą presją inflacyjną.
Z drugiej strony eksport odzieży do Rosji spadł o 26,96% do 426,39 mln dolarów w roku finansowym 2023 z powodu ograniczeń związanych z wojną. Jednakże w okresie lipiec-grudzień RO24 wzrósł o 29,01 procent do 233,04 mln dolarów.
Polska i Rosja importują dużo dzianin i swetrów z Bangladeszu ze względu na panujące przez cały rok chłody. Ceny towarów eksportowanych są również wyższe od cen pozostałych towarów odzieżowych.
Polska, z populacją 3,75 lakh crore, sama w sobie jest dużym rynkiem dla Bangladeszu, a niektórzy polscy sprzedawcy detaliczni i marki zaopatrują się w wielu wełnianych swetrach w tym kraju, powiedział Rajeev Chowdhury, dyrektor zarządzający Young 4 Ever Textiles Ltd.
Chaudhry często wysyłał ubrania do Rosji, zanim rozpoczął się konflikt. Obecnie wysyła do Polski dużą ilość towarów.
Mohammad Hatem, dyrektor generalny Bangladeszskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Dzianiny, powiedział: „Ubrania wysyłane są na rynki rosyjskie z Polski drogą lądową ze względu na bliskość geograficzną obu krajów”.
Dodał, że w zeszłym roku dostawy odzieży do Polski spadły ze względu na problem globalny. „Teraz znów rośnie”.
Według Farooqa Hassana, prezesa Bangladeszskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Odzieży, LPP, główny polski nabywca, pozyskuje kurtki z Bangladeszu.
„Wiele odzieży produkowanej lokalnie jest wysyłanych do Rosji przez Polskę”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex