Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

Wybory dają inwestorom nowy powód do zakupów na rynkach wschodzących

(Bloomberg) – Wybory rzucają światło na borykające się z trudnościami rynki wschodzące, a nowe przywództwo może otworzyć możliwości w tej klasie aktywów.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

W niedzielę Argentyńczycy pójdą do urn, aby wybrać kolejnego prezydenta, zaledwie tydzień po tym, jak wyborcy w Ekwadorze i Polsce poparli nowych, probiznesowych liderów. Egipt, Indie i Meksyk przygotowują się do przeprowadzenia własnych wyborów w nadchodzących miesiącach.

Dodaje to kolejną warstwę złożoności – a dla niektórych inwestorów – optymizmu – do rozwoju aktywów. Według danych zebranych przez Bloomberg oczekuje się, że łącznie te sześć wyborów wpłynie na obligacje skarbowe o wartości ponad 200 miliardów dolarów.

Jakakolwiek podwyżka związana z głosowaniem pomogłaby zrównoważyć tegoroczne straty w zakresie długu, akcji i walut gospodarek wschodzących, które znalazły się pod presją kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach, dłuższego, zdecydowanego stanowiska Rezerwy Federalnej oraz wojen w Europie i na Bliskim Wschodzie.

„Wkraczamy w okres bardzo napiętego kalendarza wyborczego” – powiedział Philip Fielding, współszef ds. rynków wschodzących w Mackay Shields w Wielkiej Brytanii. „Istnieje ogromny potencjał pozytywnych niespodzianek politycznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

Inwestorzy zauważyli już zyski po tegorocznych wyborach. Zwycięstwo Daniela Noboa, 35-letniego biznesmena z zamożnej rodziny eksportującej banany, w Ekwadorze pomogło krajowym obligacjom zapadającym w 2035 r. odnotować największy wzrost w regionie w zeszłym tygodniu.

Polskie akcje, obligacje i złoty również wzrosły po tym, jak prounijna koalicja obaliła nacjonalistyczny rząd, co zarządzający pieniędzmi określili jako najlepszy scenariusz dla rynków.

Claudia Kalic, dyrektor ds. długu rynków wschodzących w M&G Investments, powiedziała, że ​​przed głosowaniem kupiła polskie obligacje w twardej walucie i nadal je trzyma po zeszłotygodniowej zaliczce.

„Istnieje ryzyko pozytywne dla wyborów, jeśli zmiany w ich wyniku będą krokiem we właściwym kierunku” – stwierdziła. Kalic zwrócił uwagę na reelekcję prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Turcji na początku tego roku, kiedy to lider odszedł od niekonwencjonalnej polityki gospodarczej.

READ  Polskie media państwowe były krytykowane za relacjonowanie masowego wiecu antyrządowego

Ryzyko pozostaje

Nie ma jednak gwarancji, że każdy cykl wyborczy doprowadzi do wzrostu aktywów. Po głosowaniu w Argentynie, które odbędzie się 22 października, wśród inwestorów obligacji w Argentynie rosną niepokoje. Kraj Ameryki Południowej stoi na skraju szóstej recesji w ciągu dekady, bankowi centralnemu brakuje dolarów, a Argentyńczycy zmagają się z ciężarem trzycyfrowych dłużnych papierów wartościowych. Inflacja gospodarcza.

Przeczytaj więcej: Inflacja na poziomie 130% spycha Argentynę na radykalną ścieżkę

Większość długu państwowego kraju jest notowana po cenie poniżej 30 centów za dolara, a rentowności sugerują obawę przed dziesiątym niewypłacalnością – zwłaszcza w związku ze spłatami głównych długów przypadającymi na przyszły rok.

Niektóre kraje „potrzebują potencjalnie trudnych reform gospodarczych, które wymagają od interesariuszy z całej gospodarki rozmów ze sobą i osiągnięcia porozumienia” – powiedział Eamonn Aghdasi, analityk długu rynków wschodzących w Grantham Mayo van Otterloo & Partners.

Podczas grudniowych wyborów w Egipcie w centrum uwagi znajdzie się także trudna sytuacja gospodarcza. Obligacje skarbowe tego kraju znajdują się w obrocie na zagrożonym terytorium, które z czasem umożliwi odblokowanie większego finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi potwierdził, że będzie kandydował na kolejną kadencję.

Tymczasem oczekuje się, że w pierwszej połowie 2024 r. w Indiach odbędą się kolejne wybory powszechne, a sondaże wskazują już na trzecią kadencję premiera Narendry Modiego.

Zwycięstwo będzie prawdopodobnie oznaczać kontynuację reform przyjaznych rynkowi, wydatki na infrastrukturę i wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, powiedział Malcolm Dorson, starszy menedżer portfela i szef strategii rynków wschodzących w Global X Management Co.

Może to zapewnić większy wzrost cen akcji spółek National, które stały się faworytami na Wall Street dzięki stosunkowo odpornej gospodarce opartej na konsumpcji. W centrum uwagi będą także indyjskie obligacje rządowe po tym, jak JPMorgan Chase & Co. podała, że… Doda te papiery wartościowe do swojego referencyjnego indeksu rynków wschodzących, co będzie długo oczekiwanym wydarzeniem, które może spowodować wielomiliardowy napływ kapitału zagranicznego.

READ  Jak ten startup przetwarza wyrzucone łupiny kokosa na nowoczesne, zrównoważone produkty stylu życia

Światowy Każde z tych rozwiązań mogłoby pomóc w zmniejszeniu ryzyka politycznego i zgromadzeniu kapitału na finansowanie rozwoju w pobliżu kraju, powiedział.

„Postrzegamy przyszłoroczny cykl wyborczy jako pełen pozytywnych katalizatorów dla rynków wschodzących jako klasy aktywów i różnych krajów w ich obrębie” – powiedział.

co chcesz obejrzeć

  • Według Bloomberg Economics aktywność gospodarcza w Meksyku prawdopodobnie w sierpniu utrzyma tendencję wzrostową, czemu będzie sprzyjać silna konsumpcja gospodarstw domowych i rosnące inwestycje.

  • Oczekuje się, że chilijski bank centralny obniży swoją referencyjną stopę procentową o kolejne 75 punktów bazowych do 8,75%, a decydenci prawdopodobnie uznają ryzyko wynikające z napiętych zewnętrznych warunków finansowych.

  • Według ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg dane dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych w Brazylii prawdopodobnie wykażą niższą inflację dzięki spowolnieniu presji związanej z kosztami transportu i niższymi cenami żywności.

  • Według Bloomberg Economics w Chinach spadki zysków przemysłu mogły osłabnąć, co stanowi kolejny dowód na to, że produkcja zaczyna się odwracać.

  • PKB Korei Południowej w trzecim kwartale prawdopodobnie wykaże wolniejszy wzrost niż w poprzednim kwartale ze względu na mniejszy wzrost eksportu netto.

  • Oczekuje się, że Turecki Bank Centralny ogłosi dużą podwyżkę o 500 punktów bazowych, natomiast Bank Rosji prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 14%.

— Z pomocą Ledy Alvim i Marii Eleny Vizcaino.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P