Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybuchły pożary lasów wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie |  Pożary lasów

Wybuchły pożary lasów wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie | Pożary lasów

W pobliżu reaktora jądrowego w Czarnobylu wybuchły pożary lasów Ukraina Twierdzenie, że rosyjska kontrola nad opuszczoną elektrownią utrudnia starania o opanowanie pożaru.

Według zdjęć satelitarnych wykonanych przez Europejską Agencję Kosmiczną co najmniej siedem pożarów w strefie wykluczenia w Czarnobylu zostało zauważonych Oświadczenie Rady Najwyższej.

Parlament stwierdził, że pożary mogły być spowodowane „zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej”, chociaż nie jest jasne, czy spowodowały je bombardowania, podpalenia lub jakikolwiek inny czynnik. Takie pożary zlokalizowane 10 kilometrów od stacji były „szczególnie niebezpieczne”, dodała informacja, a Ukraina twierdzi, że jej strażacy nie byli w stanie poradzić sobie z pożarami z powodu rosyjskiej obecności.

siły rosyjskie Zdobył fabrykę w Czarnobylu w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę w lutym. Miejsce to jest znane z eksplozji w 1986 roku i wynikającego z niej pożaru, który spowodował eksplozję poważna katastrofa nuklearna, rozprzestrzeniając skażenie radioaktywne w całej Europie. Od tego czasu fabryka i okolice zostały w dużej mierze zamknięte.

Jednak około 200 ton paliwa pozostaje na dnie nieprawidłowo działającego reaktora i jest stosunkowo niezabezpieczone. Eksperci wyrazili obawy, że ciężkie walki w okolicy mogą jeszcze bardziej uszkodzić reaktor i spowodować wyciek materiałów radioaktywnych.

Ukraińskie władze twierdzą, że trwająca wojna utrudnia również próby monitorowania poziomu promieniowania w Czarnobylu. „Brak danych o aktualnym stanie skażenia promieniotwórczego środowiska strefy wyłączonej, co uniemożliwia adekwatną reakcję na zagrożenia” Powiedział Energoatom, ukraiński państwowy koncern jądrowy. „Poziomy promieniowania w strefie wykluczenia i poza nią, w tym nie tylko na Ukrainie, ale także w innych krajach, mogą się znacznie pogorszyć”.

W 2020 roku pożar lasu w pobliżu reaktora spowodował, że poziom promieniowania wzrósł 16 razy powyżej normy. Pożar został ugaszony po dwutygodniowej próbie strażaków, w której aresztowano mężczyznę za rzekome podpalenie dla „zabawy”.

Klimatolodzy wskazali, że takie potencjalne katastrofy są częściowo objawem globalnego ocieplenia, ponieważ rosnące temperatury powodują wysychanie lasów i stają się bardziej odpowiednim paliwem dla pożarów. W Europie miejsca Szwecja Dla mnie Morze Śródziemne W ostatnich latach odnotowano rekordowe wybuchy pożarów.

READ  „Moja rodzina potrzebuje mojego wsparcia, aby jeść”: Jak Indonezyjczycy przybyli do pracy na farmie Kent | Imigracja i azyl

Wyższe temperatury powodują większe sezony pożarów na całym świecie, powiedział Leroy Westerling, ekspert ds. pożarów z Uniwersytetu Kalifornijskiego, chociaż sytuacja na Ukrainie jest złożona „w kontekście wojny, w której istnieje wiele niezwykłych źródeł zapłonu”.

„Spalanie wokół Czarnobyla jest problemem, ponieważ spalanie może wywołać cząstki radioaktywne, które osadzały się dziesiątki lat temu, gdy reaktory się stopiły” – dodał.

W samym regionie Czarnobyla śmierć okolicznych drzew w wyniku katastrofy nuklearnej pozostawiła dużą liczbę martwych, narażonych na pożary i podatnych na poważne pożary. W 2015 roku Międzynarodowy zespół naukowców ostrzegł Że „rozszerzenie obszaru łatwopalnego związanego ze zmianą klimatu doprowadzi do wysokiego ryzyka skażenia radioaktywnego z wyraźnymi szczytami pożarów w przyszłości”. Badanie dodało, że infrastruktura przeciwpożarowa w regionie cierpiała z powodu braku personelu i funduszy jeszcze przed rosyjską inwazją.

sporadyczny Badania opublikowane w zeszłym roku Podkreślił, że dym z pożarów lasów może przenosić materiały radioaktywne, a eskalacja kryzysu klimatycznego grozi „pożarami lasów jądrowych”. [that] przedstawia palący problem, który do tej pory był mało dyskutowany”.

Pożary na Ukrainie są zgodne z wzorcem pożarów spowodowanych zmianami klimatycznymi, które wielokrotnie podpalały miejsca, takie jak Stany Zjednoczone i Australia, powiedział Michael Mann, klimatolog z Penn State University.

Mann powiedział, że wojna i kryzys klimatyczny mają szerszą przyczynę, którą jest nasza „ciągła zależność od paliw kopalnych”.

„Paliwa kopalne podtrzymują autorytarne petrostaty, takie jak Rosja, które wykorzystały ogromne bogactwo, które zdobyli z wydobycia i sprzedaży paliw kopalnych reszcie świata, do budowy swojej armii” – powiedział.