Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

(Bloomberg) – Wybory rzucają światło na borykające się z trudnościami rynki wschodzące, a nowe przywództwo może otworzyć możliwości w tej klasie aktywów.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

W niedzielę Argentyńczycy pójdą do urn, aby wybrać kolejnego prezydenta, zaledwie tydzień po tym, jak wyborcy w Ekwadorze i Polsce poparli nowych, probiznesowych liderów. Egipt, Indie i Meksyk przygotowują się do przeprowadzenia własnych wyborów w nadchodzących miesiącach.

Dodaje to kolejną warstwę złożoności – a dla niektórych inwestorów – optymizmu – do rozwoju aktywów. Według danych zebranych przez Bloomberg oczekuje się, że łącznie te sześć wyborów wpłynie na obligacje skarbowe o wartości ponad 200 miliardów dolarów.

Jakakolwiek podwyżka związana z głosowaniem pomogłaby zrównoważyć tegoroczne straty w zakresie długu, akcji i walut gospodarek wschodzących, które znalazły się pod presją kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach, dłuższego, zdecydowanego stanowiska Rezerwy Federalnej oraz wojen w Europie i na Bliskim Wschodzie.

„Wkraczamy w okres bardzo napiętego kalendarza wyborczego” – powiedział Philip Fielding, współszef ds. rynków wschodzących w Mackay Shields w Wielkiej Brytanii. „Istnieje ogromny potencjał pozytywnych niespodzianek politycznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

Inwestorzy zauważyli już zyski po tegorocznych wyborach. Zwycięstwo Daniela Noboa, 35-letniego biznesmena z zamożnej rodziny eksportującej banany, w Ekwadorze pomogło krajowym obligacjom zapadającym w 2035 r. odnotować największy wzrost w regionie w zeszłym tygodniu.

Polskie akcje, obligacje i złoty również wzrosły po tym, jak prounijna koalicja obaliła nacjonalistyczny rząd, co zarządzający pieniędzmi określili jako najlepszy scenariusz dla rynków.

Claudia Kalic, dyrektor ds. długu rynków wschodzących w M&G Investments, powiedziała, że ​​przed głosowaniem kupiła polskie obligacje w twardej walucie i nadal je trzyma po zeszłotygodniowej zaliczce.

„Istnieje ryzyko pozytywne dla wyborów, jeśli zmiany w ich wyniku będą krokiem we właściwym kierunku” – stwierdziła. Kalic zwrócił uwagę na reelekcję prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Turcji na początku tego roku, kiedy to lider odszedł od niekonwencjonalnej polityki gospodarczej.

READ  Rosja: Zwiększenie dopływu gazu do Polski rurociągiem Piękno Europy

Ryzyko pozostaje

Nie ma jednak gwarancji, że każdy cykl wyborczy doprowadzi do wzrostu aktywów. Po głosowaniu w Argentynie, które odbędzie się 22 października, wśród inwestorów obligacji w Argentynie rosną niepokoje. Kraj Ameryki Południowej stoi na skraju szóstej recesji w ciągu dekady, bankowi centralnemu brakuje dolarów, a Argentyńczycy zmagają się z ciężarem trzycyfrowych dłużnych papierów wartościowych. Inflacja gospodarcza.

Przeczytaj więcej: Inflacja na poziomie 130% spycha Argentynę na radykalną ścieżkę

Większość długu państwowego kraju jest notowana po cenie poniżej 30 centów za dolara, a rentowności sugerują obawę przed dziesiątym niewypłacalnością – zwłaszcza w związku ze spłatami głównych długów przypadającymi na przyszły rok.

Niektóre kraje „potrzebują potencjalnie trudnych reform gospodarczych, które wymagają od interesariuszy z całej gospodarki rozmów ze sobą i osiągnięcia porozumienia” – powiedział Eamonn Aghdasi, analityk długu rynków wschodzących w Grantham Mayo van Otterloo & Partners.

Podczas grudniowych wyborów w Egipcie w centrum uwagi znajdzie się także trudna sytuacja gospodarcza. Obligacje skarbowe tego kraju znajdują się w obrocie na zagrożonym terytorium, które z czasem umożliwi odblokowanie większego finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi potwierdził, że będzie kandydował na kolejną kadencję.

Tymczasem oczekuje się, że w pierwszej połowie 2024 r. w Indiach odbędą się kolejne wybory powszechne, a sondaże wskazują już na trzecią kadencję premiera Narendry Modiego.

Zwycięstwo będzie prawdopodobnie oznaczać kontynuację reform przyjaznych rynkowi, wydatki na infrastrukturę i wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, powiedział Malcolm Dorson, starszy menedżer portfela i szef strategii rynków wschodzących w Global X Management Co.

Może to zapewnić większy wzrost cen akcji spółek National, które stały się faworytami na Wall Street dzięki stosunkowo odpornej gospodarce opartej na konsumpcji. W centrum uwagi będą także indyjskie obligacje rządowe po tym, jak JPMorgan Chase & Co. podała, że… Doda te papiery wartościowe do swojego referencyjnego indeksu rynków wschodzących, co będzie długo oczekiwanym wydarzeniem, które może spowodować wielomiliardowy napływ kapitału zagranicznego.

READ  Polska twierdzi, że preferowani inwestorzy mogą zainwestować w nowe lotnisko nawet 1,9 miliarda dolarów

Światowy Każde z tych rozwiązań mogłoby pomóc w zmniejszeniu ryzyka politycznego i zgromadzeniu kapitału na finansowanie rozwoju w pobliżu kraju, powiedział.

„Postrzegamy przyszłoroczny cykl wyborczy jako pełen pozytywnych katalizatorów dla rynków wschodzących jako klasy aktywów i różnych krajów w ich obrębie” – powiedział.

co chcesz obejrzeć

  • Według Bloomberg Economics aktywność gospodarcza w Meksyku prawdopodobnie w sierpniu utrzyma tendencję wzrostową, czemu będzie sprzyjać silna konsumpcja gospodarstw domowych i rosnące inwestycje.

  • Oczekuje się, że chilijski bank centralny obniży swoją referencyjną stopę procentową o kolejne 75 punktów bazowych do 8,75%, a decydenci prawdopodobnie uznają ryzyko wynikające z napiętych zewnętrznych warunków finansowych.

  • Według ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg dane dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych w Brazylii prawdopodobnie wykażą niższą inflację dzięki spowolnieniu presji związanej z kosztami transportu i niższymi cenami żywności.

  • Według Bloomberg Economics w Chinach spadki zysków przemysłu mogły osłabnąć, co stanowi kolejny dowód na to, że produkcja zaczyna się odwracać.

  • PKB Korei Południowej w trzecim kwartale prawdopodobnie wykaże wolniejszy wzrost niż w poprzednim kwartale ze względu na mniejszy wzrost eksportu netto.

  • Oczekuje się, że Turecki Bank Centralny ogłosi dużą podwyżkę o 500 punktów bazowych, natomiast Bank Rosji prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 14%.

— Z pomocą Ledy Alvim i Marii Eleny Vizcaino.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P