Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyłączenie ostatniego reaktora w Zaporożu na Ukrainie, pracownik |  Ukraina

Wyłączenie ostatniego reaktora w Zaporożu na Ukrainie, pracownik | Ukraina

Ukraiński operator elektrowni jądrowej powiedział, że ostatni działający reaktor w elektrowni atomowej w Zaporożu został zamknięty, a elektrownia „całkowicie zatrzymana”.

Elektrownia w Zaporożu, składająca się z sześciu reaktorów, została odłączona od sieci w zeszłym tygodniu po odłączeniu wszystkich linii energetycznych w wyniku walk w okolicy i od kilku dni działa w „trybie wyspowym”, wytwarzając energię elektryczną do chłodzenia rdzenia systemy tylko z jednego. Pozostały reaktor pracuje.

Energoatom, państwowy operator wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych, powiedział, że jedna linia energetyczna została przywrócona w sobotę wieczorem, umożliwiając operatorom elektrowni wyłączenie ostatniego reaktora.

„Podjęto decyzję o wyłączeniu bloku energetycznego nr 6 i przeniesieniu go do najbezpieczniejszego, zimnego stanu wyłączenia” – powiedział operator.

W ciągu ostatnich kilku tygodni coraz częściej odcinano zasilanie stacji, w tym co najmniej trzy razy w zeszłym tygodniu.

Energoatom powiedział, że ryzyko dalszego uszkodzenia linii zasilającej „pozostaje wysokie” i że nie chce ryzykować zasilania zakładu generatorami diesla, „którego czas trwania jest ograniczony przez zasoby technologiczne i ilość dostępnego oleju napędowego”.

Elektrownia po raz pierwszy w swojej historii została odłączona od ukraińskiej sieci 25 sierpnia. Energoatom zażądał zdemilitaryzacji elektrowni przez siły rosyjskie, które przejęły kontrolę nad obszarem na początku marca.

Sytuacja w elektrowni jest coraz bardziej niepewna, poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru nuklearnego ONZ, po ponownym odcięciu linii dostaw energii elektrycznej poza zakładem.

Rosja i Ukraina obwiniały się nawzajem o zbombardowanie fabryki i okolic. Twierdzisz, że Ukraina Rosja Ataki są przeprowadzane w ramach operacji fałszywego obwiniania. Rosja obwinia siły ukraińskie.

Zwrócili uwagę badacze i dziennikarze Trochę dowodów Co popiera część roszczeń Ukrainy. Jednak Guardian nie mógł samodzielnie zweryfikować wydarzeń w elektrowni.

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Ukraina rozważa zamknięcie elektrowni, ponieważ „nie ufa już zewnętrznej energii”. Grossi nie obwiniał bombardowania fabryki.

Grossi powiedział, że jeśli Ukraina nie zrezygnuje z przywracania dostaw poza zakładem, cała elektrownia będzie polegać na awaryjnych generatorach diesla, które zapewnią dostawy dla funkcji bezpieczeństwa jądrowego i ochrony. „W rezultacie operator nie będzie w stanie ponownie uruchomić reaktorów, chyba że zostanie niezawodnie przywrócone zasilanie poza siedzibą” – powiedział.

Associated Press i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu

READ  Rosja zawetuje rezolucję ONZ w sprawie ogłoszonej aneksji, a Chiny wstrzymują się od głosu