Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wołodymyr Zełenski ostrzega przed „okrutnym” rosyjskim atakiem przed Świętem Niepodległości Ukrainy |  Ukraina

Wołodymyr Zełenski ostrzega przed „okrutnym” rosyjskim atakiem przed Świętem Niepodległości Ukrainy | Ukraina

Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł Ukraińców, aby w przyszłym tygodniu zachowali czujność, przygotowując się do świętowania dnia niepodległości, ponieważ nowe eksplozje uderzyły w Krym, a 12 cywilów zostało rannych w pobliżu elektrowni jądrowej.

W sobotnim wieczornym przemówieniu wideo Zełenski powiedział, że Ukraińcy nie powinni pozwolić Moskwie na „szerzenie rozpaczy i strachu” wśród siebie podczas obchodów 31. rocznicy niepodległości spod władzy sowieckiej.

Zełenski powiedział przed rocznicą 24 sierpnia, która mija również sześć miesięcy od całkowitej rosyjskiej inwazji Ukraina wydać się.

Napięcia rosną również w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, gdzie w środę zostanie przedłużona godzina policyjna, powiedział w sobotę gubernator regionalny Oleh Sinhop. Północno-wschodnie miasto jest regularnie bombardowane przez Rosjan i zwykle obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 6:00, ale w Dniu Niepodległości wymagane były dodatkowe środki ostrożności.

W sobotę rosyjscy i ukraińscy urzędnicy poinformowali, że rosyjski pocisk uderzył w dzielnicę mieszkalną w południowoukraińskim mieście niedaleko elektrowni jądrowej, raniąc 12 cywilów.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że uderzenie w elektrownię jądrową w Pevdnokrainesk i nowe bombardowanie w pobliżu największej w Europie elektrowni w Zaporożu wzbudziły nowe obawy przed awarią nuklearną podczas wojny.

W swoim wystąpieniu Zełenski również pośrednio odniósł się do: Seria eksplozji w ostatnich dniach na KrymieTerytorium Ukrainy okupowane i anektowane przez Rosję podczas najazdu w 2014 roku.

Ukraina nie wzięła na siebie odpowiedzialności za ataki, ale analitycy twierdzą, że przynajmniej część z nich była możliwa dzięki nowemu sprzętowi używanemu przez siły ukraińskie.

„Dosłownie można poczuć, że w tym roku Krym jest w powietrzu, że okupacja jest tam tylko tymczasowa i że Ukraina wraca” – powiedział Zełenski.

Podczas ostatniego ataku na Krymie gubernator mianowany przez Rosję – który nie został uznany przez rządy Ukrainy ani zachodnie – powiedział, że dron uderzył w budynek. W pobliżu siedziby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej W sobotni poranek.

READ  Ujawniono: czeski premier wykorzystał firmy offshore do zakupu francuskiej rezydencji za 13 milionów funtów | Republika Czeska

wideo Subskrybowany na Twitterze Wydaje się, że pokazuje rosyjską obronę powietrzną próbującą zniszczyć drona i ciemne pióropusze dymu unoszące się z miasta.

Michaił Razvogayev, gubernator Sewastopola, napisał w Telegramie, że dron uderzył w dach siedziby w sobotę i powiedział, że nie ma ofiar, podała rosyjska agencja informacyjna. smak.

„Jestem w [Black Sea] Siedziba floty już teraz. Dron uderzył w dach tutaj 25 minut temu. Niestety nie został zestrzelony… Nie było żadnych obrażeń” – napisał.

Później w sobotę gubernator Krymu Siergiej Aksionow zaprzeczył wcześniejszemu oświadczeniu, mówiąc na Telegramie, że lokalna obrona przeciwlotnicza zestrzeliła drona nad kwaterą główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

W sobotę rano systemy obrony powietrznej skutecznie trafiły we wszystkie cele nad obszarem nad Krymem. „Nie było ofiar ani szkód materialnych” – powiedział w Telegramie jej szef Siergiej Aksionow.

Władze w Sewastopolu poinformowały w sobotę wieczorem, że miejskie systemy obrony przeciwlotniczej zostały ponownie wezwane do akcji wieczorem.

Ukraińskie media doniosły o wybuchach w sąsiednich miastach – w tym w kurortach Jewpatoria, Ołyniówka i Zazornoj.

Po strajku w pobliżu elektrowni na południu Ukrainy gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział w Telegramie, że wśród rannych było czworo dzieci.

Prywatne domy i pięciopiętrowy budynek mieszkalny zostały uszkodzone w Wozniesieńsku, 30 km od fabryki, drugiej co do wielkości na Ukrainie.

We wcześniejszej aktualizacji liczby ofiar śmiertelnych prokuratura obwodu mikołajowskiego poinformowała, że ​​rannych zostało 12 cywilów.

Państwowa firma Energoatom, która obsługuje wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe, określiła atak na Wozniesieńsk jako „kolejny akt rosyjskiego terroryzmu nuklearnego”.

„Możliwe, że ten pocisk był specjalnie wycelowany w elektrownię jądrową Pvdnokrainsk, którą rosyjska armia próbowała odzyskać na początku marca” – powiedział Energoattom w oświadczeniu.

Rosja nie odpowiedziała od razu na oskarżenie. Reuters nie był w stanie zweryfikować sytuacji w Wozniesiensku. Nie było doniesień o uszkodzeniach zakładu na południu Ukrainy.

READ  Jaki jest kolejny krok dla Ukrainy po ataku na rosyjski Donbas? | Ukraina

Tymczasem Ministerstwo Obrony Albanii poinformowało w sobotę, że trzy osoby z paszportami rosyjskimi i ukraińskimi zostały aresztowane po tym, jak próbowały szturmować bazę wojskową i fabrykę broni w środkowej Albanii.

Ministerstwo podało w oświadczeniu w sobotę, że dwóch żołnierzy zostało rannych, próbując ich powstrzymać.

„Trzech obywateli posiadających paszporty rosyjskie i ukraińskie próbowało wejść do fabryki” – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu przesłanym mediom.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że trzy osoby są „podejrzane o szpiegostwo”.