Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co doprowadziło do niedawnego sporu o Morze Południowochińskie pomiędzy Chinami a Filipinami?  |  Aktualności

Co doprowadziło do niedawnego sporu o Morze Południowochińskie pomiędzy Chinami a Filipinami? | Aktualności

Pekin ostrzega Manilę, aby nie „stwarzała kłopotów” po tym, jak filipińska straż przybrzeżna usunęła boje zainstalowane przez Chiny w rejonie mielizny Scarborough.

Pekin ostrzegł Manilę, aby nie „stwarzała kłopotów” po tym, jak filipińska straż przybrzeżna usunęła pływającą barierę na spornej rafie, którą Chiny umieściły, aby uniemożliwić Filipińczykom dostęp do tradycyjnych łowisk w wyłącznej strefie ekonomicznej ich kraju.

„Chiny stanowczo przestrzegają suwerenności, praw i interesów morskich wyspy Huangyan” – powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin, odnosząc się do mielizny chińską nazwą. „Radzimy Filipinom, aby nie wszczynali zamieszania”.

Władze Filipin oświadczyły wcześniej, że podejmą „wszelkie odpowiednie środki”, aby usunąć bariery, które ich zdaniem narażają Filipińczyków na ryzyko połowów na obszarze Scarborough Shoal, który Manila nazywa również Bajo de Masinloc.

Co zatem doprowadziło do ostatniego sporu między Chinami a Filipinami na spornym Morzu Południowochińskim?

Jaka jest historia konfliktu?

Do incydentu doszło w wyniku eskalacji napięcia między Chinami a Filipinami w innych obszarach Morza Południowochińskiego, w szczególności na Wyspach Spratly.

Chiny rości sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, podczas gdy kilka innych krajów, w tym Filipiny, ma pokrywające się roszczenia do jego części.

Twierdzenie Pekinu, jakoby kontrolował niemal całą drogę wodną, ​​zostało unieważnione przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze wyrokiem z 2016 roku, uznając je za bezpodstawne.

Jaki jest najnowszy konflikt?

Filipińska straż przybrzeżna poinformowała w piątek, że podczas „rutynowego patrolu morskiego” odkryła barierę o długości około 300 metrów (985 stóp).

Według zdjęć opublikowanych przez władze Filipin bariery strzegły łodzie chińskiej straży przybrzeżnej.

Kiedy filipińscy rybacy zbliżyli się do tego obszaru, cztery statki chińskiej straży przybrzeżnej wystrzeliły serię 15 ataków radiowych, „próbując wypędzić” swoje statki.

READ  Kanadyjski parlament błędnie honoruje nazistów – a Zełenski i Trudeau oklaskują

W poniedziałek urzędnik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang uzasadnił to posunięcie, mówiąc, że chińska straż przybrzeżna podjęła zgodnie z prawem niezbędne środki w celu wydalenia filipińskich rybaków.

Później w poniedziałek władze Filipin usunęły boje na polecenie prezydenta Ferdynanda Marcosa Jr., co rozgniewało Pekin.

Co to jest Scarborough Shoal i kto się nią zajął?

Według przekazów historycznych termin Scarborough Shoal został po raz pierwszy użyty przez Brytyjczyków po tym, jak ich statek handlowy Scarborough został na krótko rozbity w tym obszarze 12 września 1748 roku w drodze do Chin.

Chiny, domagając się praw historycznych jako jedna z pierwszych osób, które odkryły ten obszar, w ostatnich dziesięcioleciach uznały ten obiekt morski za część swojego terytorium i zaczęły nazywać go wyspą Huangyan (Żółta Skała).

Ale według PCA łańcuch raf i skał nie jest nawet wyspą.

W 2012 roku Pekin przejął kontrolę i zmusił filipińskich rybaków do dalszych podróży w celu zdobycia mniejszych połowów.

Filipiny w dalszym ciągu upierają się, że posiadają prawa do połowów na spornym obszarze, ponieważ stanowi on część ich wyłącznej strefy ekonomicznej.

Co mówi prawo międzynarodowe?

1982 Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza UNCLOS, którą Chiny pomogły skodyfikować, a następnie ratyfikować w 1996 r., definiuje wyłączne strefy ekonomiczne jako rozciągające się zasadniczo na odległość 200 mil morskich (370 kilometrów) od brzegu, do której badania i eksploatacji państwo nadbrzeżne ma wyłączne prawo.

Państwo nadbrzeżne ma również obowiązek chronić znajdujące się tam żywe i nieożywione zasoby oraz zarządzać nimi.

Zgodnie z definicją UNCLOS, Scarborough Shoal należy do wyłącznej strefy ekonomicznej Manili, ponieważ znajduje się 120 mil morskich (222 km) od filipińskiej wyspy Luzon. Natomiast Scarborough Shoal znajduje się około 594 mil morskich (1100 km) od chińskiej wyspy Hainan.

READ  Rzadki koliber widziany po raz ostatni w 2010 r. i ponownie odkryty w Kolumbii | środowisko

Orzeczenie Stałego Trybunału Arbitrażowego z 2016 roku stwierdza, że ​​Scarborough Shoal nie jest wyspą, ale elementem skalistym i nie jest uprawniony do wyłącznej strefy ekonomicznej ani szelfu kontynentalnego, co unieważnia roszczenia Chin.

Chiny nie brały udziału w sprawie haskiej wniesionej przez Filipiny i oświadczyły, że nie uznają orzeczenia.