Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybitny irański aktor usuwa obowiązkowy hidżab w wyzywającym proteście | Iran

jeden z IranNajbardziej znane aktorki opublikowały jej zdjęcie w mediach społecznościowych w środę bez obowiązkowej chusty na głowę dla kobiet w Republice Islamskiej.

Nadchodzi akt wyraźnego sprzeciwu Taraneh Alidouosti Od śmierci Mahsy Aminiego krajem wstrząsnęły tygodnie protestów. 22-letnia irańska Kurdyjka zmarła w połowie września po tym, jak została aresztowana przez teherańską policję moralności za rzekome pogwałcenie obowiązującego w tym kraju kodeksu ubioru.

Alidoosti, jeden z najbardziej znanych pozostałych aktorów w Iranktóra publicznie poparła ruch protestacyjny, opublikowała jej zdjęcie z odkrytą głową na swoim oficjalnym koncie na Instagramie.

Nosiła hasło ruchu protestu w języku kurdyjskim, które brzmiało: „Jin. Jian. Azadi” (Kobiety. Życie. Wolność).

Alidoosti jest stałą gwiazdą w nagradzanych filmach reżysera Asghar FarhadiWłącznie z sprzedawcaKtóry zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2017 roku.

Kilka dni temu na Instagramie aktorka obiecała pozostać w swojej ojczyźnie „za wszelką cenę”, mówiąc, że planuje przestać pracować i zamiast tego wspierać rodziny zabitych lub aresztowanych w kampanii protestacyjnej.

„Jestem tym, który tu został i nie zamierzam wyjeżdżać” – powiedział 38-latek, zaprzeczając, że mam paszport lub rezydenturę zagraniczną.

Zezwalać na treści na Instagramie?

Ten artykuł zawiera treści dostarczone przez Instagram. Przed przesłaniem czegokolwiek prosimy o zgodę, ponieważ mogą one wykorzystywać pliki cookie i inne technologie. Aby wyświetlić tę treść, Kliknij „Zezwól i kontynuuj”.

„Zostanę, przestanę pracować. Będę stać przy rodzinach jeńców i pomordowanych. Powiedziała. „

„Będę walczył o swój dom. Zapłacę każdą cenę, aby bronić moich praw, a co najważniejsze, wierzę w to, co dziś wspólnie budujemy.”

Alidoosti była obecna na irańskiej scenie kinowej od czasów nastoletnich, zagrała także w ostatnim filmie słynnego reżysera Saeeda Rastay’a, Bracia LailiZostał pokazany w Cannes w tym roku.

Jest znana jako szczera rzeczniczka praw kobiet i szeroko rozumianych praw człowieka w Iranie.

Irańskie osobowości filmowe znajdowały się pod presją jeszcze przed rozpoczęciem ruchu protestacyjnego, który wybuchł wraz ze śmiercią Aminiego. Nagradzani reżyserzy Mohamed Rasoulof i Jaafar Panahi Nadal są w areszcie po tym, jak byli Aresztowany na początku tego roku.

Kiedy w listopadzie 2019 r. krajem wstrząsnęły wielkie protesty, Alidouosti oświadczył, że Irańczycy są „milionami jeńców”, a nie obywatelami.

READ  Australia wysyła wojska na Wyspy Salomona, gdy wybuchają zamieszki w związku z decyzją Tajwanu